KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 27 czerwca 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Czy można upublicznić zdjęcia policjantki, która łamie prawo? Oceni to Sąd Najwyższy

HFPC złożyła opinię przyjaciela sądu przed Sądem Najwyższym w sprawie dotyczącej ochrony wizerunku funkcjonariuszy publicznych i zasad jego publikacji w prasie.

W lokalnym czasopiśmie „NOWa Gazeta Trzebnicka” ukazały się artykuły dotyczące policjantki jeżdżącej do pracy samochodem, mimo że nie posiadała prawa jazdy. Publikacje zawierały dane funkcjonariuszki oraz jej zdjęcie. Opublikowano też nagranie przedstawiające moment, gdy policjantka wsiada do samochodu. Funkcjonariuszka pozwała redakcję gazety o ochronę dóbr osobistych.
W sprawę zaangażowani są pro bono prawnicy z kancelarii Olesiński i Wspólnicy sp.k.

Czytaj dalej »

 

HFPC interweniuje w sprawie śmierci obywatela Austrii w komisariacie

HFPC podjęła interwencję w sprawie śmierci obywatela Austrii w I Komisariacie Policji w Częstochowie.
Herbert M., obywatel Austrii, został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji i przewieziony do komisariatu. Wraz z nim była jego żona, która poinformowała policjantów, że jej mąż przeszedł wcześniej zawał. Podczas badania alkomatem mężczyzna źle się poczuł, więc wezwano karetkę. Lekarz po przyjeździe na miejsce stwierdził jednak zgon mężczyzny.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Tommaso przeciwko Włochom. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Wobec skarżącego stosowano od kwietnia 2008 r. środki obejmujące specjalny nadzór policyjny ze względu na wcześniejsze skazania za handel narkotykami, ucieczkę z aresztu oraz nielegalne posiadanie broni, ponieważ mężczyzna został uznany za powiązanego z przestępcami i w rezultacie za niebezpiecznego. Zarzucano mu również naruszanie warunków nadzoru specjalnego, który obejmował określone obowiązki, w tym: meldowania się raz w tygodniu w komisariacie policji, zamieszkania w Bari, niewiązania się z osobami karanymi, zakazu powrotu do domu po godz. 22 oraz opuszczania go przed godz. 7 rano, korzystania z telefonów komórkowych lub środków łączności radiowej. Skarżącemu odebrano również prawo jazdy.
Na skutek apelacji skarżącego Sąd Apelacyjny w Bari zauważył, że przestępstwo, za które został skazany, nie było szczególnie poważne i zostało popełnione w 2004 r., a potem nie popełnił on żadnych kolejnych przestępstw. Zarzucone naruszenia warunków nadzoru dotyczyły innej osoby o tym samym imieniu i nazwisku urodzonej w innym roku. W rezultacie sąd uwzględnił apelację i uchylił zarzucony środek.
W skardze do Trybunału de Tommaso zarzucił, że zastosowany wobec niego środek prewencyjny był arbitralny i stosowany zbyt długo, jako że Sąd Apelacyjny wydał wyrok dopiero po siedmiu miesiącach od wniesienia apelacji, podczas gdy termin ustawowy wynosił 30 dni. Twierdził także, że prawo włoskie nie zapewniło mu skutecznego środka prawnego w związku z zarzutem na tle art. 5, zwłaszcza, że nie miał prawa do odszkodowania.  Wyrok zapadł 23 lutego 2017 r.
Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.


Podwójne standardy w rekrutacji na polskie uczelnie dla osób z dyplomem matury międzynarodowej

HFPC otrzymała odpowiedź od Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w sprawie utrudnień w rekrutacji na uczelnie absolwentów polskich szkół posiadających maturę międzynarodową (IB). KRASP w swoim stanowisku uznała, że przepisy ustawy o systemie oświaty w tym zakresie mają charakter dyskryminujący.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Dr Piotr Kładoczny komentował praktykę korzystania z kontrowersyjnych przepisów, które dają politykom prawo do informacji o toczących się śledztwach. Choć według pierwotnych zapewnień ustawa miała być stosowana wyłącznie w szczególnych przypadkach, to posłowie i senatorzy skorzystali z tego przepisu aż 356 razy. Jak jednak podkreśla dr Piotr Kładoczny, przepis jest bardzo nieprecyzyjny: „Może on dotyczyć dowolnych, często wrażliwych informacji: czy postępowanie zbliża się do końca, jakie dowody przeprowadzono i kogo przesłuchano”. Cały artykuł dostępny jest tutaj.

 

 

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

IP/27/06/2017

 

 
Copyright 2020 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.