KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia 28 sierpnia - 4 września 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Jakiej reformy wymiaru sprawiedliwości potrzebujemy?

HFPC skierowała do Prezydenta RP analizę zawierającą postulaty zmian w ramach prac nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Opracowanie opiera się o wieloletni udział HFPC w monitorowaniu zmian prawa w zakresie wymiaru sprawiedliwości, jak również o problemy związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości zgłaszane przez osoby indywidualne, które zwracają się do Fundacji.

W ocenie HFPC kluczowe przy reformowaniu wymiaru sprawiedliwości jest zagwarantowanie, aby projektowane zmiany mieściły się w konstytucyjnych ramach wyznaczanych m.in. przez zasadę trójpodziału władzy, nieusuwalność sędziów oraz prawo do sądu.

Czytaj dalej »

 

Brutalność funkcjonariuszy Służby Więziennej. Dyrektor zawiadamia o sprawie pobicia osadzonego

HFPC otrzymała odpowiedź od dyrektora okręgowego Służby Więziennej w sprawie pobicia osadzonego przez funkcjonariusza SW.

Na początku sierpnia 2017 r. Fundacja wystąpiła z interwencją do dyrektora okręgowego Służby Więziennej w sprawie pobicia mężczyzny w ambulatorium placówki penitencjarnej, skutego za ręce i nogi. 29 sierpnia 2017 r. HFPC otrzymała odpowiedź, z której wynika, że w sprawie ponownie przeprowadzono czynności wyjaśniające, a w dyrektor jednostki złożył 24 lipca 2017 r. zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wskazanego strażnika, a także wszczął postępowanie dyscyplinarne względem niego.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Kurt przeciwko Turcji. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżącymi byli Erdinç Kurt, pani Nursen Kurt i ich córka Duru Kurt. W 2004 r. Duru Kurt zaczęła być leczona w szpitalu dziecięcym Sami Ulus z powodu dolegliwości sercowych. Lekarze zdecydowali się na dwie operacje ze względu na potencjalne ryzyko śmierci dziecka. Ojciec - Erdinç Kurt - podpisał formularz zgody na nie. W 2007 r. stwierdzono u dziewczynki poważne i nieuleczalne opóźnienie rozwoju psychomotorycznego i oceniono poziom jej niepełnosprawności na 92 proc. Rodzice złożyli skargę na chirurgów.

Raport wydany po przeprowadzeniu wewnętrznego dochodzenia na wniosek urzędu gubernatora stwierdzał, że dziecko cierpiało na bardzo poważną wrodzoną chorobę serca. Autorzy raportu twierdzili, że nie było żadnych zaniedbań w pracy zespołu lekarzy w trakcie operacji. W toku procesu cywilnego biegli powołani przez sąd potwierdzili wnioski z raportu. Skarżący jednak kwestionowali tę opinię, uznając ją za niewystarczającą. Sąd oddalił wniosek o wydanie ponownej opinii przez innych biegłych. Odwołania nie przyniosły rezultatu.

W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 2, 6 i 13, rodzice zarzucili, że władze były odpowiedzialne za uszkodzenia neurologiczne doznane przez ich córkę. Twierdzili również, że nie mieli żadnego skutecznego środka odwoławczego, łącznie z procedurą cywilną. Wyrok zapadł 6 czerwca 2017 r. 

Omówienie jest dostępne tutaj.

 

HFPC na Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych

8 i 9 września w Warszawie odbędzie się Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. HFPC jest organizatorem jednego z paneli dyskusyjnych poświęconego perspektywom utrzymania infrastruktury pomocy uchodźcom i migrantom w sytuacji wycofania wsparcia publicznego. Spotkanie odbędzie 9 września w godzinach 11.10–12.30 w Starym BUW-ie (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), s. 113.

Ponadto 9 września na Krakowskim Przedmieściu między ulicą Królewską a Ossolińskich stanie również miasteczko pozarządowe. Serdecznie zapraszamy do namiotu HFPC (stoisko nr 45) w godzinach 11.00–17.00, gdzie pracownicy będą informować o działalności Fundacji, edukować, prowadzić gry i rozmawiać z uczestnikami pikniku.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC, był gościem programu „To był dzień” w Polsat News, podczas którego komentował wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego dotyczące stosowania tortur i przywrócenia kary śmierci w Polsce. „[...] To jest niedopuszczalne, żeby wiceminister sprawiedliwości – co więcej odpowiedzialny za pion więziennictwa – [...] mówił takie rzeczy, nawet jeśli przyjmiemy, że to wypowiedź prywatna. [...] Dawanie narzędzi, które są zbędne i groźne może się skończyć tak, jak się skończyło w przypadku pana Igora Stachowiaka. Jeżeli mamy przyzwolenie na przemoc, to w końcu ona uderzy nie w tym miejscu, gdzie większość Polaków by chciała” – powiedział dr Piotr Kładoczny. Materiał dostępny jest tutaj

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

MP/05/09/2017

 

 
Copyright 2021 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.