KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 13 grudnia 2016
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Opinia HFPC w sprawie zasad refundacji leków na choroby bardzo rzadkie

HFPC złożyła opinię prawną do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków. Fundacja podkreśla, że proponowana regulacja może w sposób nieproporcjonalny ograniczać konstytucyjne prawa do ochrony życia i zdrowia.

Projekt ten przewiduje możliwość powoływania przez Prezesa NFZ specjalnych zespołów koordynacyjnych, które będą m.in. kwalifikowały pacjentów do programów lekowych z wykorzystaniem leków refundowanych oraz podejmowały decyzje o wyłączeniu pacjenta z takiego programu.

Czytaj dalej »

 

Opinia HFPC do zmiany ustawy o ochronie praw lokatorów

HFPC przedstawiła uwagi do rządowego projektu zmian w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.

Opiniowany projekt ustawy usuwa szereg przeszkód utrudniających realizację przez władze publiczne obowiązku zapewnienia lokali socjalnych i lokali zamiennych, a także zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach, co należy w sposób jednoznaczny ocenić pozytywnie.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Otgon przeciwko Mołdowie. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Svetlana Otgon wraz z  12-letnią córką została przyjęta do szpitala w październiku 2005 r. z rozpoznaniem dyzenterii po wypiciu wody z kranu. Wypisano ją po dwóch tygodniach i zaraz potem wystąpiła z pozwem przeciwko lokalnemu państwowemu przedsiębiorstwu komunalnemu zaopatrzenia w wodę, domagając się równowartości 6,7 tys. euro odszkodowania za spowodowanie rozstroju zdrowia. W 2006 r. sąd uznał jej racje i zasądził na jej rzecz równowartość 648 euro z uwzględnieniem stopnia doznanego fizycznego i psychicznego cierpienia.  Sąd wyższej instancji podtrzymał to stanowisko, ale zmniejszył wysokość odszkodowania do 310 euro.

W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 8 Konwencji pani Otgon zarzuciła, że jej życie zostało zagrożone z powodu wypicia zanieczyszczonej wody z kranu a wysokość zasądzonego odszkodowania była niewystarczająca. 


Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

Al-Dulimi i Montana Management Inc. przeciwko Szwajcarii

 

Szkolenia dla policji z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, Katarzyna Wiśniewska i Piotr Kubaszewski – prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – przeprowadzili szkolenia dla kadry oraz słuchaczy Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Szkolenia poświęcone były standardom wynikającym z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w kontekście działania służb mundurowych. Prawnicy HFPC skupili się przede wszystkim na zakazie tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz przedstawili najważniejsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach polskich. Przedstawione zostały również rekomendacje ONZ i Rady Europy w sprawie przemocy stosowanej przez policję.

Czytaj dalej »

 

16. MFF WATCH DOCS – co jeszcze przed nami?

Trwa 16. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W programie Festiwalu – oprócz licznych projekcji – na widzów czeka jeszcze wiele spotkań z twórcami filmów, ekspertami z dziedziny prawa, kultury  i fotografii oraz dyskusje panelowe.

W ramach pokazów filmów z sekcji „Próba mikrofonu”, poświęconej wolności słowa, odbędą się również dwa spotkania. We wtorek 13 grudnia w Kinie Muranów po seansie kolumbijskiego dokumentu „Bez cenzury” rozpocznie się debata pt.: „Dziennikarze z zagrożeniu”. W spotkaniu weźmie udział m.in. Jej Ekscelencja Inga Eriksson Fogh, Ambasador Szwecji w Warszawie, Dunja Mijatović, Przedstawicielka OBWE ds. Wolności Mediów czy prof. David Thór Björgvinsson, były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Tego samego dnia w Kino.Lab po projekcji  filmu „Oślepiające światło zachodu” z gośćmi WATCH DOCS spotka się Jan Brykczyński, fotograf SPUTNIK PHOTOS.

W repertuarze festiwalu widzów wciąż czekają jeszcze cztery projekcie tegorocznego laureata Nagrody im. Marka Nowickiego – Nimy Sarvestianiego. Wśród nich do obejrzenia będzie m.in. dokument „Za kratami nie nosimy burek”, który w 2013 r. zdobył nagrodę WATCH DOCS. Do obejrzenia będzie również najnowszy film Nimy Sarvestianego – „Więzienne siostry” – który został wybrany także na film zamknięcia Festiwalu.

W środę 14 grudnia odbędzie się jeszcze  jeden pokaz filmu „Szkodliwe jednostki” Jonathana Littela, który był wyświetlony podczas ceremonii otwarcia Festiwalu.

Więcej informacji i kalendarz wszystkich wydarzeń podczas WATCH DOCS dostępny jest tutaj.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

13/12/2016

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.