KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Janowskie konie w kulturze polskiej - spotkanie z dr. Szczepanem Kalinowskim
 
Kategoria Kultura i Sport

Prelekcja będzie poświęcona najsłynniejszej polskiej stadninie w Janowie Podlaskim, zajmującej się hodowlą koni arabskich, która obchodzi w tym roku 200-lecie swojego istnienia. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać wykładu połączonego z prezentacją pod tytułem „Janowskie konie
w kulturze polskiej”.

Dr Szczepan Kalinowski swoim życiorysem mógłby obdarzyć kilka osób. Jest znanym na południowym Podlasiu historykiem, regionalistą i podróżnikiem, pilotem wycieczek polskich i zagranicznych. Posiada rozległą wiedzę z różnych dziedzin i fenomenalną pamięć, która pozwoliła mu trzykrotnie wygrać teleturniej „Wielka gra”. Przez kilkanaście lat pracował na bialskim wydziale Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie prowadził wykłady z obsługi ruchu turystycznego i krajoznawstwa. Prelegent działa w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim i Kole Bialczan. Angażuje się w prace Stowarzyszenia Polska – Białoruś. Jest członkiem kolegiów redakcyjnych: „Rocznika Międzyrzeckiego” i „Rocznika Bialskopodlaskiego”, a także jest redaktorem wielu publikacji regionalnych, autorem książek i artykułów związanych z Podlasiem. Zgromadził olbrzymią prywatną biblioteczkę „regionaliów”. Z własnych zbiorów zorganizował kilkadziesiąt wystaw i przygotował wiele prelekcji poświęconych Podlasiu. Jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Ministra Kultury Francji i Ministra Spraw Zagranicznych Polski, ale najbardziej ceni sobie wyróżnienie studentów Akademii Wychowania Fizycznego -„Studentusa”, które otrzymał jako wykładowca za swoją pasję i krasomówstwo.

Jednym z ulubionych miejsc dr. Szczepana Kalinowskiego na Podlasiu jest Stadnina Koni w Janowie Podlaskim. Jako przewodnik turystyczny po południowym Podlasiu, od 30 lat, zawsze grupom z Polski i zagranicy prezentował Janowską Stadninę, a uczestnikom plenerów malarskich w Janowie Podlaskim przybliżał walory przyrodnicze i kulturowe naszego regionu. Poznał wówczas m.in. autora wielu zdjęć janowskich koni arabskich, znakomitego fotografika Mariana Gadzalskiego.

Szczepan Kalinowski jest autorem kilku artykułów o stadninie w lokalnej prasie, oraz dwóch folderów wydanych na uroczystości 200-lecia stadniny. Podczas konferencji naukowej zorganizowanej w stadninie w czerwcu br. wygłosił prelekcję pt. „Stadnina Koni Janów Podlaski w kulturze polskiej”. W wielu miejscach na Podlasiu wystąpił także z wykładami o Janowie Podlaskim i Stadninie Koni, ostatnio w Zespole Szkół im. A. Naruszewicza dla klas o profilu – hodowla koni. W filmiku zamieszczonym na portalu Youtube - przedstawił historię sprzedaży ogiera „El Paso w 1981 r., za najwyższą jak do tej pory sumę miliona dolarów, którą przedstawił mu będący wówczas dyrektorem stadniny - Andrzej Krzyształowicz.

Z okazji 200-lecia Stadniny Koni Janów Podlaski z inspiracji koniuszego Artura Bieńkowskiego podjął się opracowania jubileuszowej publikacji pt. „Stadnina Koni Janów Podlaski”. Ukazała się ona we współpracy ze znanym grafikiem Mirosławem Zdrodowskim. Wydawcą albumu został prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.

Prywatna „biblioteczka hipologiczna” Szczepana Kalinowskiego liczy kilkaset dokumentów „końskich”: książki, czasopisma, grafiki, obrazy olejne, widokówki, zdjęcia, itp. Część tej kolekcji będzie można zobaczyć na wystawie w towarzyszącej spotkaniu
w bialskiej bibliotece. Eksponaty zostaną uzupełnione dokumentami ze zbiorów Działu Wiedzy o Regionie. Wystawę można będzie oglądać do 15 grudnia.


Janowskie konie w kulturze polskiej  - spotkanie z dr. Szczepanem Kalinowskim


 

informacja: Hanna Bajkowska, Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej

opracowanie: Monika Pawlonka

17/11/2017

 

 
Copyright 2020 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.