KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 8 listopada 2016
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Skarga do KRRiT na „Wiadomości” TVP

HFPC zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ze skargą na szereg materiałów „Wiadomości” TVP, mających na celu dyskredytację organizacji pozarządowych w oczach opinii publicznej. Materiały ukazały się w kilku wydaniach serwisu informacyjnego w okresie od 24 do 31 października 2016 r.

HFPC zwróciła się do KRRiT o zbadanie zgodności materiałów z ustawą o radiofonii i telewizji. Jej przepisy m.in. nakładają na telewizję publiczną obowiązek przygotowania informacji z poszanowaniem  zasad bezstronności, wyważenia i niezależności. Materiały „Wiadomości TVP” stanowią naruszenie tych zasad.

Czytaj dalej »

 

Stanowisko Komitetu Helsińskiego ws. wstrzymania dystrybucji publikacji o demokracji

„Wycofanie z dystrybucji przez Wydawnictwo Sejmowe trzech naukowych książek dotyczących demokracji – jest aktem cenzury” – czytamy stanowisku Komitetu Helsińskiego w Polsce.

W ubiegłym tygodniu media poinformowały, że Wydawnictwo Sejmowe zablokowało dystrybucję trzech publikacji dotyczących demokracji. Z doniesień medialnych wynika, że książki przeszły cały proces wydawniczy i były gotowe do dystrybucji, jednak tę zablokowano.

„W Porozumieniach Gdańskich ’80 jednym z najważniejszych postulatów było zniesienie cenzury. Dzisiaj swobodę wypowiedzi i dyskursu naukowego oraz wolność od cenzury gwarantuje Konstytucja. Domagamy się jej respektowania” – napisali członkowie Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Mikhno przeciwko Ukrainie. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżące: Nina i Anastazja Mikhno to babcia i wnuczka. Tetiana i Sergiy Mikhno – rodzice Anastazji zginęli w katastrofie samolotu wojskowego podczas pokazu lotniczego i zginęli na miejscu. Anastazja, która miała wtedy pięć lat, była świadkiem tej tragedii. Po wypadku zostało wszczętych kilka dochodzeń prowadzonych później równocześnie przez różne komisje - specjalną powołaną przez rząd, Ministerstwo Obrony, lwowskie władze lokalne oraz organizację pozarządową osób, które przeżyły wypadek i rodzin ofiar.

W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 2, skarżące twierdziły m.in. że władze ukraińskie były odpowiedzialne za wypadek samolotu, który spowodował śmierć ich krewnych, w szczególności za niewprowadzenie koniecznych zabezpieczeń ustawowych, administracyjnych i praktycznych dla ochrony życia w trakcie pokazu lotniczego; że nie przeprowadziły skutecznego i niezależnego śledztwa w sprawie wypadku. Twierdziły również, że postępowania sądowe trwały zbyt długo bez dostępu do jakichkolwiek środków odwoławczych (art. 6 i 13 Konwencji). Wyrok zapadł 1 września 2016 r.

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

Al-Dulimi i Montana Management Inc. przeciwko Szwajcarii

 

Czy blogi podlegają obowiązkowi rejestracji tak samo jak prasa? Wyrok SR w Radomsku

27 października Sąd Rejonowy w Radomsku uniewinnił Pawła Ziębę, administratora strony „Jawny Przedbórz”, od zarzutu wydawania czasopisma bez rejestracji. Sąd uznał, że blog nie jest dziennikiem ani czasopismem i dlatego nie podlega obowiązkowi rejestracji. HFPC składała opinię przyjaciela sądu w tej sprawie.

W opinii przyjaciela sądu sporządzonej w tej sprawie HFPC podkreśliła, że obowiązek rejestracji dzienników i czasopism stanowi ograniczenie swobody wypowiedzi, które nie powinno być interpretowane rozszerzająco.

Czytaj dalej »

 

Zostań wolontariuszem 16. MFF WATCH DOCS!

Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby, które chciałyby pomóc przy organizacji 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie (9-15 grudnia).

Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz odesłanie go do 15 listopada na adres wolontariusze-festiwal@watchdocs.pl. Odpowiedzi na zgłoszenia zostaną wysłane 18 listopada.

Bardzo liczymy na Waszą pomoc – wolontariusze są integralną częścią festiwalu WATCH DOCS!

 

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

08/11/2016

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.