KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe podsumowało pierwszy pełny rok działalności
 
Kategoria UwB

  

 

BiaMUN i II Festiwal Dyplomatyczny

 

 

 

 

 

 

 


Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe
podsumowało pierwszy pełny rok działalności

 

Kilkanaście zespołów naukowych z Uniwersytetu w Białymstoku skorzystało w 2016 roku z możliwości jakie daje klaster obliczeniowy w Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym UwB (UCO). Warto podkreślić, że duża część zespołów realizowała projekty we współpracy z innymi instytucjami krajowymi (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Łódzka) i zagranicznymi (z Litwy, Białorusi i Holandii). 

UCO działa w systemie grantowym: naukowcy, którzy chcą skorzystać z obliczeń składają wniosek o utworzenie grantu obliczeniowego, zawierający m.in. opis badań oraz stosowanej metodologii obliczeniowej i wnioskowanych zasobów (czasu procesorów, pamięci dyskowej i oprogramowania). Moce obliczeniowe przydzielane są zgodnie z zapotrzebowaniem,  automatycznie przez nadzorujący pracę klastra UCO system kolejkowy. Zespół Centrum oferuje też wsparcie merytoryczne w zakresie optymalizacji obliczeń. 

Moce obliczeniowe klastra UCO w 2016 r. zostały wykorzystywane do badań z zakresu informatyki (w tym bioinformatyki), chemii, matematyki, inżynierii materiałowej, fizyki i biologii. Swoje testowe obliczenia prowadzili też informatycy zajmujący się administrowaniem oraz nadzorem nad sprzętem i oprogramowaniem wykorzystywanym w Centrum.

Obliczenia to niezwykle ważna i pomocna metoda badań we współczesnej nauce. Jak podkreślają naukowcy – to dużo mniej kosztowny niż klasyczne eksperymenty, a jednocześnie bardzo efektywny sposób odkrywania i przewidywania mechanizmów i skutków różnych zjawisk chemicznych czy fizycznych. Modelowanie ma jeszcze jedną przewagę nad eksperymentowaniem: jest bezpieczne, nie wymaga bezpośredniego kontaktu z badanym materiałem. Wśród projektów, które skorzystały z infrastruktury UCO w 2016 r., były m.in. badania nad chemicznymi gazami bojowymi zalegającymi w Bałtyku czy absorbcją związków zawartych w lekach przeciwbólowych, które wydalane z naszych organizmów trafiają do środowiska i zanieczyszczają je. Autorzy innego grantu obliczeniowego zajmowali się prognozowaniem przeżywalności pacjentów z nieoperacyjnym rakiem prostaty i wpływu wybranych leków, na podstawie danych z badań klinicznych.  

Obliczenia prowadzone w UCO zostały wykorzystane już do 12 publikacji naukowych (publikowanych lub przyjętych do druku). 8 z nich to publikacje w wysoko punktowanych czasopismach (25 i więcej punktów wg. punktacji MNiSW). Kolejnych 9 publikacji jest w przygotowaniu lub czeka na recenzje.  

Komputery UCO realizują obliczenia z wykorzystaniem standardowego oprogramowania naukowego - akademickiego i komercyjnego, a także programów autorstwa samych użytkowników. 

Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe powstało w 2015 roku, dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej, jako jeden z elementów projektu budowy i wyposażenia kampusu UwB. Centrum mieści się w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki.     

Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe podsumowało pierwszy pełny rok działalności

Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe podsumowało pierwszy pełny rok działalności

 Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe podsumowało pierwszy pełny rok działalności

Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe podsumowało pierwszy pełny rok działalności

 Informacja: Katarzyna Dziedzik - Rzecznik Prasowy Uniwersytetu w Białymstoku
Opracowanie: Iwona Pańko
13/02/2017
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.