KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Spotkanie Stypendystów Programu im. Lanea Kirklanda
 
Kategoria UMCS Lublin

 

 

Spotkanie Stypendystów Programu im. Lane’a Kirklanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do Lublina przyjedzie grupa 45. stypendystów z Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej, którzy na polskich uczelniach odbywają dwusemestralne studia uzupełniające połączone ze stażami i praktykami zawodowymi.

 

9 maja, w poniedziałek o godzinie 15.15 w Sali Widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS (ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16) rozpocznie się uroczystość powitania uczestników. Gospodarzem spotkania będzie prof. dr hab. Ryszard Dębicki, Prorektor UMCS ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej, a wykład inauguracyjny pt. „Konflikty globalne – co nas czeka?” wygłosi dr Wojciech Janicki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (Zakład Geografii Społeczno-Ekonomicznej).

 

W kolejnych dniach uczestnicy spotkania będą prezentować wyniki swoich projektów stypendialnych, brać udział w warsztatach poświęconych „życiu po Programie”, zwiedzą Ogród Botaniczny UMCS oraz Lublin i Kazimierz Dolny. 11 maja odbędzie się również spotkanie z Piotrem Chorosiem z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin poświęcone dobrym praktykom współpracy samorządu lokalnego z organizacjami pozarządowymi.

 

Przy organizacji spotkania bierze udział Regionalny Koordynator Programu Kirklanda na UMCS, dr Artur Wysocki oraz HomoFaber, pełniący w tym roku funkcję animatora społeczno-kulturalnego dla lubelskiej grupy stypendystów.

 

Program Kirklanda w UMCS w latach 2001-2016

 

            Program Stypendialny im. Lane'a Kirklanda (Lane Kirkland Scholarship Program) jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, której misją jest m.in. wspieranie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wzorowany na amerykańskim Programie Fulbrighta, nosi imię zmarłego w 1999 roku Lane’a Kirklanda, zasłużonego dla Polski wieloletniego przewodniczącego amerykańskiej centrali związkowej AFL-CIO, członka Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości powstałego w wyniku przyjęcia w 1989 roku przez Kongres USA Ustawy o Wspieraniu Demokracji w Europie Wschodniej (SEED Act).

            Program Kirklanda adresowany jest do młodych liderów działających na gruncie administracji publicznej, środowisk akademickich, biznesowych, mediów oraz polityki. Jego ogólnym celem jest dzielenie się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji systemowej. Podstawowymi komponentami Programu są realizowane w polskich uczelniach, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego stypendysty, dwusemestralne studia uzupełniające oraz kilkutygodniowe staże w instytucjach prywatnych i publicznych. Każdy stypendysta ma możliwość nauki i pracy pod okiem indywidualnego opiekuna – specjalisty z danej dziedziny. Fundacja zapewnia uczestnikom Programu stypendium oraz opłaca zakwaterowanie i koszty podróży. Program rozpoczyna się wrześniowym spotkaniem orientacyjno-przygotowawczym, a kończy uroczystym rozdaniem dyplomów. W czasie trwania Programu odbywają się w każdym z ośrodków akademickich w nim uczestniczącym konferencje służące wymianie doświadczeń między stypendystami oraz integracji.

            Program istnieje od 2000 roku. Realizatorem pierwszej, pilotażowej edycji było kierowane przez Jana Malickiego Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a uczestnikami 12 obywateli z Ukrainy. Pilotaż okazał się dużym sukcesem. Od 2001 roku zdecydowano rozszerzyć formułę Programu. Liczba stypendystów zwiększyła się do 30 osób, a o stypendia, oprócz obywateli Ukrainy, mogli się odtąd ubiegać mieszkańcy Białorusi, Obwodu Kaliningradzkiego, Słowacji i Litwy. Dwa ostatnie kraje uczestniczyły w Programie do 2006 roku. Operatorem Programu została Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. Zwiększyła się też liczba ośrodków akademickich, w których swoje projekty mogli realizować stypendyści. Obok Warszawy z Uniwersytetem Warszawskim (jako uczelni koordynującej) były to (i nadal są): Kraków z Uniwersytetem Jagiellońskim, Poznań z Uniwersytetem Adama Mickiewicza, Wrocław z Uniwersytetem Wrocławskim oraz Lublin z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. W 2004 roku do krajów objętych Programem dołączyła Gruzja i Mołdowa, a rok później – Armenia. W 2006 roku Program rozszerzono z Obwodu Kaliningradzkiego na całą Rosję oraz dwa nowe kraje – Azerbejdżan i Kazachstan. Ostatnie rozszerzenie z 2009 roku objęło jeszcze Kirgistan. W związku z rozszerzaniem się zasięgu Programu na kolejne kraje stopniowo zwiększała się również liczba stypendystów każdego rocznika. Obecnie w rakach kolejnych edycji Programu studiuje w Polsce około 50 osób. Od 1 sierpnia 2013 roku operatorem Programu jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.

            Do roku akademickiego 2013/2014 Program ukończyło 655 osób. Wśród nich dominowali ekonomiści i specjaliści od zarządzania, w drugiej kolejności – prawnicy i przedstawiciele administracji publicznej. Najliczniejszą grupę zawodową stanowili pracownicy wyższych uczelni i urzędnicy oraz eksperci. Pod względem narodowościowym największą grupę uczestników Programu stanowili stypendyści z Ukrainy (340 osób), a dalszej kolejności z Białorusi – 133 osoby, Gruzji – 46, Rosji – 40, Armenii – 24, Kazachstanu – 18, Mołdowy – 18, Litwy – 13, Słowacji – 10, Kirgistanu – 7 i Azerbejdżanu – 6.

 

 

            Program Kirklanda na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej jest obecny od października 2001 roku, a więc od początku jego istnienia w rozszerzonej formule. Pierwszym uczelnianym koordynatorem był prof. Ryszard Radzik. Od roku akademickiego 2002/2003 funkcję koordynatora pełni dr Artur Wysocki, adiunkt w Instytucie Socjologii UMCS (na okres urlopu naukowego koordynatorem Programu w semestrze letnim 2005/2006 był dr Paweł Nowak z Instytutu Filologii Polskiej).

            W latach 2001-2016 (włączając w to obecnych stypendystów) UMCS gościł łącznie 112 stypendystów, w tym z Ukrainy – 67 osób, Białorusi – 25 osób, Rosji – 4 osoby, Litwy i Azerbejdżanu – po 3 osoby, Słowacji, Armenii, Gruzji, Republiki Mołdowy – po 2 osoby oraz Kazachstanu i Kirgistanu – po 1 osobie. Lubelscy stypendyści najczęściej reprezentowali nauki społeczne (29 osób), ekonomię i zarządzanie (26 osób), prawo i administrację (21 osób), nauki polityczne (19 osób). Po kilka osób było afiliowanych przy Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (wcześniej jako Wydział Biologii i Nauk o Ziemi) (9 osób), Wydziale Pedagogiki i Psychologii (6 osób) oraz Wydziale Humanistycznym (2 osoby). W wielu przypadkach stypendyści uczestniczyli dodatkowo w zajęciach i seminariach na innych lubelskich uczelniach – Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Przyrodniczym, Wyższej Szkole Administracji i Przedsiębiorczości, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Politechnice Lubelskiej.

            Przez lata funkcjonowania Programu Kirklanda na UMCS zostało zrealizowanych wiele cennych projektów edukacyjnych i naukowych. Stypendyści polegając na doświadczeniu, wiedzy i wsparciu swoich tutorów wielokrotnie kończyli Program z wyróżnieniem, a wyniki badań publikowali w Polsce i za granicą. W wielu przypadkach kontakty nawiązane w Lublinie owocowały współpracą międzynarodową, także w wymiarze instytucjonalnym. Z inicjatywy stypendystów Kirklanda Uniwersytet bądź poszczególne jego wydziały i instytuty nawiązały współpracę m.in. z Narodowym Uniwersytetem Górniczym w Dniepropietrowsku, Połtawską Państwową Akademią Rolniczą czy Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Aleksandra Hercena w Sankt Petersburgu. Obecnie taka współpraca jest inicjowana z instytucjami badawczo-edukacyjnymi z Biszkeku w Kirgistanie – Uniwersytetem Humanistycznym oraz Instytutem Rozwoju Społecznego i Przedsiębiorczości.

 


Rok Akademicki 2015/2016 – 45 stypendystów

 

KRAKÓW

LUBLIN

POZNAŃ

WARSZAWA

WROCŁAW

MIASTA AFILIACJI

Fesiuk Iryna

Ivanov Sergii

Gabinet Dmytro

Avaliani Dimitri

Boyko Nazar

Kuryluk Julia

Izdepskyi Ivan

Hladchuk Oleh

Bariiev Ridvan

Friptu Marcela

Nemchenko Serhii

Klapkiv Lyubov

Lytvyn Halyna

Bilak Pavlo

Kasatkina Valeriia

Oliinyk Kateryna

Lesnyak Vitaliy

Lohvynovska Tetiana

Chukhmanava Hanna

Kotsiuruba Olga

Petrushenka  Sviatlana

Mammadli Mehman

Mironova Inna

Orlykovskyi Mykola

Margaryan Mariam

Rohanava Nastassia

Pushna Olena

Shvets Bohdan

Polishchuk Mariia

Matsuieva Iuliia

Voitovych Oleksandr

Sydorchuk Roman

Shynarovska Olena

Tandryk Nataliya

Seno Liubov

Voronina Roksolana

Shaiyldaeva Asel

Suntsova Yuliya

Vereshchuk Iryna

Tikhonov Andrey

Zhuk Yuriy

 

 

Sobol Mykolai

Vengrynyuk Yuriy

 

 

 

Yakubovskyi  Roman

 

 

 

 

Zubchenko Nataliia

 

9 osób (6 K+3 M)

8 osób (3 K + 5M)

8 osób (5K+ 3M)

11 osób (5K+ 6M)

9 osób (6K + 3M)

 

Ukraina – 7

Białoruś – 2

Ukraina – 6

Azerbejdżan – 1

Kirgistan – 1

Ukraina – 6

Białoruś – 1

Rosja – 1

Ukraina – 9

Białoruś – 1

Gruzja – 1

Ukraina – 5

Rosja – 2

Armenia – 1

Mołdawia – 1

 

DZIEDZINY

prawo – 3

ekonomia i zarządzanie – 2 administracja biznesu – 1 zarządzanie w edukacji –1 zarządz. w ochronie środ. – 1 zarządzanie w kulturze – 1

ekonomia i zarządzanie 2 administracja biznesu – 1 administracja publiczna – 1 prawo – 1

nauki polityczne – 1 zarządz. w ochronie środ. 1 nauki społ. socjologia – 1

zarządzanie NGO – 2 zarządz. ochron. środ. –2 prawo – 2

ekonomia i zarządzanie – 1 zarządzanie w edukacji –1

prawo – 3

stosunki międzynarod. – 3 administracja publiczna – 1 dziennikarstwo – 1 ekonomia i zarządzanie – 1 zarządz. kultura – 1 polityka rozwojowa – 1

prawo – 2

ekonomia i zarządzanie 1 stosunki międzynarod. 1 ekonomia – 1 administracja publliczna – 1 nauki polityczne – 1 zarządzanie NGO – 1 zarządzanie: turystyka 1

 

 


Program Kirklanda w UMCS 2015/2016

 

 

1

Ivanov Sergii

 

 

 

Ukraina

Instytucja państwa i przedmiotów prawa publicznego w prawie Unii Europejskiej (np. Polska)

Wydział Prawa i Administracji

-Prof. dr hab. Andrzej Kidyba

2

Izdepskyi Ivan

 

 

 

Ukraina

Polish experience in application of scientifically based methods of logistics in agricultural production and usage of such approaches in Ternopil region of Ukraine.

Wydział Ekonomiczny

-Dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS

3

Klapkiv Lyubov

 

 

 

Ukraina

Ochrona ubezpieczeniowa mikro- i małych przedsiębiorstw w Polsce i Ukrainie

Wydział Ekonomiczny

-Dr hab. Teresa Bednarczyk, prof. UMCS

4

Lesnyak Vitaliy

 

 

 

Ukraina

Mechanizmy interakcji pomiędzy instytucjami władzy a organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w Polsce

Wydział Filozofii i Socjologii

-Dr hab. Wojciech Misztal, prof. UMCS

5

Mammadli Mehman

 

 

Azerbejdżan

Political integration processes and problems between Europe and East in the period of globalization

Wydział Politologii

Dr Andrzej Dumała

6

Pushna Olena

 

 

 

Ukraina

Doświadczenie zastosowania i realizacji projektów przyczyniających się
do poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce i na Ukrainie

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

-Prof. dr hab. Marian Harasimiuk

-Dr Marcin Kozieł

7

Shaildaeva Asel

 

 

 

Kirgistan

The problem of rural women

 

Wydział Filozofii i Socjologii 

-Dr hab. Agnieszka Kolasa-Nowak, prof. UMCS

8

Sydorchuk Roman

 

 

  Ukraina

Kompatybilny rozwój ZH.E.K. - Struktura gospodarki mieszkaniowej i
OSBB.
Samorząd

Wydział Ekonomiczny

-Dr hab. Teresa Bednarczyk, prof. UMCS

 

 

Opracował dr Artur Wysocki, Regionalny Koordynator Programu Kirklanda, Instytut Socjologii UMCS. Wykorzystano materiały informacyjne zawarte na oficjalnej stronie Programu: www.kirkland.edu.pl

 


Informacja: Aneta Adamska, Rzecznik Prasowy UMCS

Opracowanie: Monika Pawlonka

10/05/2016

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.