KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Mniejsze zło (2009r.)
 
Kategoria polskie_kino
mniejsze_zlo2.jpg
źródło. stopklatka.pl

Główną postacią filmu, którego akcja rozgrywa się w Polsce na początku lat 80-tych jest Kamil (Lesław Żurek) – student polonistyki, którym niczym specjalnym się nie wyróżnia. No może poza tym, że jest przystojny (jego urokowi osobistemu nie oparły się nawet takie postaci jak ordynator szpitala w Tworkach - Tamara Arciuch oraz aktorka (Magdalena Cielecka) i ma ambicje zaistnienia w świecie (początkowo jedynie przez własną poezję).
Kamil korzysta jednak swobodnie z kolejnych nadarzających się okazji, a to publikując jako własną powieść innego autora czy też powołując się na działalność opozycyjną, której faktycznie nie prowadził.
Choć dla innych jest bohaterem (jego książka krąży w drugim obiegu), w rzeczywistości zachowuje się tak jak wymagają tego od niego okoliczności w określonej sytuacji i czasie.
Tak naprawdę nie wiadomo więc czy są jakieś wartości bliskie sercu Kamila. Sytuacja zmienia się dopiero z chwilą śmierci jego rodziców (jak zwykle w znakomitej formie Janusz Gajos oraz Anna Romanowska), a zwłaszcza podczas pobytu w więzieniu.
Więcej zdradzać nie wypada.
Warto natomiast wspomnieć o muzyce Michała Lorenca (ten sam subtelny klimat z delikatnym saksofonem w tle , podobnie jak w jego poprzednich dziełach m.in. ścieżce dźwiękowej do filmów "Glina" i "Oficer").
Gdy do tego dodać, że na ekranie występują również tacy aktorzy jak Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kolberger, Edyta Olszówka czy Borys Szyc to pytanie czy warto obejrzeć "Mniejsze zło" staje się retoryczne.
Zapewne zadziałała tutaj magia nazwiska reżysera czyli Janusza Morgensterna twórcy takich dzieł jak "Do widzenia do jutra" "Trzeba zabić tę miłość" czy choćby serialu "Stawka większa niż życie".
Natomiast dla amatorów wrażeń estetycznych dodatkowym argumentem może okazać się rzadka możliwość podziwiania w pełnej okazałości (dosłownie) seksownych kształtów pięknej Tamary Arciuch.
"Mniejsze zło" to film o ludzkich postawach wobec życia, co nadaje mu cechę uniwersalności i skłania do refleksji, czego wydaje się brakować w dzisiejszym świecie.

Autor:Andrzej Halicki

 


źródło. youtube.pl
 
Copyright 2021 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.