KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 10 stycznia 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

WSA odrzuca skargi niepowołanych sędziów. HFPC złoży skargę kasacyjną

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił 29 grudnia 2016 r. skargi złożone przez sędziów niepowołanych w lipcu na stanowiska przez Prezydenta RP. Uczynił to wbrew pozytywnym opiniom wyrażonym na temat kandydatów przez Krajową Radę Sądownictwa, nie przedstawiając żadnego uzasadnienia. HFPC planuje zaskarżyć to orzeczenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

WSA pozbawił HFPC możliwości efektywnego uczestniczenia w postępowaniu, ponieważ informacja o dopuszczeniu Fundacji do udziału w postępowaniu została doręczona 29 grudnia  – a więc w dniu wydania postanowienia o odrzuceniu skarg. HFPC nie zgadza się też z meritum orzeczenia.

Czytaj dalej »

 

Posiedzenie w sprawie wyłonienia kandydatów na prezesa TK nielegalne?

20 grudnia 2016 r. sędzia pełniąca obowiązki prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zwołała obrady Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK. HFPC wystąpiła o udostępnienie protokołów tych obrad. Z przekazanych nam dokumentów wynika, że obrady Zgromadzenia Ogólnego mogły odbyć się z naruszeniem przepisów ustawy. Wskazał na to również sędzia Piotr Pszczółkowski, który podkreślił, że „w obecnym stanie prawnym dla zgodności z Konstytucją i ustawą oraz skuteczności procedury określony jest udział w Zgromadzeniu Ogólnym wszystkich piętnastu sędziów Trybunału Konstytucyjnego”.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Szanyi przeciwko Węgrom. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżący był posłem do parlamentu węgierskiego należącym do największej partii opozycyjnej – Węgierskiej Partii Socjalistycznej. Szanyi podczas jednej z sesji plenarnych parlamentu w marcu 2013 r. pokazał swój środkowy palec innym posłom opozycyjnym. W rezultacie tego incydentu został ukarany grzywną odpowiadającą ok. 450 euro przez parlament. Następnie w maju 2013 r. marszałek dwukrotnie nie dopuścił złożonych przez niego interpelacji z uzasadnieniem, że zawierały wypowiedzi uderzające w prestiż parlamentu. Nie istniały żadne środki odwoławcze od decyzji o ukaraniu grzywną, podobnie jak o odmowie przyjęcia interpelacji.

W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 10 i 13 Konwencji, skarżący zarzucił, że naruszono jego wolność wypowiedzi, a w prawie węgierskim nie istniał żaden skuteczny środek odwoławczy. Twierdził również, że był ofiarą dyskryminacji ze względu na przynależność do partii opozycyjnej (art. 14). Wyrok zapadł 8 listopada 2016 r.

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

Al-Dulimi i Montana Management Inc. przeciwko Szwajcarii

 

Zasady relacjonowania procesów sądowych przez media – informator dla dziennikarzy

W kontekście sprawy dotyczącej ujawnienia przez TVP Info wrażliwych informacji z przebiegu postępowania sądowego ws. zabójstwa Ewy Tylman, HFPC w krótkim informatorze przypomina o podstawowych zasadach obowiązujących dziennikarzy w związku z relacjonowaniem procesów sądowych. Omówiono w nim, jakie są prawa i obowiązki dziennikarzy w tym zakresie, oraz na jakie konsekwencje prawne mogą się oni narazić w przypadku naruszenia wybranych zasad tzw. sprawozdawczości sądowej.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Prezentujemy komentarze ekspertów HFPC do najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia dotyczących wszystkich obszarów naszego zaangażowania: wolności mediów, dyskryminacji, monitorowania procesu legislacyjnego, problemów uchodźców i migrantów, działalności na rzecz praw człowieka w państwach byłego bloku wschodniego czy też spraw precedensowych.

Zuzanna Warso była gościem audycji „Połączenie” w TOK FM i mówiła o skutecznym leczeniu bólu i zmianach legislacyjnych w tym zakresie. „W Polsce nie ma przepisu, który mówi, o tym, że pacjent ma prawo do skutecznego leczenia bólu. Obecnie obowiązująca ustawa o prawach pacjenta mówi o tym, że prawo do ulgi w cierpieniach ma tylko pacjent w stanie terminalnym” – tłumaczyła Zuzanna Warso. Audycja dostępna jest tutaj.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

10/01/2017

 

 

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.