KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 28 lutego 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Projektowane zmiany w KRS naruszają Konstytucję – opinia HFPC

Wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm, zwiększenie wpływu polityków na wybór sędziów, wybór sędziów przez Prezydenta – to podstawowe zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy o KRS opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W swojej opinii prawnej HFPC podkreśla, że projektowane zmiany naruszają Konstytucję, która przewiduje, że Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Negatywne opinie o planowanych zmianach wyraziły m.in. Krajowa Rada Sądownictwa, Rzecznik Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy i Rada Wykonawcza Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

Czytaj dalej »

 

Oświadczenie koalicji organizacji prowadzących Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK

„Uważamy, że przyjęty sposób procedowania nie pozwolił ani posłom Sejmu RP, ani opinii publicznej na poznanie kandydata, zapoznanie się z jego dorobkiem oraz zweryfikowanie ewentualnych wątpliwości” – czytamy w oświadczeniu koalicji organizacji prowadzących Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK.

Stanowisko dotyczy wyboru dr. hab. Grzegorza Jęderejka na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego podczas posiedzenia Sejmu 24 lutego 2017 r.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach Zybertowicz przeciwko Polsce. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Obie sprawy dotyczyły odrębnych postępowań cywilnych przeciwko Andrzejowi Zybertowiczowi, publicyście i profesorowi socjologii. Redaktor naczelny “Gazety Wyborczej“ wniósł dwa pozwy cywilne o ochronę dóbr osobistych. W pierwszej sprawie domagał się w szczególności przeprosin za wypowiedzi A. Zybertowicza w dzienniku „Rzeczpospolita” na jego temat w kontekście debaty o lustracji dziennikarzy. Drugi wyrok dotyczył artykułu w „Rzeczpospolitej”, który dotyczył spraw wytoczonych  skarżącemu przez właściciela Polsatu Z.S–Ż. i M.S. Znalazło się tam zdanie: „Swoją drogą to ciekawe, kto mnie dotychczas pozwał do sądu: dwóch agentów i jeden ich zaciekły obrońca”.

W obu skargach do Trybunału skarżący zarzucił naruszenie jego prawa do wolności wypowiedzi (art. 10 Konwencji). Wyrok w obu sprawach zapadł 17 stycznia 2017 r.

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

 

HFPC i SGL apelują do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o włączenie problemu gazet samorządowych do planu prac Komisji

HFPC wspólnie ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych zwróciła się do przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Elżbiety Kruk, z prośbą o objęcie pracami komisji problemu wydawania gazet przez jednostki samorządu terytorialnego.

Apel powstał po zobowiązaniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do włączenia do dyskusji na ten temat szerszego kręgu podmiotów, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, mimo tych deklaracji nie zostały podjęte żadne starania, aby takie rozmowy doszły do skutku. Dlatego HFPC i SGL chcą, by takim forum do debaty była komisja sejmowa.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Adw. Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC, mówiła o skardze do Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet, którą złożyła Fundacja. „W tej sprawie postępowania krajowe nie doprowadziły do satysfakcjonującego nas rozstrzygnięcia, czyli do stwierdzenia odpowiedzialności państwa za brak ochrony ofiary przemocy domowej. [...] Wyjście do Komitetu ONZ jest wyrazem poszukiwania nowych dróg ochrony praw człowieka” – powiedziała Katarzyna Wiśniewska. Audycja dostępna jest tutaj.

Dorota Głowacka, prawniczka HFPC, wypowiadała się na temat granic swobody wypowiedzi artystycznej w kontekście kontrowersji, jakie wzbudził spektakl „Klątwa” i zarzutów, że obraża on uczucia religijne. „Prokurator musi wyważyć dwie wartości, to z jednej strony ochrona uczuć religijnych, która jest elementem wolności wyznania, a z drugiej wolność artystyczna. A im ważniejsze kwestie z punktu widzenia interesu publicznego porusza dzieło artystyczne, tym granice wolności są szersze” – powiedziała Dorota Głowacka. Cały artykuł dostępny jest tutaj.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

28/02/2017

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.