KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 21 grudnia 2016
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Apel HFPC do Marszałków Sejmu i Senatu w sprawie prac dziennikarzy

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do Marszałków Sejmu i Senatu o zapewnienie przedstawicielom mediów możliwości pełnego i efektywnego relacjonowania wydarzeń w parlamencie.

Zdaniem HFPC brak możliwości pełnego relacjonowania wydarzeń w parlamencie pozbawia opinię publiczną dostępu do rzetelnych informacji o najważniejszych zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem państwa. „Informacje na temat działań władzy ustawodawczej wpisują się w szeroko pojętą debatę publiczną, która podlega szczególnej ochronie na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka” – czytamy w stanowisku.

Czytaj dalej »

 

Opinia HFPC o projekcie ustawy dezubekizacyjnej

HFPC wydała opinię prawną w sprawie projektu ustawy o tzw. dezubekizacji. W dokumencie podkreślono, że racjonalny ustawodawca, którego zamiarem byłoby obniżenie emerytur osobom, które dopuściły się poważnych naruszeń praw obywateli podczas służby w aparacie bezpieczeństwa PRL, będzie dążył do wprowadzenia zmian na zasadzie odpowiedzialności indywidualnej.

Tymczasem projekt ustawy zakłada mechanizm automatycznego obniżenia emerytur byłych funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa PRL, pomimo iż w 1990 r. pozytywnie przeszli tzw. weryfikację. Świadczenie emerytalne takiej osoby nie będzie wyższe niż przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Parafia greckokatolicka w Lupeni i inni przeciwko Rumunii. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżącymi była parafia greckokatolicka w Lupeni, diecezja greckokatolicka w Lugoj i archidiecezja greckokatolicka w Lupeni. Kościół greckokatolicki został zlikwidowany w 1947 r., a parafia w Lupeni została prawnie przywrócona 12 sierpnia 1996 r. Po upadku systemu  komunistycznego w 1989 r. ustawodawca rumuński uznał, że status prawny własności należącej do parafii unickich i przekazanych Cerkwi Prawosławnej zostanie rozpatrzony przez komisje wspólne złożone z przedstawicieli  duchowieństwa unickiego i prawosławnego, którzy mieli wziąć pod uwagę „wolę wiernych ze wspólnot posiadających to mienie”. Sąd I instancji przyznał teren parafii kościołowi greckokatolickiemu, jednak sąd apelacyjny zmienił wyrok, który został potwierdzony przez sąd kasacyjny.

W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 6 ust. 1 i art. 13 Konwencji, skarżący zarzucili naruszenie prawa dostępu do sądu i skrytykowali sądy krajowe za rozstrzygnięcie ich sprawy nie na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących ale zgodnie z kryterium przyjętym w dekrecie z mocą ustawy nt 126/1990 mającym zastosowanie do postępowań ugodowych, a  konkretnie wolą wiernych ze wspólnoty posiadającej dane mienie. Wyrok zapadł 29 listopada 2016 r.

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

Al-Dulimi i Montana Management Inc. przeciwko Szwajcarii

 

Film „A 157” zwycięzcą 16. MFF WATCH DOCS

Nagrodę WATCH DOCS w konkursie filmów pełnometrażowych otrzymał film „A 157” w reżyserii Behrouza Nooranipoura, przejmujący obraz kurdyjskiego filmowca odsłania przed nami bezmiar cierpienia jazydów pod rządami ISIS. A 157 to numer namiotu w jednym z obozów dla uchodźców na granicy iracko-tureckiej. Mieszkają w nim trzy bohaterki dokumentu: 13-letnia Hailin, jej 15-letnia siostra Roken i ich przyjaciółka, 11-letnia Soolaf. Dziewczynki przeżyły niewyobrażalny koszmar: najpierw musiały patrzeć na śmierć rodziców z rąk dżihadystów, potem przez wiele miesięcy były wykorzystywane przez nich jako seksualne niewolnice. Teraz wszystkie trzy są w ciąży. Gehenna, która stała się ich udziałem, nigdy już nie pozwoli im normalnie żyć.

Nagrodę publiczności zdobył natomiast film „Kto mnie teraz pokocha” w reżyserii Baraka i Tomera Heymannów. Kolejne miejsca w głosowaniu widzów zajęły filmy: „Przy Planty 7/9”, „Za kratami nie nosimy burek”, „Czyści” oraz „Czekając na żyrafy”.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

21/12/2016

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.