KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 19 kwietnia 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

W maju Powszechny Przegląd Okresowy Praw Człowieka ONZ nt. Polski

Na sesji Rady Praw Człowieka 9 maja 2017 r. odbędzie się Powszechny Przegląd Okresowy Praw Człowieka ONZ (UPR) na temat Polski. To standardowa procedura, która organizowana jest cyklicznie, a jej celem jest ocenienie, w jaki sposób państwo członkowskie ONZ przestrzega praw człowieka.

Zdaniem wielu organizacji pozarządowych raport rządu pomija szereg istotnych zmian, które miały miejsce w ostatnim czasie i które znacznie obniżyły standardy ochrony praw człowieka.

Czytaj dalej »

 

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie bezprawnego umieszczenia uchodźców w strzeżonym ośrodku

Sąd Najwyższy opublikował wyrok w sprawie o zadośćuczynienie za niesłuszne umieszczenie rodziny uchodźców w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu.

Sprawa dotyczy rodziny cudzoziemców (matka z dwójką dzieci), którzy padli ofiarą przemocy w kraju pochodzenia. W trakcie pobytu w strzeżonym ośrodku złożyli wniosek o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Pomimo iż w trakcie postępowania podnieśli okoliczność doznanej przemocy to, wbrew przepisom prawa, nie zostali oni odpowiednio zbadani i zwolnieni ze strzeżonego ośrodka.

Sąd Najwyższy uchylił wcześniejszy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Khlaifia i inni przeciwko Włochom. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżący (Saber Ben Mohamed Ben Ali Khlaifia, Fakhreddine Ben Brahim Ben Mustapha Tabal i Mohamed Ben Habib Ben Jaber Sfar) we wrześniu 2011 r. wypłynęli z Tunezji w morze kierując się w stronę Włoch. Łódź, którą płynęli, została przechwycona przez władze włoskie, a skarżący trafili do ośrodka recepcyjnego na wyspie Lampedusa.

Według skarżących warunki higieniczne w ośrodku były zatrważające: nie było drzwi oddzielających toalety i prysznice od innych pomieszczeń, a dostęp do wody był ograniczony. Ze względu na przepełnienie migranci musieli spać na podłodze, nie mogli poza tym kontaktować się ze światem zewnętrznym.

20 września ośrodek został spalony w rezultacie zamieszek wywołanych przez migrantów. Skarżący ostatecznie trafili na statek zacumowany w porcie w Palermo, poczym zostali wydaleni do Tunezji.

W skardze do Trybunału skarżący zarzucili, że warunki ich przetrzymywania w ośrodku recepcyjnym i na pokładzie statków były sprzeczne z art. 3 Konwencji. Twierdzili, że ich pozbawienie wolności prowadziło do naruszenia art. 5 ust. 1, 2 i 4. Zarzucili, że nie mieli do dyspozycji skutecznego środka prawnego (art. 13), zostali ponadto wydaleni zbiorowo z naruszeniem art. 4 Protokołu nr 4.

Sprawa została przyjęta do rozpatrzenia przez Wielką Izbę na wniosek rządu. Wyrok zapadł 15 grudnia 2016 r.

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

 

Senacka komisja zbada problem postępowań dyscyplinarnych policjantów

HFPC wystosowała petycję do Marszałka Senatu RP, w której zaapelowała o podjęcie prac legislacyjnych w celu zmiany przepisów regulujących zasady wznawiania postępowań dyscyplinarnych funkcjonariuszy służb mundurowych.

Obecnie przepisy ustanawiają bardzo krótkie terminy na wznowienie postępowania, co uniemożliwia wzruszenie niesprawiedliwie wydanych orzeczeń dyscyplinarnych, jeśli np. niewinność funkcjonariusza zostaje potwierdzona wydanym dopiero po wielu latach wyrokiem sądu karnego.

Kancelaria Senatu poinformowała HFPC, że w Senacie prowadzone są obecnie prace nad inną petycją dotyczącą tego samego problemu prawnego, choć ograniczoną wyłącznie do funkcjonariuszy Policji.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Marta Górczyńska, prawniczka HFPC, komentowała rządowe plany zmiany rozporządzenia dotyczącego ośrodków dla cudzoziemców. Zgodnie z projektem możliwe będzie kwaterowanie cudzoziemców w obozach kontenerowych ogrodzonych drutem kolczastym. „To rozporządzenie jest raczej realizacją restrykcyjnej polityki azylowej naszego rządu, a nie odpowiedzią na realne wyzwania migracyjne” – oceniła Marta Górczyńska. Materiał dostępny jest tutaj.

Dorota Głowacka, prawniczka HFPC, mówiła o kolejnych zmianach wprowadzonych do projektu nowelizacji Prawa prasowego. „Zaproponowane zmiany prawa prasowego idą w dobrym kierunku. Zarówno sposób procedowania nad tymi zmianami, jak i ich zawartość jest przez nas oceniana pozytywnie. [...] Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych [...] i wiele z tych uwag zostało uwzględnionych” – powiedziała Dorota Głowacka. Audycja dostępna jest tutaj. Opinia HFPC do pierwotnej wersji nowelizacji dostępna jest tutaj.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko
19/04/2017

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.