KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 3 stycznia 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Wyrok w sprawie katechetki w ciąży zwolnionej z pracy

Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że w polskim systemie prawnym nie ma miejsca na pozbawianie ochrony nauczycielek katechezy w okresie ciąży. Zdaniem sądu przepisy Kodeksu pracy przewidujące ochronę kobiet w ciąży przed wypowiedzeniem mają zastosowanie nie tylko wobec nauczycielek, lecz również katechetek zatrudnionych zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela.

Sprawa objęta była programem antydyskryminacyjnym Artykuł 32 HFPC, a Sylwię Z. na prośbę HFPC reprezentowali pełnomocnicy pro bono – adw. Marzanna Sobaniec i adw. Piotr Bobrowski.

Czytaj dalej »

 

Leczenie bólu w Polsce – czy proponowane zmiany będą skuteczne?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie leczenia bólu w Polsce. HFPC pyta, w jaki sposób Ministerstwo planuje zagwarantować skuteczność proponowanych zmian legislacyjnych w tym zakresie, w szczególności czy przewidziane jest zwiększenie wydatków na działalność poradni leczenia bólu lub utworzenie nowych placówek tego typu.

HFPC z zadowoleniem przyjęła zapowiedź nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta poprzez dodanie przepisów gwarantujących prawo do leczenia bólu wszystkim pacjentom, bez względu na jego źródło pochodzenia. Jednocześnie projektodawca nie przewidział przeznaczenia żadnych dodatkowych środków na ten cel.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Les Authentiks i Supras Auteuil 91 przeciwko Francji. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Członkowie dwóch stowarzyszeń kibiców klubu Paris Saint-Germain - Les Authentiks i Supras Auteuil 91 - w trakcie meczu między PSG i Olympique Marsylia wdali się w bójki między sobą i jeszcze jednym stowarzyszeniem - rozwiązanym dwa lata wcześniej "Boulogne Boys". Bijatyka doprowadziła do śmierci jednego z kibiców. W związku z tymi zajściami Rada Stanu oddaliła wnioski stowarzyszeń o unieważnienie zarządzeń premiera.

W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 6 Konwencji, skarżące stowarzyszenia zarzuciły naruszenie wobec nich zasady kontradyktoryjnej procedury oraz brak możliwości przedstawienia ustnie swoich uwag Radzie Stanu. Twierdzili także, że zarządzenie o ich rozwiązaniu oznaczało nieproporcjonalną ingerencję w ich prawa do stowarzyszania się (art. 11).

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

Al-Dulimi i Montana Management Inc. przeciwko Szwajcarii

 

Opinia HFPC w sprawie projektu ustawy o Komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

HFPC przygotowała opinię prawną dotyczącą rządowego projektu ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Jak wskazano w dokumencie przesłanym do sejmowej Komisji Ustawodawczej, projektowana ustawa nie przyczyni się do osiągnięcia żadnego z celów zakładanych przez ustawodawcę.

W opinii wskazano m.in., że wykrywanie nieprawidłowości, do jakich dochodziło w postępowaniach reprywatyzacyjnych oraz usuwanie ich skutków może następować w ramach już istniejących procedur i nie jest do tego potrzebne wprowadzanie nadzwyczajnych środków o wątpliwej zresztą skuteczności.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Prezentujemy komentarze ekspertów HFPC do najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia dotyczących wszystkich obszarów naszego zaangażowania: wolności mediów, dyskryminacji, monitorowania procesu legislacyjnego, problemów uchodźców i migrantów, działalności na rzecz praw człowieka w państwach byłego bloku wschodniego czy też spraw precedensowych.

Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC, była gościem programu „3x3”, w którym mówiła m.in. o raporcie Facebooka ujawniającym, że tylko w pierwszym półroczu 2016 r. polskie służby złożyły prawie tysiąc wniosków o udostępnienie prywatnych danych właścicieli kont na Facebooku. „Musimy założyć, że prywatności [w sieci] po prostu nie ma i nasze dane mogą być w każdej sytuacji przez Facebooka udostępnione” – ocenia ekspertka. Wideo dostępne jest tutaj.

Dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC, komentowała postępowanie urzędników z Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku, którzy dopytywali o ilość żon Marokańczyka, którego chciała poślubić Polka z Białegostoku. „Komentarze dotyczące religii – są absolutnie niedopuszczalne. To, że każdy muzułmanin ma wiele żon, to stereotyp, a jeśli prowadzi to do utrudniania zawarcia związku małżeńskiego – to jest to dyskryminacja” – powiedziała Dorota Pudzianowska. Artykuł dostępny jest tutaj.

Dorota Głowacka, prawniczka HFPC, mówiła w „Radiu TOK FM” o ograniczeniach pracy mediów w parlamencie.  „[16 grudnia] mieliśmy okazję sprawdzić jak wygląda brak efektywnego dostępu dziennikarzy do informacji o tym, co się dzieje w Sejmie. Mam wrażenie, że efektem tego była ogromna dezinformacja i brak wiarygodnej informacji o procesie tworzenia prawa” - stwierdziła Dorota Głowacka. Audycja dostępna jest tutaj.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

03/01/2017

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.