KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Premiera raportu i dyskusja "Niemcy w Polsce"
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Zapraszamy na premierę raportu „Niemcy w Polsce” oraz na pierwsze spotkanie z cyklu „Między nami – unijni obywatele w Polsce”  poświęcone niemieckim migrantom mieszkającym i pracującym w Polsce

 

12 października (czwartek) godz. 18.00 – 20.00

Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a, Warszawa

 

 

Podczas gdy o Polakach w Niemczech powiedziano już niemal wszystko, wiedza o Niemcach mieszkających w Polsce ogranicza się prawie wyłącznie do niemieckiej mniejszości.

Tymczasem z roku na rok w Polsce osiedla się coraz więcej Niemców. Obecne statystyki mówią o 23 tysiącach obywateli RFN, którzy zamieszkali w naszym kraju z wyboru.

Część z nich przyjechała tu tylko na chwilę, a swoje nowe życie rozpoczęła mając dość mgliste wyobrażenie o kraju, do którego przysłała ich firma.

Inni od razu planowali zostać tu na dłużej. Przyciągnęła ich do Polski miłość, ciekawość, chęć rozpoczęcia nowego życia. Jeszcze inni zafascynowali się polską „dynamiką” i nieustającym rozwojem. Nauczyli się „tego strasznego” języka i nie wyróżniają się z tłumu, idąc polską ulicą.

• Kim są osoby, które postanawiają zamieszkać w Polsce?
• Dlaczego decydują się przenieść do tego kraju?
• Jakie problemy towarzyszą im w pierwszym etapie pobytu?
• Co im się w Polsce najbardziej podoba, a co przeszkadza?
• Czy są zintegrowani z polskim społeczeństwem?
• Jak są do nich nastawieni Polacy?

Postanowiliśmy znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania. Dlatego przeprowadziliśmy wywiady z Niemcami, którzy przyjechali do Polski po 2004 roku. Zapraszamy na spotkanie podczas którego opowiemy o wnioskach z badań!

W naszej dyskusji udział wezmą:

Felix Ackermann, kulturoznawca, historyk. Od początku 2016 roku pracownik naukowy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jego felietony ukazują się w niemieckim dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung. W 2017 ukazała się w wydawnictwie Suhrkamp jego książka o codziennych przeżyciach na Litwie: „Mein litauischer Führerschein. Ausflüge zum Ende der Europäischen Union”

Hartwig Mathias Ebert, w Polsce mieszka od 2006 w Polsce, w środku mazowieckich sadów jabłkowych. Prowadzi firmę zajmującą się badaniem rynku owoców, handlem owocami i sokami, do niedawna długoletni menedżer w zakładzie produkującym soki i mrożonki dla znanej niemieckiej firmy

Lina Kuhn, w Warszawie mieszka od 2011, ale swoją przygodę z Polską zaczęła już wcześniej. Jako tłumaczka na co dzień poznaje niuanse polsko-niemieckiego środowiska

Gabriele Lesser, od lat zajmuje się historią Europy Środkowo-Wschodniej, w licznych książkach i artykułach opisuje przeszłość i aktualną sytuację Polski i Ukrainy oraz relacje polsko-niemieckie i polsko-żydowskie, korespondentka berlińskiego dziennika taz oraz wiedeńskiego Der Standard

Spotkanie poprowadzi: dr Agnieszka Łada, politolog, od lat analizuje i komentuje relacje polsko-niemieckie w Instytucie Spraw Publicznych, badała integrację Polaków w Niemczech, autorka badania o Niemcach w Polsce.

Dyskusja odbędzie się w języku polskim i języku niemieckim i będzie tłumaczona.

Projekt jest współfinansowany z przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Informacja: Instytut Spraw Publicznych

MP/12/10/2017

 

 

 
Copyright 2021 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.