KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 17 kwietnia 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Powszechny Przegląd Okresowy Praw Człowieka ONZ nt. Polski

Kryzys konstytucyjny, ochrona niezależności wymiaru sprawiedliwości, zagwarantowanie wolności mediów i wypowiedzi, a także ochrona osób LGBT przed przemocą i dyskryminacją oraz lepsze wsparcie dla ofiar przemocy domowej – to najczęstsze tematy, które poruszały państwa członkowskie ONZ na sesji Powszechnego Przeglądu Okresowego Praw Człowieka na temat Polski 9 maja.

Państwa Unii Europejskiej (w tym Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia, Szwecja, Dania i Austria) wyraziły swoje zaniepokojenie trwającym kryzysem konstytucyjnym i wezwały Polskę do wzmocnienia ochrony niezależności sądownictwa.
Czytaj dalej »

 

Sąd Okręgowy uchylił zarządzenie wojewody o zakazie organizacji zgromadzenia

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 10 maja zarządzenie wojewody o zakazie organizacji zgromadzenia wydane na podstawie znowelizowanej ustawy o zgromadzeniach. W postępowaniu w tej sprawie uczestniczyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, którą na rozprawie reprezentowali prawnicy: Marcin Szwed i Adam Ploszka.

Mężczyzna związany ze Stowarzyszeniem „Tama” zgłosił Prezydentowi Warszawy zamiar organizacji zgromadzenia uproszczonego 10 maja 2017 r. Zgromadzenie wpisano do wykazu Urzędu Miasta. Jednak 8 maja 2017 r. Wojewoda Mazowiecki wydał zarządzenie zakazujące organizacji zgromadzenia, wskazując, że w tym samym miejscu i czasie odbędzie się zgromadzenie cykliczne związane z oddaniem hołdu ofiarom katastrofy w Smoleńsku. Od zarządzenia wojewody odwołanie do sądu okręgowego złożył zarówno organizator zgromadzenia, jak i Prezydent m. st. Warszawy.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Nowakowski przeciwko Polsce. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Kacper Nowakowski, głuchoniemy, ożenił się z A.N., która również ma upośledzony  słuch.  Rok później urodził im się syn, zaś dwa lata potem para rozwiodła się. Sądy orzekły, że syn, w owym czasie mający 11 miesięcy, powinien mieszkać z matką, a ojciec będzie mógł go odwiedzać przez dwie godziny co tydzień. Ojciec nie sprzeciwił się temu rozwiązaniu. W sierpniu 2011 r., kiedy syn miał już prawie pięć lat, Nowakowski zwrócił się do sądu o poszerzenie jego praw do kontaktu, aby wzmocnić wzajemne więzi. Sądy oddaliły jednak jego wniosek, uznając, że nie leżałoby to w najlepszym interesie syna. Sądy wzięły pod uwagę wiele czynników takich, jak niepełnosprawność dziecka i jego znaczną zależność od matki. 

W skardze do Trybunału skarżący zarzucił, że oddalenie jego wniosku o rozszerzenie kontaktów  z synem stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego (art. 8 Konwencji). Poza tym, w jego ocenie, odmowa nastąpiła wyłącznie ze względu na niepełnosprawność i stanowiła poważną dyskryminację (art. 14 w połączeniu z art. 8 Konwencji). 

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

 

Sąd Okręgowy w Katowicach: wiek nie może być jedyną przesłanką decydowania o zadośćuczynieniu

Sąd Okręgowy w Katowicach podwyższył kwotę zadośćuczynienia osobie starszej poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym. Tym samym sąd zmienił wyrok sądu I instancji, w którym wiek poszkodowanego został uznany za okoliczność przemawiającą za przyznaniem niższego zadośćuczynienia.

Pan Ryszard został potrącony przez samochód. Poszkodowany uznał kwotę wypłaconą przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku za niewystarczającą. Sąd pierwszej instancji uznał jednak, że należy mu się tylko 1/5 żądanej kwoty, gdyż mimo poważnych skutków tego wypadku, należy postrzegać je inaczej w odniesieniu do osób w zaawansowanym wieku.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Adam Klepczyński, prawnik HFPC, komentował dla Rzeczpospolitej sprawę pana Ryszarda Czajewicza, któremu ze względu na wiek sąd pierwszej instancji przyznał niższe zadośćuczynienie. SO w Katowicach uznał, jednak że sąd rejonowy nie zbadał dokładnie okoliczności sprawy. „Ten aspekt podkreślaliśmy w naszym stanowisku. Zwracaliśmy uwagę, że po wypadku pogorszyła się znacząco sytuacja życiowa pana Czajewicza i to powinno być przede wszystkim wzięte pod uwagę przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia” – mówi Adam Klepczyński. Artykuł dostępny jest tutaj.

 

Małgorzata Szuleka, prawniczka HFPC, wypowiadała się dla "Gazety Prawnej" na temat Powszechnego Przeglądu Okresowego i wskazywała na problemy, z jakimi zmaga się Polska w zakresie ochrony praw człowieka. "Dotyczą one kwestii dostępu do wymiaru sprawiedliwości i zapewnienia gwarancji sprawiedliwego procesu, ochrony przed dyskryminacją, wolnością słowa i zagwarantowaniem praw cudzoziemców i uchodźców. W każdej w tych sfer od lat wskazujemy na szereg problemów, które wymagają większego zaangażowania ze strony państwa – tłumaczyła Małgorzata Szuleka. Artykuł dostępny jest tutaj.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko
17/05/2017

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.