KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 2 listopada 2016
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

„Droga donikąd” – relacja z przejścia granicznego Brześć-Terespol

HFPC opublikowała relację z przeprowadzonej na początku października wizyty monitoringowej na białorusko-polskim przejściu granicznym Brześć-Terespol. Monitoring był reakcją na docierające do HFPC od kilkunastu tygodni sygnały o niewpuszczaniu przez Straż Graniczną do Polski cudzoziemców, deklarujących chęć złożenia wniosku o objęcie ochroną międzynarodową.

Autorki relacji badały sytuację cudzoziemców w Brześciu na Białorusi i prowadziły z nimi wywiady na temat deklarowanych przyczyn poszukiwania ochrony międzynarodowej oraz ich doświadczeń w kontaktach z polską Strażą Graniczną.

Czytaj dalej »

 

Nadsędzia prokurator

HFPC przygotowała drugą opinię na temat projektu nowelizacji ustawy o skardze na przewlekłość postępowania. Jest ona wynikiem wprowadzenia autopoprawki Ministerstwa Sprawiedliwości, która na ostatnim etapie prac legislacyjnych dodała regulację umożliwiającą oskarżycielowi publicznemu wnioskowanie do sądu o przekazanie sprawy prokuraturze celem uzupełnienia postępowania przygotowawczego.

Do przekazania powinno zawsze dojść, gdy m.in. ujawniły się istotne okoliczności lub nastąpiła konieczność poszukiwania nowych dowodów. Sąd będzie wówczas zobligowany do uchylenia wyroku sądu pierwszej instancji i przekazania sprawy prokuraturze celem uzupełnienia postępowania przygotowawczego.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Muršić przeciwko Chrowacji. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Kristijan Muršić od 2008 r. odbywał karę łącznie prawie trzech lat więzienia za rozmaite przestępstwa. Jego skarga dotyczyła głównie warunków w więzieniu Bjelovar, w którym spędził siedemnaście miesięcy. W latach 2010–2012 wielokrotnie składał skargi do władz więziennych, sądu, ombudsmana i Trybunału Konstytucyjnego związane z warunkami uwięzienia. Najpierw domagał się przeniesienia do innego więzienia, bliżej rodziny, a kolejne skargi odnosiły się głównie do przeludnienia w celach.

W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 3 Konwencji zarzucił, że był przetrzymywany w nieodpowiednich warunkach w więzieniu Bjelovar. Izba (Sekcja I) 12 marca 2015 r. orzekła stosunkiem głosów sześć do jednego, że nie doszło do naruszenia art. 3. Wyrok Wielkiej Izby zapadł 20 października 2016 r.


Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

Al-Dulimi i Montana Management Inc. przeciwko Szwajcarii

 

Odpowiedź Kancelarii Sejmu na wystąpienie HFPC dot. relacjonowania pracy Sejmu

„Kancelaria Sejmu nie przewiduje wprowadzenia zmian dotyczących pracy dziennikarzy w Sejmie, które byłyby sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa ani standardami demokratycznego państwa prawa albo stanowiłyby przejaw utrudniania lub tłumienia krytyki prasowej” – czytamy w odpowiedzi Szefa Kancelarii Sejmu na wystąpienie HFPC do Marszałka Sejmu.

Wystąpienie zostało skierowane w związku z wydaniem zakazu wstępu do budynku Sejmu fotoreportera „Super Expressu”, Pawła Dąbrowskiego oraz wprowadzenia planowanych ograniczeń dotyczących stref dostępnych w tych gmachu dla dziennikarzy posiadających stałą akredytację.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Prezentujemy komentarze ekspertów HFPC do najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia dotyczących wszystkich obszarów naszego zaangażowania: wolności mediów, dyskryminacji, monitorowania procesu legislacyjnego, problemów uchodźców i migrantów, działalności na rzecz praw człowieka w państwach byłego bloku wschodniego czy też spraw precedensowych.

Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC, wypowiedziała się dla magazynu „Press” na temat listu skierowanego przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro do Rady Etyki Mediów i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dotyczył on materiału wyemitowanego przez TVN 24, gdzie projekt wprowadzający jawność oświadczeń majątkowych sędziów komentował – jak to określił minister – „kryminalista”. „Takie interwencje ze strony władzy wykonawczej są niebezpieczne, bo następnym razem dziennikarz może się zacząć zastanawiać, czy dobierając bohatera do materiału, nie naraża się  ministrowi” – powiedziała Dominika Bychawska-Siniarska.

Marta Górczyńska, prawniczka HFPC, mówiła o monitoringu, który prowadziła HFPC na granicy polsko-białoruskiej. Obserwacja została podjęta w związku z licznymi sygnałami o ograniczaniu cudzoziemcom możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce na granicy Brześć-Terespol. „To często historie osób, które były porywane lub których dzieci były porywane, torturowane i przetrzymywane. To także historie osób, których domy zostały spalone, których majątki zostały zabrane” – mówiła Marta Górczyńska relacjonując przebieg wywiadów z uchodźcami przebywającymi na granicy. Audycja dostępna jest tutaj.

Mec. Jacek Białas, prawnik HFPC, komentował w „Radiu TOK FM” decyzję o wydaleniu z Polski Irakijczyka, doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego, podjętą na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Celem zabezpieczenia realizacji decyzji o wydaleniu ten pan został umieszczony w areszcie dla cudzoziemców, a nie w zwykłym ośrodku dla cudzoziemców. To jest dla mnie niespotykany do tej pory środek bezpieczeństwa, bo w takich miejscach do tej pory umieszczało się osoby niebezpieczne, agresywne. […] On jest z jakiegoś powodu mocniej izolowany od świata zewnętrznego. Z jakich - tego oczywiście nie wiemy" - powiedział Jacek Białas. Audycja dostępna jest tutaj.


 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

02/11/2016

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.