KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Biuletyn Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce - Listopad
 
Kategoria Wieści z UE

Listopad

 

Posiedzenie plenarne w Strasburgu

  21-24 listopada

 

 

We wtorek 22 listopada odbyła się debata nad sprawozdaniem autorstwa Anny Fotygi, przewodniczącej Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony w sprawie unijnej komunikacji strategicznej w celu przeciwdziałania wrogiej propagandzie stron trzecich. Głosowanie jest zaplanowane na środę 23 listopada po południu.

Również w środę odbędzie się wręczenie Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX. Tegoroczni finaliści to „Toni Erdmann”, „Otwierając oczy” i „Życie Kabaczka”. Tego samego dnia odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o uzyskanie opinii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zgodności umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) z prawem europejskim.

Podczas listopadowej sesji Parlament Europejski będzie także debatować nad corocznymi sprawozdaniami z działalności dwóch unijnych instytucji. W poniedziałek 21 listopada będzie omawiany raport dotyczący Europejskiego Banku Centralnego. W dyskusji weźmie udział prezes EBC, Mario Draghi. Posłowie będą dyskutować m.in. o wzroście gospodarczym i inflacji w strefie euro. Głosowanie jest zaplanowane na wtorek. W czwartek 24 listopada posłowie w obecności Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O’Reilly będą debatować nad corocznym sprawozdaniem z jej działalności. W trakcie spotkanie zostanie poruszona kwestia podjęcia przez byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej posady w banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Głosowanie jest zaplanowane na popołudnie tego samego dnia.

 

 

Szczegółowe informacje:

Lista sprawozdań wraz z poprawkamiWięcej informacji o sesji plenarnejPorządek obradTransmisja obrad na żywoKomunikaty prasowe

 .

Zaproszenia

  Bezpłatne pokazy filmów nominowanych do Nagrody LUX 2016

 

 

Warszawski przegląd filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2016 odbędzie się w tym roku 25-27 listopada w kinie Muranów. Na pokazy zaprasza Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Codziennie zostanie wyświetlony jeden z filmów finałowej trójki. 25 listopada, przed projekcją filmu „Życie Kabaczka”, odbędzie się debata „Europejskie koprodukcje filmowe – jakie projekty Polska wspiera i powinna wspierać?”, w której udział weźmie m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Zdrojewski. Dyskusja będzie transmitowana na żywo w internecie: na stronie internetowej Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce: http://www.europarl.pl/ i na Facebooku: https://facebook.com/epwarszawa/
Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Wejściówki na seanse można odbierać od 18 listopada w kasie kina Muranów w godz. 10.00–20.30. Liczba wejściówek na każdy seans jest ograniczona.





Więcej informacji

 

 

 

  Nagroda Sacharowa 2016 - Debata i pokaz filmowy

 

 

W ramach tegorocznej kampanii informacyjnej o prawach człowieka i Nagrodzie Sacharowa, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce organizuje dwa wydarzenia. 2 grudnia odbędzie się debata „Krym po aneksji: cierń w sumieniu Europy” z udziałem gościa specjalnego Mustafy Dżemilewa, nominowanego do Nagrody Sacharowa 2016. Debata odbędzie się 2 grudnia o 11.00 w warszawskiej Zachęcie. Dyskusja dotyczyć będzie m.in. tego, jak wygląda obecnie życie mniejszości krymsko-tatarskiej oraz jakie są perspektywy rozwoju sytuacji na Półwyspie Krymskim. Kolejne wydarzenie poświęcone jest tegorocznym laureatkom Nagrody Sacharowa. 10 grudnia od godz. 17:45 w kinie Muranów odbędzie się pokaz filmu „A157”. Jest to przejmujący obraz młodego kurdyjskiego filmowca, który odsłania przed nami bezmiar cierpień Jazydów pod rządami ISIS. Po filmie odbędzie się spotkanie i rozmowa z reżyserem Behrouzem Nouranipurem.






 

 

 

 

  Spotkanie z interesariuszami w sprawie rozporządzenia Dublin III

 

 

1 grudnia 2016 w Biurze informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędzie się spotkanie interesariuszy z posłanką Cecillią Wikström (komisja LIBE) sprawozdawczynią Parlamentu Europejskiego w sprawie projektu rozporządzenia o ustanowienie kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca.

Celem spotkania jest umożliwienie posłance-sprawozdawczyni poznania poglądów oraz oczekiwań polskich interesariuszy: przedstawicieli instytucji publicznych oraz organizacji i środowisk pozarządowych zainteresowanych tym rozporządzeniem. Jednocześnie spotkanie ma umożliwić polskim partnerom zapoznania się z przebiegiem prac w Parlamencie Europejskim.
Spotkanie odbędzie się 1 grudnia w godzinach 09.30-12.00 w warszawskiej siedzibie BIPE w Polsce przy ul. Jasnej 14/16a w Warszawie.




 

 

 

Wydarzenia

  Polsko-Niemieckie Forum Obywatelskie - dobra okazja by zrozumieć Europę

 

 

18 listopada odbyło się Polsko-Niemieckie Forum Obywatelskie we Frankfurcie nad Odrą. W wydarzeniu uczestniczyli posłowie do Parlamentu Europejskiego z Polski i Niemiec:  Dariusz Rosati, Sylvia Kaufmann, Michael Cramer i Joachim Zeller.

Forum zostało zorganizowane wspólnie przez Biura Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i w Niemczech.





Więcej informacji

 

 

 

  Spotkanie z przedstawicielami Europejskich Rad Młodzieżowych

 

 

4 listopada 2016 w siedzibie BIPE i Przedstawicielstwa KE w Polsce odbyło się spotkanie i dyskusja z udziałem Europejskich Rad Młodzieżowych. Spotkanie zorganizowane zostało przez Przedstawicielstwo KE przy współpracy BIPE. Tematem dyskusji z młodzieżą był kryzys migracyjny: perspektywa globalna, europejska i lokalna.





Więcej informacji

 

 

 

 

  Uczniowie o „Bohaterach codzienności”

 

 

W październiku i listopadzie odbyła się kolejna seria warsztatów o prawach człowieka zorganizowana przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W trakcie warsztatów uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę praw człowieka, poznali sylwetki laureatów nagrody im. Sacharowa oraz zastanawiali się, w jaki sposób mogą zaangażować się w działania na rzecz ochrony praw człowieka w swoim środowisku.




Więcej informacji

 

 

 

  Spotkanie z pracownikami Uniwersytetu Warszawskiego - DELab i UOTT

 

 

28 października na Uniwersytecie Warszawskim spotkaliśmy się z pracownikami Laboratorium Gospodarki Cyfrowej (DELab) oraz Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii (UOTT). Dyskusja dotyczyła procesu powstawania regulacji tworzących Jednolity Rynek Cyfrowy, roli Parlamentu Europejskiego w tym procesie oraz możliwości obywateli i ośrodków badawczych wpływania na kształt prawa tworzonego w Unii Europejskiej.




Więcej informacji

 

 

 

Konkurs

  Rusza 10. edycja konkursu o Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego

 

 

Można już składać zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu dla osób wieku 16 – 30  lat realizujących projekty o charakterze europejskim.  Do wygrania nagrody pieniężne i wycieczka do Parlamentu Europejskiego. Na zgłoszenia czekamy do 30 stycznia 2016 roku.

Celem Nagrody wyróżnienie projektów, które promują porozumienie na poziomie europejskim i międzynarodowym, sprzyjają rozwojowi wspólnego poczucia europejskiej tożsamości i promują wzorce postępowania wśród młodych ludzi w Europie. Mogą one dotyczyć organizacji różnego rodzaju wydarzeń skierowanych do młodzieży, wymian sprzyjających integracji, czy innowacyjnych projektów internetowych o zasięgu europejskim. Konkurs jest adresowany do osób w wieku od 16 do 30 lat, będących obywatelami lub mieszkańcami jednego z państw członkowskich UE. Zgłaszać można się indywidualnie albo grupowo.




Więcej informacji

 

 

 

  Europarlament w zasięgu ręki

 

 

Już 5 grudnia rusza kolejna edycja organizowanego przez Parlament Europejski konkursu Euroscola. Młodzież z Polski i całej Europy ma szansę sprawdzić swoją wiedzę i wygrać wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.          

Program Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach "komisji parlamentarnych", a następnie obradują podczas "posiedzenia plenarnego".






Więcej informacji

 

 

 

 

 Żródło: Parlament Europejski Biuro Informacyjne w Polsce
Opracowanie: Iwona Pańko
23/11/2016

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.