KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Zaproszenie na trzecie spotkanie "Bialskie księżne Radziwiłłowe"
 
Kategoria Lokalnie

Dział Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej zaprasza  24 marca 2017 r. na trzecie spotkanie "Bialskie księżne Radziwiłłowe", które w całości będzie poświęcone księżnej Annie z Sanguszków Radziwiłłowej.

Zaproszenie na trzecie spotkanie "Bialskie księżne Radziwiłłowe"

Anna z Sanguszków Radziwiłłowa – trzeci wykład w bibliotece z cyklu „Bialskie księżne Radziwiłłowe”
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich pragnących dalej zgłębiać historię rodu Radziwiłłów  na trzeci wykład dr. Jerzego Flisińskiego z cyklu Bialskie księżne Radziwiłłowe, w całości poświęcony księżnej Annie z Sanguszków Radziwiłłowej.  Spotkanie  odbędzie się w piątek  24 marca 2017 r. o godz. 17.00  w  Dziale Wiedzy  o Regionie, w budynku głównym biblioteki przy ul. Warszawskiej 12 a.
Pierwszy wykład   odbył się pod koniec stycznia.  Dr Jerzy Flisiński od wielu lat bada dokumenty  dotyczące Radziwiłłów, zgromadzone w archiwach zna wiele faktów i ciekawostek z ich życia. Omówił wówczas biografie: Eufemii z Wiśniowieckich żony Mikołaja Krzysztofa „Sierotki” oraz trzech żon Aleksandra Ludwika – Tekli z Wołłowiczów, Eugenii Katarzyny z Tyszkiewiczów oraz Lukrecji Marii ze Strozzich. Słuchacze wysłuchali opowieści m.in. o kulisach mariażów z Radziwiłłami, rolach jakie pełniły księżne w rodzinie i majątkach w tym również w Białej.
Drugi wykład poświęcony był żonom jednego z najbardziej słynnych właścicieli Białej Podlaskiej, a mianowicie Karola Stanisława Radziwiłła „Panie Kochanku”, którego dwa małżeństwa zakończyły się rozwodami. Pierwszą żoną księcia była Marianna Karolina z domu Lubomirska, a drugą Teresa Karolina Rzewuska. 
Podczas trzeciego spotkania poznamy jedną z bardziej energicznych bialskich księżnych.
Anna Katarzyna Radziwiłł z domu Sanguszko ur. w 1676 r., zm. w 1746 r. w Białej. W 1692 r. poślubiła w Wilnie Karola Stanisława Radziwiłła kanclerza wielkiego litewskiego, syna Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Ich małżeństwo miało utwierdzić stosunki ówczesnego podkanclerza z dworem. Była matką m.in. Hieronima Floriana Radziwiłła V pana na Białej, Michała Kazimierza „Rybeńki” VI pana na Białej. Prowadziła ożywioną działalność gospodarczą w swoich posiadłościach i przyczyniła się do pomnożenia fortuny Radziwiłłów. Odbudowywała zamek w Białej po wojnach szwedzkich. Jej staraniem przeprowadzono remont pomieszczeń pałacowych. Odrestaurowano i obito blachą baszty , urządzono złoty gabinet, wstawiono okna w Sali Wielkiej od ogrodu, a na wieży zamkowej umieszczono zegar. Nową fasadę otrzymała także brama wjazdowa do zamku. Księżna sprowadziła do Białej meble z Gdańska, drogocenne tkaniny, kamienie szlachetne oraz wyroby ze srebra i złota z Paryża, Królewca i Warszawy. Założyła własne manufaktury, które wytwarzały na  potrzeby pałacu kobierce , kilimy, tapiserie , gobeliny i wyroby z fajansu.  Znana była z despotycznego charakteru. Obwiniano ją za zachowania znanego z okrucieństw i srogości wobec poddanych syna Hieronima Floriana Radziwiłła, który znajdował się pod jej silnym wpływem.
Księżna Anna z Sanguszków Radziwiłłowa uwieczniła swój wizerunek i męża Karola Stanisława Radziwiłła, umieszczając swoje popiersia na bramie wjazdowej zamku w Białej.

Podczas spotkania biblioteka będzie prowadziła promocyjną sprzedaż wszystkich tomów monografii Dzieje Białej Podlaskiej.


Anna z Sanguszków Radziwiłłowa (1676-1746), żona Karola 	Stanisława „Sprawiedliwego”. Portret pędzla malarza polskiego. 	Muzeum Narodowe w Warszawie.	Fot. Krzysztof Wilczyński

 

Informacja: Hanna Bajkowska - MBP w Białej Podlaskiej

IP/15/03/2017

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.