KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn
 
Kategoria Edukacja

Informacja prasowa

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn 30 marca 2017

W czwartek 30 marca br. już po raz dziesiąty uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz ósmy zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie.

20 uczelni przygotowało na ten dzień specjalny program. Wykładowczynie, doktorki, naukowczynie a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Dziewczyny tego dnia będą mogły zwiedzać laboratoria, uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach, pokazach i wykładach. Tego dnia dzięki inżynierii i nowym technologiom niemożliwe stanie się możliwe - będzie można skonstruować swoją własną satelitę, napisać pierwszą grę, skonstruować radioodbiornik, zrobić projekt a potem wydrukować go na drukarce 3D, dowiedzieć się o niezwykłych właściwościach wody i jak pracują oczyszczalnie ścieków. Zobaczyć skonstruowane przez studentów łaziki marsjańskie, bolidy, a także zagłębić się w tajniki chemicznych eksperymentów i programowania. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą "pierwiastka męskiego". Rejestracja na Dni Otwarte odbywa się na www.dziewczynynapolitechniki.pl. Tego dnia odbędzie się również Bieg w Kasku - maturzystki pobiegną w kaskach akcji Dziewczyny na politechniki! w sześciu miastach Polski.

Akcja Dziewczyny na politechniki! i jej "młodsza siostra" - Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Bo nauka i technologia potrzebują kobiet. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn. Duża część z nich zdecydowała się podjąć studia inżynierskie i obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych. - To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia - mówi dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni akcji "Dziewczyny na politechniki!" Akcja odbywa się po raz dziesiąty, można już zatem mówić o pokoleniu Dziewczyn na politechniki! - coraz większej grupie młodych kobiet zainspirowanych, dzięki udziałowi w Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn, do podjęcia studiów technicznych.

Jak potwierdza Raport Kobiety na politechnikach 2017-2017, w ciągu ostatnich 10 lat akcji Dziewczyny na politechniki! udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich, liczba studentek zwiększyła się nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł o prawie 8 procent. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz chętniej wybitnie utalentowane maturzystki. Coraz częściej rezygnują one z uczelni pedagogicznych i ekonomicznych na rzecz politechnik.

Mapa uczelni biorących udział
Informacja prasowa - 30 marca
Materiały prasowe do pobrania

Kontakt dla mediów:
Joanna Lisiecka, tel. 696 483 349
j.lisiecka@perspektywy.pl

Z serdecznymi pozdrowieniami,


dr Bianka Siwińska
Dyrektor Zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.