KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 30 sierpnia 2016
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

„Prawo do bycia zapomnianym” przez wyszukiwarki internetowe może obejmować nie tylko wyniki wyszukiwania

Do HFPC trafiła sprawa naruszenia prywatności przez wyniki wyszukiwania i autouzupełnianie Google. Po wpisaniu imienia i nazwiska klienta Fundacji, wyszukiwarka podpowiadała treści, które odnosiły się do intymnych informacji na jego temat. Wrażliwe dane pojawiały się również w wynikach oraz „wyszukiwaniach podobnych”.

Sprawę prowadził pro bono adwokat Jakub Czarnecki z Kancelarii Fiks Korpecki Czarnecki Adwokaci, a w ramach HFPC zajmował się nią program Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce.

Czytaj dalej »

 

Sąd rozpozna zażalenie HFPC w postępowaniu w sprawie odmowy publikacji wyroku TK

13 października Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia rozpozna zażalenie HFPC na postanowienie Prokuratury w sprawie odmowy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. Sprawa zostanie rozpoznana w składzie 3 sędziów zawodowych.

Jest to odpowiedź na zażalenie złożone w połowie czerwca 2016 r., dotyczące postanowienia prokuratora delegowanego do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, w którym odmówiono wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Karácsony i inni przeciwko Węgrom oraz Szél i inni. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżący byli posłami dwóch węgierskich partii opozycyjnych. Podczas  sesji  parlamentu  w  2013  r. parlamentarzyści prowadzili protesty na sali obrad przeciwko przyjmowanym ustawom przez partię rządzącą, m.in. wywieszanie transparentów i używanie megafonu. Skarżący zostali  ukarani  grzywnami  o  równowartości od  170  do  600  euro  za  poważne zakłócenie  prac  parlamentu. Grzywny  zostały  zaproponowane  przez  przewodniczącego parlamentu i przyjęte  przez parlament na posiedzeniu plenarnym w drodze  głosowania  bez żadnej debaty. W  skardze  do  Trybunału skarżący  zarzucili  w  szczególności,  że  decyzje  o  ukaraniu ich grzywną  naruszyły  prawo  do  wolności  wypowiedzi  (art. 10  Konwencji)  i  były  środkiem mającym  zniechęcić  ich  do otwartej  debaty.  Podkreślili,  że  nie  sprowadzili  zagrożenia dla funkcjonowania parlamentu. Zarzucili, że nie mieli żadnego środka prawnego w związku z tą sytuacją (art. 13 w połączeniu z art. 10). W 2014 r. Izba ETPC jednogłośnie orzekła, że doszło do naruszenia art. 10. Sprawa została przyjęta do rozpatrzenia przez Wielką Izbę na wniosek rządu. Rządy Czech i Wielkiej Brytanii przedstawiły swoje argumenty jako strony trzecie. Wyrok zapadł 17 maja 2016 r. 


Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

 

Nowe udogodnienia na egzaminach na aplikacje prawnicze dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z udogodnień podczas zdawania egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości. Na konieczność nowelizacji przepisów HFPC zwracała uwagę już od 2013 r.

Dotychczas osoby z niepełnosprawnością mogły liczyć m.in. na wydłużenie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań jedynie podczas egzaminów zawodowych – adwokackiego, radcowskiego i notarialnego, a brak było analogicznych udogodnień na etapie egzaminów wstępnych na te aplikacje.

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Prezentujemy komentarze ekspertów HFPC do najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia dotyczących wszystkich obszarów naszego zaangażowania: wolności mediów, dyskryminacji, monitorowania procesu legislacyjnego, problemów uchodźców i migrantów, działalności na rzecz praw człowieka w państwach byłego bloku wschodniego czy też spraw precedensowych.

Dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC mówił na antenie RDC o wszczęciu śledztwa prokuratorskiego w sprawie niedopuszczenia do orzekania trzech sędziów TK wybranych na już obsadzone miejsca. „W obecnym stanie prawa sędzia Trybunału Konstytucyjnego nie może być ścigany, ponieważ na to musi wyrazić zgodę Zgromadzenie Ogólne sędziów TK i to większością 2/3 głosów. [...] Pozbawienie immunitetu prezesa TK wydaje mi się mało prawdopodobne dlatego, że prezes Rzepliński podejmuje działania zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział dr Piotr Kładoczny. Audycja dostępna jest tutaj.

Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC, komentowała rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji, który nakazał „Super Expresowi” zapłatę 150 tys. złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych dwóch kobiet oraz publikację przez 30 dni przeprosin na całej pierwszej stronie gazety. „Jeszcze z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia [...]. Wydaje się, że to orzeczenie nie miało na celu naprawienia dóbr osobistych, a tak naprawdę przybrało formę pewnego odwetu. Wykupienie sponsorowanej okładki w »Super Expressie« to jest 150 tys. zł za jeden numer. Przez 30 dni to jest 4,5 mln złotych” – tłumaczyła Dominika Bychawska-Siniarska. Audycja dostępna jest tutaj. Stanowisko HFPC w tej sprawie dostępne jest tutaj.

Dr Dorota Pudzianowska mówiła o zakazie noszenia burkini we francuskich kurortach nadmorskich w kontekście decyzji Francuskiej Rady Stanu, która stworzyła precedens uchylając zakaz w jednej z miejscowości. "Rada Stanu bardzo wyraźnie stwierdziła, że trudno powiedzieć, żeby z noszeniem burkini wiązały się jakiekolwiek zagrożenia porządku publicznego". Audycja dostępna jest tutaj

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

30/08/2016

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.