KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Sukces naukowca z UMCS - prof. dra hab. Wiesława Gruszeckiego
 
Kategoria UMCS Lublin

 

 

 

Sukces naukowca z UMCS - prof. dra hab. Wiesława Gruszeckiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 stycznia br. Naukowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki trzech konkursów na projekty badawcze: SONATA BIS, HARMONIA i MAESTRO. Z przyjemnością informujemy, że wśród zwycięzców konkursu MAESTRO znajduje się prof. dr hab. Wiesław Gruszecki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Otrzymał 1 978 800 zł na realizację projektu „Mechanizmy molekularne regulacji fotosyntetycznej funkcji antenowej roślin.”

Konkurs MAESTRO przeznaczony jest dla doświadczonych naukowców, którzy chcą prowadzić pionierskie badania naukowe wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. Kierownikiem projektu może zostać osoba, która publikowała swoje wcześniejsze prace w uznanych czasopismach naukowych, kierowała innymi badaniami sfinansowanymi na drodze konkursowej, a także aktywnie uczestniczy w życiu środowiska naukowego. W tegorocznej edycji konkursu finansowanie otrzyma 14 z 88 nadesłanych wniosków (w trzech kategoriach).

Prof. dr hab. Wiesław Gruszecki kieruje Zakładem Biofizyki na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Jest laureatem programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), gdzie realizował projekt „Molecular Spectroscopy for BioMedical Studies”. Zespół prof. Gruszeckiego pobił też światowy rekord rozdzielczości w mikroskopii podczerwieni oraz odkrył nową metodę obrazowania molekularnego opartą na efekcie foto-termicznym. Wyniki zostały ogłoszone w renomowanych czasopismach naukowych - Nanoscale i Analytical Chemistry.

Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej będzie też realizowana część projektu pt. "Spiralne światłowody fotoniczne do zastosowań w metrologii i komunikacji optycznej" - pod kierownictwem dra Pawła Mergo z UMCS. Wniosek na konkurs składany był w konsorcjum naukowym, kierowanym przez prof. dr. hab. inż. Wacława Urbańczyka z Politechniki Wrocławskiej.


Informacja: Katarzyna Kozielewicz, Biuro Prasowe UMCS

Opracowanie: Iwona Pańko

31/01/2017
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.