KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia 24-31 lipca 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

 

Działania Policji wobec przedstawicieli opozycji i organizacji pozarządowych

W ubiegłym tygodniu, HFPC wydała stanowisko w związku z informacjami prasowymi na temat działalności Policji wobec przedstawicieli organizacji pozarządowych i partii opozycyjnych w trakcie ostatnich protestów społecznych.

Z opublikowanych przed media informacji wynika, że w trakcie protestów pod Sejmem 21 lipca Policja miała obserwować jednego z polityków partii opozycyjnej oraz dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowej.

„Fakt bycia obserwowanym w trakcie demonstracji nie podnosi poczucia bezpieczeństwa – zarówno wśród manifestujących jak i polityków. Może skutkować natomiast decyzją o zaprzestaniu niektórych aspektów działalności publicznej. To z kolei w bezpośredni sposób zaburza z jednej strony procesy polityczne zachodzące w wolnym demokratycznym państwie […]” – czytamy w stanowisku HFPC.

Czytaj więcej >>

 

Kościół a ochrona danych osobowych adoptowanych dzieci – kolejne działania HFPC

HFPC zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka oraz Generalnej Inspektor Ochrony Danych Osobowych z apelem o zapewnienie ochrony danych osobowych adoptowanych dzieci przetwarzanych w księgach parafialnych.

Problemy wynikające z braku odpowiednich regulacji prawnych ilustruje jedna ze skarg, które wpłynęły do Fundacji. Kilkanaście lat temu pani Agnieszka (dane zmienione) wraz z mężem adoptowała dziecko. Było to tzw. przysposobienie całkowite, więc dziecko otrzymało nowy akt urodzenia, w którym jako jego rodziców wpisano rodziców adopcyjnych. Niestety, wiele okoliczności wskazywało na to, że stosownych zmian nie naniesiono w aktach parafialnych. Z dzieckiem skontaktowała się osoba przedstawiająca się jako jego krewna, która poinformowała, że dane dziecka udostępnił jej ksiądz, gdyż jako matka chrzestna figuruje w akcie chrztu.

HFPC wskazuje, że przyszłe, ujednolicone przepisy dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych adoptowanych dzieci powinny gwarantować poufność danych oraz respektować prawo do prywatności – zarówno przysposobionego jak i rodziców adopcyjnych.

Czytaj więcej >>

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie V.K. przeciwko Rosji. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

W 2005 r. rodzice V.K. zauważyli, że stał się nerwowy i nie chciał chodzić do przedszkola. V.K. powiedział rodzicom, że był maltretowany przez dwie nauczycielki.

Policja wielokrotnie odmawiała wszczęcia śledztwa w sprawie. Ostatecznie podczas dochodzenia zebrano opinie biegłych z zakresu psychiatrii psychologii, z których wynikało, że V.K. był poddany przedłużającemu się psychologicznie traumatycznemu doświadczeniu w  przedszkolu. Wywołało ono u niego utrzymujące się zaburzenia neurologiczne. Postępowanie przeciwko nauczycielom zostało jednak umorzone, ponieważ nauczyciele byli ścigani za przestępstwa, które zdążyły już ulec przedawnieniu.

V.K. nadal cierpi na tiki nerwowe, trudności ze snem, nerwowość i strach. Jest regularnie badany przez neurologa i leczy się z powodu zaburzeń neurologicznych. 

W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 3 i art. 13 Konwencji, V.K. zarzucił, że nauczyciele w publicznym przedszkolu znęcali się nad nim, a śledztwo dotyczące tego traktowania nie było skuteczne.

Omówienie dostępne tutaj.

 

Proces w sprawie mężczyzny omyłkowo uznanego za zmarłego

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczy się postępowanie z powództwa mężczyzny, który wskutek wydania błędnego aktu zgonu został uznany za zmarłego. Powoda reprezentuje pro bono adw. Andrzej Tomaszek.

W październiku 2011 r. do oddziału ratunkowego jednego z warszawskich szpitali przyjęto bezdomnego mężczyznę. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia mężczyzna zmarł po 2 tygodniach. Pacjent nie posiadał żadnych dokumentów, jednak przedstawiał się jako Andrzej Kępa – na takie więc nazwisko wydany został akt zgonu, a także pod takim nazwiskiem zmarły został pochowany na cmentarzu.

Kilka miesięcy później, w lutym 2012 r., mężczyzna o nazwisku Andrzej Kępa złożył do Urzędu Miasta wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z uwagi na wygaśnięcie terminu ważności poprzedniego dokumentu. Poinformowano go jednak, że jest to niemożliwe, gdyż został on skreślony z ewidencji ludności. Pan Andrzej zwrócił się więc do odpowiednich organów o unieważnienie aktu zgonu. Ostatecznie doszło do tego jednak dopiero po ponad roku – w czerwcu 2013 r.

Czytaj więcej >>

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu, był gościem Roberta Felusia w programie "Onet Rano. #WIEM". Prowadzący zapytał swojego gościa o to, co należy zrobić, gdy policja złapie nas na fotoradar. Czy możemy zapytać o certyfikat urządzenia? "Tak, możemy. Policja powinna mieć taki certyfikat. Nie chroni nas to jednak przed sytuacją, że gdy takiego certyfikatu nie ma, to możemy odjechać" – powiedział dr Piotr Kładoczny. Czytaj więcej >>

Policjanci wynieśli do radiowozów co najmniej osiem osób protestujących w ramach zgromadzenia spontanicznego przed siedzibą PiS 24 lipca. Przy czym manifestacja na Nowogrodzkiej spełniała wszystkie kryteria zgromadzenia spontanicznego. „Przesłanki [zgromadzenia spontanicznego - red.] zostały spełnione, w związku z tym nie można uczestników szykanować” – komentuje sprawę dla OKO.press Marcin Szwed, prawnik HFPC. Czytaj więcej >>

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

MP/01/08/2017

 

 
Copyright 2021 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.