KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Rankingi w centrum uwagi
 
Kategoria Edukacja

Polskie uczelnie w światowej perspektywie

Rankingi w centrum uwagi

Przedstawiciele głównych międzynarodowych rankingów akademickich podzielą się swoimi doświadczeniami z rektorami polskich szkół wyższych podczas konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie" (Warszawa, 1-2 grudnia).

Czy polskie uczelnie są w stanie poprawić swoje miejsca w międzynarodowych rankingach akademickich? - odpowiedzi na to pytanie będą szukali uczestnicy konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą" organizowanej wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polską Komisję Akredytacyjną i Fundację Edukacyjną "Perspektywy" 1-2 grudnia w Warszawie.

Kluczowe wyzwania dla polskiego szkolnictwa wyższego to podniesienie jakości badań i dydaktyki, umiędzynarodowienie oraz zwiększenie innowacyjności. Stąd skład organizatorów konferencji: KRASP jest najwyższą reprezentacją polskich uczelni akademickich, PKA dba o zapewnienie jakości poprzez procedury akredytacyjne, a Fundacja Perspektywy posiada unikalne kompetencje w zakresie umiędzynarodowienia i rankingów - narodowych i globalnych. Konferencji patronuje wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który weźmie udział w obradach.

W warszawskim spotkaniu wezmą udział twórcy czołowych światowych rankingów szkół wyższych: QS, Times Higher Education, Webometrics i URAP. Obecni będą też przedstawiciele tzw. Excellence Initiatives (czyli programów przyspieszonego rozwoju grupy czołowych uczelni) wdrażanych w Niemczech i Federacji Rosyjskiej.

W konferencji uczestniczyć będzie elita polskiego życia akademickiego, z rektorami (w kolejności wystąpień) Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego na czele. Wśród 150 uczestników są rektorzy, prorektorzy i dziekani z 82 polskich uczelni i instytucji wspierających szkolnictwo wyższe i naukę.

Kolejne sesje poświęcone będą doświadczeniom wdrażania Excellence Initiatives, tworzenia uniwersytetów badawczych oraz wykorzystani rankingów w strategicznym zarządzaniu uczelniami.

W ostatnich latach międzynarodowe rankingi akademickie stały się szeroko stosowanym na świecie instrumentem stymulowania jakości uczelni oraz monitoringu reform w szkolnictwie wyższym. Corocznie publikowane są wyniki już ponad dziesięciu uznanych rankingów międzynarodowych.

W prestiżowej grupie "Top-1000" najlepszych uczelni na świecie znajduje się 20 polskich uniwersytetów i politechnik.

Polskie uczelnie zajmują też stabilne pozycje wśród "Top-200" najlepszych na świecie w poszczególnych dziedzinach. Do grupy tej należą: budownictwo na PW, elektronika na PW, filozofia na UJ i UW (kolejność alfabetyczna), finanse na ALK, fizyka na UJ i UW, geografia i studia regionalne na UJ, inżynieria mechaniczna na PW, kierunki muzyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, lingwistyka i filologie obce na UJ i UW, matematyka na UJ i UW, rolnictwo na SGGW oraz zarządzanie na ALK i SGH.

Stały monitoring i analizę rankingów międzynarodowych prowadzi Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Kontakt: fundacja@perspektywy.org

Według analiz "Perspektyw", pozycje polskich uczelni mogą być znacznie lepsze niż obecnie. Osiągnięcie tego celu wymaga skoordynowanych wysiłków MNiSW, uczelni i ich partnerów.

Polskie uczelnie w światowej perspektywie

Strona konferencji:
www.perspektywy.org/warsaw2016

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.