KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Informacje o działalności SEP w latach 2002-2017
 
Kategoria Gospodarka i Ekonomia

DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA EKSPORTERÓW POLSKICH W LATACH 2002-2017
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich zostało utworzone w 2002 r. i od 15 lat służy pomocą eksporterom w ich ciężkiej pracy na rzecz rozwoju eksportu. Cechą wyróżniającą Stowarzyszenie Eksporterów Polskich spośród innych organizacji jest to, że powstało ono z inicjatywy przedsiębiorców jako samorząd eksporterów we wszystkich branżach i regionach Polski. Stowarzyszenie Eksporterów Polskich zrzesza ponad 300 członków i utrzymuje bezpośrednie kontakty z ok. 5 tys. firm z całego kraju.
Misją Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest działanie w celu ochrony interesów eksporterów oraz reprezentowanie ich interesów wobec organów państwowych, rządowych  i samorządowych oraz innych organizacji krajowych i zagranicznych.
Priorytetowym celem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest działanie w zakresie  usprawniania rozwiązań systemowych oraz instrumentów wsparcia eksportu.
Strategicznym zadaniem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest działanie na rzecz zagranicznej  ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
ZAKRES DZIAŁALNOŚCI  STOWARZYSZENIA EKSPORTERÓW POLSKICH
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich obejmuje swoim działaniem zarówno małe, średnia, jak i duże firmy produkujące na eksport ze wszystkich branż i regionów Polski.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich zorganizowało dotychczas: 20 Kongresów, w tym 15 Kongresów Eksporterów Polskich oraz 5 Kongresów Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego oraz 14 Konferencji Programowych Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, 10 Konferencji Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego, a także 14 edycji prestiżowych Konkursów: Wybitny Eksporter Roku i Lider Polskiego Eksportu. Laureaci ww. konkursów są nagradzani Dyplomami, Statuetkami i Medalami Ministrów: Gospodarki, Rozwoju i Ministra Rolnictwa oraz Listami Gratulacyjnymi, Pucharami  i Medalami Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.  Eksporterzy są także nagradzani Honorowymi Medalami „Zasłużony dla Eksportu” oraz Odznakami Honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Udział członków w organizowanych przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich: kongresach, konferencjach oraz Konkursach Wybitny Eksporter Roku i Lider Polskiego Eksportu - jest bezpłatny.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich posiada swój Sztandar, którego poświęcenia dokonał podczas XIV Kongresu Eksporterów Polskich (19.11.2015) Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich stanowi skuteczną siłę w działaniu w zakresie zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich posiada stronę internetową www.eksporterzy .org z której korzystają eksporterzy w prowadzeniu swojej działalności. Na szczególne podkreślenie zasługuje zamieszczona na niej Strategia proeksportowego rozwoju polskiej gospodarki (www.eksporterzy.org – zakładka Archiwum 27.03.2009). Strategia ta jest dokumentem programowym określającym kompleksowo podstawowe założenia, cele i kierunki polityki proeksportowego rozwoju gospodarki w perspektywie do 2020 r. oraz działania w zakresie zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.       
Działalność Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest wspierana przez Ministerstwa: Rozwoju, Rolnictwa, Spraw Zagranicznych, Ambasady i Konsulaty RP oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych,  Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A., Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencję Rynku Rolnego, Polski Fundusz Rozwoju, Targi Kielce SA, Portal Promocji Eksportu, Polish Market, Instytut Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, SGH, SGGW, WNE UW, UE w Poznaniu i Krakowie oraz Wojskową Akademią Techniczną, a także POLEXPO EXHIBITIONS (organizator Targów), obie izby parlamentu oraz marszałków wszystkich regionów. Współpraca ta umożliwia Stowarzyszeniu Eksporterów Polskich przedstawianie stanowisk, w tym zwłaszcza  w zakresie usprawniania rozwiązań systemowych mających na celu poprawę warunków działania firm produkujących na eksport.
Bardzo cenna dla eksporterów jest możliwość korzystania z naukowych ekspertyz dzięki patronatom naukowym sprawowanym nad działalnością Stowarzyszenia Eksporterów Polskich przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz porozumieniom zawartym z uczelniami publicznymi i prywatnymi.
Istotnym efektem współpracy na rzecz rozwoju eksportu są porozumienia zawarte pomiędzy Stowarzyszeniem Eksporterów Polskich a Stowarzyszeniami: AgroBiznesKlub, Rzeźników i Wędliniarzy RP, Targami Kieleckimi, Włosko-Polską Izbą Przemysłowo-Handlową i Kanadyjsko-Polską Izbą Handlową. Na szczególne podkreślenie zasługuje współpraca z Wydziałami: Ekonomicznymi oraz  Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasad RP, Konsulatami RP, Polonijnym Korpusem Eksporterów, Polską  Grupą Biznesu w Dubaju oraz Regionalnymi Korpusami Eksporterów.
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z CZŁONKOSTWA W STOWARZYSZENIU           
•    Wzmacnianie pozycji i prestiżu eksporterów  w branży, regionie, kraju i na rynkach zagranicznych
•    Bezpłatne reprezentowanie eksporterów w organach  państwowych, rządowych i samorządowych 
•    Bezpłatna informacja o potencjalnych kontrahentach i rynkach zagranicznych
•    Bezpłatna  promocja w kraju i za granicą oraz na stronie www.eksporterzy.org 
•    Bezpłatny udział w kongresach, forach, konferencjach i seminariach
•    Bezpłatny udział w konkursach: Wybitny Eksporter Roku i Lider Polskiego Eksportu oraz Publicysta Ekonomiczny Roku
•    Honorowanie – Medalami i Pucharami Stowarzyszenia „Wybitny Eksporter Roku”
•    Honorowanie – Medalem  Honorowym „ZASŁUŻONY DLA EKSPORTU”
•    Bezpłatne korzystanie z logo Stowarzyszenia i formuły: Członek Stowarzyszenia Eksporterów Polskich na drukach firmowych, stronie internetowej i materiałach reklamowych firmy
STOWARZYSZENIE ZREALIZOWAŁO  DZIAŁANIA W  EFEKCIE,  KTÓRYCH:
Rozwinięto współpracę z ministerstwami: Gospodarki, Rozwoju, Finansów, Rolnictwa i Spraw Zagranicznych, Instytutem Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Szkołą Główną Handlową, Wydziałem Ekonomicznym UW, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu i Krakowie, Wojskową Akademią Techniczną,  Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. oraz Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Kosulatów RP oraz Wydziałami Ekonomicznymi Ambasad RP 
ZAGRANICZNA EKSPANSJA PRZEDSIĘBIORSTW W RAMACH STRATEGII NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO ROZWOJU
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich wspiera działania przedsiębiorców oraz organów rządowych i samorządowych na rzecz wzrostu eksportu stanowiącego siłę napędową rozwoju polskiej gospodarki. Działania        te są w pełni zgodne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W najbliższych latach zakłada się dalszy wzrost polskiego eksportu, którego wielkość w 2020 r. prognozuje się na około 240 mld euro, w tym eksportu rolno-spożywczego na około 35 mld euro. W celu osiągnięcia tych wielkości eksportu nastąpi zwiększenie wykorzystania istniejącego potencjału oraz uruchamianie nowych inwestycji proeksportowych, realizowanych m.in. na zamówienia rządowe.
Wychodząc naprzeciw potrzebom sektora eksporterów, Stowarzyszenie  Eksporterów Polskich podejmie dalsze działania w zakresie ułatwiania warunków dla firm produkujących na eksport. W tym celu istotną rolę odegrywać będzie wprowadzenie skutecznych rozwiązań systemowych na rzecz wzrostu eksportu, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku polskich towarów na rynkach zagranicznych.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich zaaktywizuje działania na rzecz zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W tym celu nastąpi:
•    skoncentrowanie uwagi przedsiębiorców na priorytetowych i perspektywicznych rynkach  eksportowych
•    wzmocnienie działań dyplomacji ekonomicznej w krajach o priorytetowym i perspektywicznym znaczeniu dla rozwoju polskiego eksportu, zwłaszcza w okresie przejmowania zadań Wydziałów Promocji Handlu                          i Inwestycji przez Zagraniczne Biura Handlowe  Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A.
•    większe zaangażowanie polskich producentów i eksporterów w dostawy dóbr i usług w ramach przetargów organizowanych przez organizacje międzynarodowe, a w szczególności ONZ i jego agendy
•    koncentracja sił i środków na promocję branż, które mają największe możliwości realnego wzrostu eksportu
•    uproszczenie procedur bankowych w zakresie dostępu do usług gwarancyjnych i kredytowych,
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich dążyć będzie do optymalnego rozwoju eksportu, a także pogłębienia współdziałania z przedsiębiorstwami, bankami,  instytucjami finansowymi, organami rządowymi i samorządowymi w celu lepszego wykorzystania wszystkich możliwości wytwórczych, promocyjno-marketingowych i kadrowych oraz zaplecza naukowo-badawczego na rzecz przyspieszenia zagranicznej ekspansji polskiego biznesu w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA EKSPORTERÓW POLSKICH W 2017 R.
•    V Jubileuszowy Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego (13.03.2017)
•    XV Jubileuszowa  Konferencja Programowa Stowarzyszenia Eksporterów Polskich (26.06.2017)
•    XVI  Kongres Eksporterów Polskich (20.11.2017)
•    Gale Finałowe Konkursów Wybitny Eksporter i Publicysta Ekonomiczny Roku 2017 (20.11.2017)
•    Wydanie: katalogu konkursowego „Wybitny Eksporter Roku 2017”  (20.11. 2016 r.)

 

MANIFEST  RADY  GŁÓWNEJ  I  ZARZĄDU  S E P Z OKAZJI 15-LECIA POWSTANIA I DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA  EKSPORTERÓW  POLSKICH
                         
Z okazji Jubileuszu 15-lecia powstania i działalności Stowarzyszenia Eksporterów Polskich – Rada Główna i Zarząd  Stowarzyszenia Eksporterów Polskich postanawiają:
1.Misją Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest działanie na rzecz ochrony interesów eksporterów i reprezentowanie ich interesów wobec organów państwowych, rządowych i samorządowych oraz innych organizacji krajowych i zagranicznych.
2.Priorytetowym celem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest działanie w zakresie usprawniania rozwiązań systemowych oraz instrumentów wsparcia eksportu.
3.Strategicznym zadaniem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest działanie na rzecz zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
4. Działania w Roku Jubileuszowym 15-lecia obejmują organizację:
   4.1 V Jubileuszowego Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego 
   4.2 XV Jubileuszowej Konferencji Programowej Stowarzyszenia Eksporterów Polskich 
   4.3 XVI Kongresu Eksporterów Polskich
   4.4 Konkursów „Wybitny Eksporter Roku 2017” i „Publicysta Ekonomiczny Roku 2017”
   4.5 Upowszechniania Stanowiska XVI  Kongresu Eksporterów Polskich   
5.Rada Główna i Zarząd żywią nadzieję, że działalność Stowarzyszenia Eksporterów Polskich będzie nadal pomyślnie przyczyniać się do umacniania pozycji i prrestiżu eksportu w kraju oraz na arenie międzynarodowej.
6. Rada Główna i Zarząd  wspierać będą eksporterów w ich ciężkiej pracy na rzecz zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.  W tym celu liczą na dalszą owocną współpracę z eksporterami ze wszystkich branż i regionów Polski.
7. Rada Główna i Zarząd  wyrażają bardzo serdeczne  podziękowanie członkom Stowarzyszenia Eksporterów Polskich i eksporterom za ich dotychczasowe dokonania eksportowe oraz życzą im dalszych sukcesów w rozwijaniu eksportu i kształtowaniu jego pozytywnego wizerunku w Europie i na świecie.
 

Informacja: Mieczysław Twaróg, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich

IP/03/07/2017

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.