KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 11 września 2016
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Prawo do pożegnania z osobą umierającą jest dobrem osobistym podlegającym ochronie prawnej

Sąd I instancji wydał wyrok w sprawie, w której rodzina zmarłego więźnia domagała się od zakładu karnego przeprosin oraz zadośćuczynienia z uwagi na to, że zakład nie umożliwił jej pożegnania z osobą umierającą, która przebywała w szpitalu więziennym. Sąd nakazał zakładowi karnemu wystosować oficjalne przeprosiny, a także zasądził od Skarbu Państwa zadośćuczynienia dla członków rodziny zmarłego.

Czytaj dalej »

 

Ministerstwo Finansów odmawia doprecyzowania przepisu o opłacie za posiadanie psa

Ministerstwo Finansów udzieliło negatywnej odpowiedzi na petycję HFPC w sprawie doprecyzowania przepisu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalniającego od opłaty za posiadanie psa osoby powyżej 65 roku życia prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe.

MF odwołując się do słownikowego znaczenia pojęcia „samodzielnie” uznało, że uprawnionymi do zwolnienia są tylko osoby prowadzące gospodarstwa pojedynczo, a nie wspólnie z innymi osobami.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Buzadji przeciwko Mołdowie. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Biznesmen Petru Buzadji został tymczasowo aresztowany w maju 2007 r. i formalnie oskarżony o defraudację na szkodę spółki państwowej, której był dyrektorem. Powodem aresztowania była waga zarzutów, skomplikowany charakter sprawy oraz ryzyko zmowy.  Było ono wielokrotnie przedłużane w istocie z tych samych powodów, do lipca 2007 r., kiedy sądy uwzględniły jego wniosek o zamianę tego środka na areszt domowy, w którym przebywał do marca 2008 r.

W skardze do Trybunału, z powołaniem się w szczególności na art. 5 ust. 3 Konwencji, skarżący zarzucił, że sądy nie wskazały istotnych i wystarczających powodów utrzymywania przez dziesięć miesięcy aresztowania jako środka zapobiegawczego. Izba (Sekcja III) 16 grudnia 2014 r. urzekła głosami cztery do trzech, że doszło do naruszenia art. 5 ust. 3 Konwencji. Sprawa została przyjęta do rozpatrzenia przez Wielką Izbę na wniosek rządu. Wyrok zapadł 5 lipca 2016 r. 


Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

Al-Dulimi i Montana Management Inc. przeciwko Szwajcarii

 

MRPiPS: nie ma potrzeby regulowania sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego u osób bezdomnych

HFPC otrzymała odpowiedź na petycję w sprawie zasad przeprowadzania wywiadu środowiskowego u osób bezdomnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej nie odniosło się jednak do podnoszonego w wystąpieniu HFPC problemu niejednolitej interpretacji pojęcia „miejsca pobytu”.

W zawiadomieniu o sposobie załatwienia petycji MRPiPS stwierdza, że „nie zachodzą przesłanki do szczegółowego uregulowania sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego w stosunku do osób bezdomnych. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu pobytu osoby bezdomnej”.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Prezentujemy komentarze ekspertów HFPC do najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia dotyczących wszystkich obszarów naszego zaangażowania: wolności mediów, dyskryminacji, monitorowania procesu legislacyjnego, problemów uchodźców i migrantów, działalności na rzecz praw człowieka w państwach byłego bloku wschodniego czy też spraw precedensowych.

Dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC, komentował przepisy projektu nowelizacji ustawy dotyczącej m.in. skargi na przewlekłość postępowania, które nadają szczególne uprawnienia prokuratorowi na poziomie postępowania odwoławczego. Projekt przepisu stanowi, że sąd odwoławczy, przekazując sprawę prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia, uchyla zaskarżany wyrok. Dr Piotr Kładoczny stwierdził, że przepisu nie można interpretować sprzecznie z podstawową zasadą procesową: że to sąd jest gospodarzem procesu. „Należy go rozumieć tak, że prokurator wnioskuje o zwrot akt, a decyduje sąd” dodał. Artykuł dostępny jest tutaj.

Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC, mówiła o konsekwencjach porozumienia między Komisją Europejską a Facebookiem, Twitterem, YouTubem i Microsoftem w sprawie zwalczania mowy nienawiści. Obecnie trwają prace nad specjalną aplikacją, która będzie badała, czy firmy informatyczne wywiązują się ze zobowiązań usuwania nienawistnych wpisów w ciągu 24 godzin. „Specjalne narzędzie informatyczne da już konkretne możliwości sprawdzenia tego, jak przedsiębiorstwa internetowe realizują swoje zobowiązania w praktyce. Z drugiej strony ich działania muszą być na tyle transparentne, aby każdy użytkownik mógł zrozumieć, dlaczego takie, a nie inne treści zostały usunięte” – podkreśla Dominika Bychawska-Siniarska. Artykuł dostępny jest tutaj.

Agnieszka Mikulska-Jolles była gościem programu „Sterniczki w Krytyce Politycznej”, w którym mówiła o zakończonej akcji promującej dokonania cudzoziemców w Polsce „#onidlanas” i o inspiracji do jej zorganizowania. „Możemy postawić taką cezurę, że do tych ataków na cudzoziemców w Polsce zaczęło częściej dochodzić od momentu kampanii wyborczej do parlamentu w 2015 roku. Kampanii, na którą nałożyła się dyskusja na temat przyjmowania i relokacji uchodźców”. Program dostępny jest tutaj. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.


 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

13/10/2016

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.