KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 28 marca 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Rozpoczął się proces prawniczki zwolnionej dyscyplinarnie z PWPW

15 marca 2017 r. przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia odbyła się rozprawa z powództwa byłej pracowniczki Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Ewa Morawska-Sochacka została dyscyplinarnie zwolniona ze spółki po tym, gdy w piśmie do przewodniczącego rady nadzorczej wskazała na możliwe negatywne skutki planowanych zmian organizacyjnych w firmie.

Władze spółki zarzuciły jej również nieuprawnione wypowiedzi dla mediów nt. sytuacji w PWPW, choć kobieta zaprzecza, że przekazywała dziennikarzom jakiekolwiek informacje.

Na prośbę HFPC powódkę reprezentuje przed sądem pro bono  r. pr. Bogusław Kapłon z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. HFPC przystąpiła ponadto do postępowania jako organizacja pozarządowa.

Czytaj dalej »

 

Organizacje społeczne przeciwko drastycznemu ograniczaniu swobód obywatelskich

16 marca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny badał konstytucyjność nowelizacji Prawa o zgromadzeniach publicznych, przyjętą przy sprzeciwie partii opozycyjnych i środowisk obywatelskich.

Trybunał obradujący w składzie 11-osobowym uznał, że przepisy są zgodne z Konstytucją. W uzasadnieniu stwierdzono, że choć nowe prawo stanowi ingerencję w wolność zgromadzeń, to jest ona proporcjonalna i służy realizacji takich wartości jak bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny.

Zdaniem sygnatariuszy apelu wydanie wyroku przez TK w składzie pozbawionym podstawy prawnej pogłębia chaos prawny i każe nam stwierdzić, że Trybunał Konstytucyjny w swoim obecnym kształcie przestał pełnić rolę gwaranta ochrony naszych praw i wolności.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Ilias i Ahmed przeciwko Węgrom. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Md Ilias Ilias i Ali Ahmed, po opuszczeniu Bangladeszu dotarli na Węgry we wrześniu 2015 r. Natychmiast wystąpili o azyl. Przez następne 23 dni przebywali wewnątrz strefy tranzytowej Röszke usytuowanej na granicy z Serbią. Po zakończeniu dwóch postępowań azylowych zostali usunięci z Węgier w pierwszej kolejności na podstawie dekretu rządowego wprowadzonego w 2015 r., wymieniającego Serbię – ostatni kraj, przez który przejeżdżali – jako bezpieczny trzeci kraj. Decyzja została ona im doręczona w październiku 2015 r., po czym natychmiast przetransportowano ich  do granicy serbskiej. Opuścili strefę tranzytową bez stosowanie wobec nich przymusu fizycznego. 

W skardze do Trybunału skarżący zarzucili, że 23 dni spędzone przez nich w strefie tranzytowej stanowiły pozbawienie wolności niemające podstawy prawnej. Ponadto zarzucili, że ich przedłużające się przetrzymywanie w strefie tranzytowej w złych warunkach - zwłaszcza, gdy wykazywali objawy zespołu stresu pourazowego - było nieludzkie. Wyrok zapadł 14 marca 2017 r.

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

 

„Biznes a prawa człowieka – współczesny stan dyskusji” – publikacja

Serdecznie zapraszamy do lektury publikacji „Biznes a prawa człowieka – współczesny stan dyskusji” podsumowującej projekt o tej samej nazwie realizowany od kwietnia do grudnia 2016 r. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka dzięki wsparciu Polskiej Rady Biznesu.

W ramach projektu odbyło się m.in. dziesięć wykładów otwartych połączonych z dyskusją na tematy z pogranicza biznesu i ochrony praw człowieka wygłoszonych przez prawników i prawniczki HFPC.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC komentował wyrok Sądu Najwyższego, w którym stwierdzono, że przepisy ustawy o postępowaniu wobec osób stwarzających zagrożenie mają chronić społeczeństwo także przed ludźmi, którzy jeszcze nie popełnili żadnych ciężkich przestępstw, ale mogą je popełnić w przyszłości. „Kierunek wykładni, jaki zaprezentował SN w swoim postanowieniu, budzi wątpliwości. Pokazuje, że możliwa jest sytuacja, w której osoba skazana nawet na niezbyt długie kary, za przestępstwa o mniejszej wadze lub niższej szkodliwości społecznej, może trafić na praktycznie bezterminowe odosobnienie do specjalnego ośrodka terapeutycznego” – powiedział dr Piotr Kładoczny. Artykuł dostępny jest tutaj.

Małgorzata Szuleka, prawniczka HFPC, mówiła w Radiu TOK FM na temat raportu rządowego złożonego w ramach Powszechnego Przeglądu Okresowego ONZ, w którym państwa członkowskie sprawozdają swoje zaangażowanie w ochronę praw człowieka. „Ten raport trzeba czytać między wierszami: z jednej strony patrzeć na to, co w nim jest, ale ciekawsze jest to, czego w nim nie ma. Z tych wątków zapalnych sporo jest tych, które w ogóle nie są poruszone” – oceniła Małgorzata Szuleka. Pełna audycja dostępna jest tutaj.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

28/03/2017

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.