KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

PE: Tajne więzienia CIA: posłowie chcą ukarania winnych
 
Kategoria Wieści z UE

W środę, Parlament wyraził poważne zaniepokojenie "inercją wykazaną przez państwa członkowskie i instytucje UE" w sprawie "licznych przypadków naruszania praw podstawowych i tortur", które miały miejsce w ramach "programów wydawania i tajnego przetrzymywania" CIA na terenie Europy w latach 2001 i 2006. Nieustawodawcza rezolucja Parlamentu wzywa do przeprowadzenia śledztw dotyczących tych przypadków, oraz do postawienia winnych przed sądem.

 

W rezolucji, przyjętej 329 głosami za, przy 299 głosach przeciw i 49 wstrzymujących się, posłowie wzywają państwa członkowskie UE do "zbadania – przy zapewnieniu pełnej przejrzystości – zarzutów istnienia na ich terytorium tajnych więzień, w których przetrzymywano ludzi w ramach programu CIA". Wyrażają zaniepokojenie "bezprawnym utajnianiem dokumentów" które przyczyniło się w praktyce do "bezkarności osób winnych naruszeń praw człowieka".

 

Posłowie wzywają także do zorganizowania przez Parlament Europejski misji rozpoznawczych w tych państwach członkowskich, które zostały zidentyfikowane jako współwinne zatrzymań i przesłuchań w ramach programu CIA, zwłaszcza na Litwie, w Polsce, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

 

Więzienia CIA w Polsce

Polska znalazła się wśród krajów, które Parlament wzywa do przeprowadzenia w trybie pilnym "przejrzystych, drobiazgowych i skutecznych dochodzeń w sprawie tajnych ośrodków zatrzymań CIA" usytuowanych na jej terytorium, do "postawienia sprawców naruszeń praw człowieka przed sądem" i do "analizy zapisów połączeń telefonicznych i przekazów pieniężnych" oraz do "rozpatrzenia wniosków ewentualnych ofiar o uznanie statusu lub dopuszczenie do udziału w śledztwie". Śledztwa miałyby objąć również organizację transferu więźniów.

 

Parlament domaga się też od polskich władz "pełnego i niezwłocznego wykonania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce" i ponawia apel Komitetu Ministrów Rady Europy, aby Polska domagała się i otrzymała gwarancje dyplomatyczne ze strony Stanów Zjednoczonych dotyczące niestosowania kary śmierci i zagwarantowania rzetelnego procesu sądowego.

Bezskuteczny raport Senatu USA

 

Parlament ubolewa nad faktem, że ponad rok po opublikowaniu przez Senat USA raportu w sprawie "programu wydawania i tajnego przetrzymywania", żaden ze sprawców nie został pociągnięty do odpowiedzialności, a rząd USA nie podjął współpracy z państwami członkowskimi UE w tej sprawie.

 

Posłowie krytykują też fakt, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - więzienie w Guantánamo nie zostało jeszcze zamknięte. Domagają się od amerykańskiej zagwarantowania rzetelnych procesów i bezwzględnego zakazu stosowania tortur, złego traktowania i bezterminowego przetrzymywania ludzi w więzieniach bez procesu. Parlament wzywa też państwa członkowskie do zaoferowania azylu tym więźniom Guantánamo, których zwolnienie oficjalnie zatwierdzono.

 

Co dalej

 

Parlament domaga się od Komisji i Rady, aby przed końcem czerwca 2016 roku przedstawiły na posiedzeniu plenarnym sprawozdanie w jaki sposób wywiązują się z realizacji zaleceń Parlamentu Europejskiego odnośnie wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów oraz na temat postępowań karnych prowadzonych w państwach członkowskich.

 

Parlament a więzienia CIA

 

Debata na temat stan zaawansowania śledztw zorganizowana w środę 8 czerwca w Parlamencie odbyła się w kontekście interpelacji do Rady i Komisji. Przyjęta rezolucja nawiązuje do rezolucji Parlamentu z dnia 11 lutego 2015 roku w sprawie raportu Senatu USA nt. stosowania tortur przez CIA.

 

Parlament wielokrotnie podkreślał, że walka z terroryzmem powinna toczyc sie z poszanowaniem zasady praworządności, godności ludzkiej, praw człowieka i podstawowych wolności obywatelskich. Parlament wielokrotnie krytykował dokonywanie nielegalnych transferów przez CIA oraz tajny amerykański program przetrzymywania więźniów i wzywał do przeprowadzenia kompleksowego śledztwa w sprawie udziału państw członkowskich w tych programach.

 

Procedura: Rezolucja nieustawodawcza

 

 

Więcej informacji

Materiały audiowizualne

 

 
 
 



  Żródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego
Opracowanie: Monika Pawlonka

08/06/2016

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.