KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

"Radziwiłłowie. Biała. Podlasie"
 
Kategoria Lokalnie
"Radziwiłłowie. Biała. Podlasie"

 

"Radziwiłłowie. Biała. Podlasie"

To tytuł wystawy, zrealizowanej przez Muzeum Południowego Podlasia, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela, jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej.

Biała Podlaska, zwana dawniej Białą Książęcą lub Białą Radziwiłłowską, przez niemal trzysta lat, pozostawała w rękach nieświeskiej linii tego rodu, a następnie jej bezpośrednich spadkobierców. Rodowi Radziwiłłów, miasto zawdzięcza wzrost znaczenia, a także swój niepowtarzalny charakter, owiany splendorem książęcej rezydencji. Z imieniem tego rodu związany jest także herb miasta oraz najcenniejsze zabytki miejskiej architektury - barokowe kościoły i budynki klasztorne, gmach Akademii Bialskiej, pozostałości założenia pałacowego.  Do dzisiaj, w wielu miejscach, na dekoracjach rzeźbiarskich i polichromiach, widnieje czarny, książęcy orzeł z rodowym herbem Trąby.

Pamięć o przeszłości miasta, przekazywana jest kolejnym pokoleniom mieszkańców Białej Podlaskiej, którzy ze świadomością i dumą dbają o radziwiłłowską spuściznę. Dawne radziwiłłowskie fundacje, do dzisiaj służą mieszkańcom miasta. W remontowanych kościołach, dzięki prowadzonym obecnie pracom konserwatorskim, wydobywany jest dawny kunszt i przepych barokowych dekoracji, a radziwiłłowska  kaplica w kościele św. Anny, ciągle przypomina o świetności i znaczeniu rodu.  Bialska Akademia, służy nadal edukacji młodzieży, rozbudowana i zmodernizowana, mieści w swoich murach Liceum Ogólnokształcące. Dawny szpital szarytek, także odzyskał swoją pierwotną funkcję, będąc obecnie siedzibą Caritas. Ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku, jest tzw. Park Radziwiłłowski, miejsce dawnej książęcej siedziby, któremu władze miasta sukcesywnie przywracają dawny wygląd i świetność. W pozostałościach dawnego założenia pałacowego mieszczą się instytucje edukacji i kultury - Państwowa Szkoła Muzyczna, Biblioteka Miejska oraz Muzeum Południowego Podlasia. Niedalekie plany, obejmują dalszą rewitalizację tego miejsca, remont i modernizację Muzeum, ze stałą ekspozycją poświeconą Białej Radziwiłłowskiej, a nawet odbudowę dawnego pałacu, w który mieścić sie ma centrum konferencyjno - hotelowe.  

Wystawa "Radziwiłłowie. Biała. Podlasie", to niewątpliwe jedno z ważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie. Kolekcja Macieja Radziwiłła, syna Alberta Hieronima Mikołaja Radziwiłła i Anny z Czartoryskich, polskiego finansisty, działacza społecznego i biznesmena, od lat gromadzącego dzieła sztuki i pamiątki historyczne związane z dziejami swojej słynnej rodziny,  zostanie po raz pierwszy w udostępniona w kraju przed szeroka publicznością.  Znamiennym jest, że miejscem tej wyjątkowej ekspozycji, będzie właśnie Biała Podlaska i nowe sale bialskiego Muzeum, mieszczące się w zachodniej oficynie dawnego pałacu, którego fundatorem był Aleksander Ludwik Radziwiłł , którego syn ( z małżeństwa z Lukrecją Marią Strozzi), Dominik Mikołaj, kanclerz litewski i  ordynat  klecki, zapoczątkował najżywotniejszą w domu Radziwiłłów linię, której potomkiem jest także Maciej Radziwiłł. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku ( Białoruś), i Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej na Białorusi, udało nam się uzupełnić wystawę o pięć cennych płócien ze zbiorów tego Muzeum, w tym m.in. portret królowej Marii Kazimiery Sobieskiej, spowinowaconej z rodziną Radziwiłłów i goszczącej często na bialskim zamku.

Wystawa prezentuje wizerunki protoplastów rodu, począwszy od Mikołaja Radziwiłła "Starego" i Jana "Brodatego", poprzez słynne postacie, m.in. Mikołaja Radziwiłła Rudego, Barbarę Radziwiłłówną, czy też Bogusława Radziwiłła.  Znaczna część ekspozycji poświecona jest właścicielom Białej, od Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki", po zmarłego w 1813 r., napoleońskiego pułkownika, księcia Dominika  Radziwiłła.  Na wystawie obejrzeć można, nie tylko portrety wszystkich "hrabiów na Białej", lecz także piękne wizerunki ich znanych żon i córek, a wśród nich, prawdziwe dzieła sztuki portretowej autorstwa m.in. Bacciarellego czy też Jana Chrzciciela Lampi. Wystawę uzupełniają medale portretowe, ryciny z przedstawieniami dawnych rezydencji, starodruki, mapy i tkaniny pochodzące z manufaktur radziwiłłowskich, oraz wykonane współcześnie, tablice przedstawiające genealogię  rodu, od czasów najdawniejszych po współczesne.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 maja 2017 roku i uświetni tegoroczną imprezę Nocy Muzeów, również przy tej okazji, mieszkańcy Białej Podlaskiej, będą mogli podziwiać, wystawiony w kościele św. Antoniego w Białej Podlaskiej, a udostępniony przez Rodzinę Radziwiłłów, wizerunek Matki Boskiej Radziwiłłowskiej ( Matka Boska Loretańska Sobieskich).

Wystawa trwać będzie do 5 listopada 2017 roku.

 

"Radziwiłłowie. Biała. Podlasie"
 
"Radziwiłłowie. Biała. Podlasie"
 
"Radziwiłłowie. Biała. Podlasie"
 

Informacja: Michał Trantau - Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska

IP/16/05/2017

 

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.