KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Majówka w Terespolu - relacja
 
Kategoria Terespol

Warsztaty animacyjne z Rowerowym Domem Kultury.

W niedzielę dzieci i młodzież miały okazje spotkać się z dwiema paniami, które na rowerze okrążają granice naszego kraju i zatrzymują się w wybranych miejscowościach, w których prowadzą zajęcia animacyjne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Grupa dzieci poprzez zajęcia warsztatowe składające się m.in. z pokazu teatru ilustracji (kamishibai), rysunków i dyskusji miała okazję zastanowić się nad takim pojęciem jak ,,granica”, co oznacza, jakie są jej dobre i złe strony. Podobnie młodzież. Na spotkanie z animatorkami przybyła nowo powstała Terespolska Grupa Filmowa. Po ponadgodzinnej rozmowie na temat pojęcia ,,granicy” zarówno w sensie terytorialnym jak i mentalnym, zaczął powstawać pomysł na kolejny film, który grupa może nakręcić. Wieczorem odbyło się przy terespolskiej Prochowni ognisko, podczas którego dorośli również mogli zagłębić się w rozważania nad powyższym tematem. Z pewnością panie jeszcze kiedyś nas odwiedzą. Więcej o projekcie można poczytać na stronie internetowej organizacji Zielona Grupa - http://zielonagrupa.pl/rowerowy-dom-kultury/

 

 

Turniej piłkarski na Orliku dla dzieci z rocznika 2009/2010

Dnia 02.05.2016 na Orliku rozegrany został Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dzieci urodzonych w latach 2009/2010. W rywalizacji wzięły udział dzieci uczęszczające na co dzień na zajęcia sportowe w MOK oraz dzieci ze szkoły sportowej z Kobrynia na Białorusi. W rywalizacji młodych adeptów futbolu nie było klasyfikacji końcowej. Każde dziecko otrzymało pamiątkowe medale oraz dyplomy. Wszyscy zostali zwycięzcami. Wielką atrakcją dla dzieci okazała się wycieczka do terespolskiej Prochowni, gdzie wspólnie z rodzicami zwiedzali wystawy regionalno-historyczne oraz miło spędzili czas przy wspólnym ognisku.

 

 

Obchody uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tradycyjnie władze Terespola uczciły kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku minęło od tego ważnego dla narodu wydarzenia równo 225 lat. Głównym założeniem Konstytucji, pierwszym w Europie tego rodzaju zapisem praw, było zreformowanie chylącego się ku upadkowi kraju poprzez m.in. określeniem zasad trójpodziału władzy (ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza), zniesieniem ,,liberum veto” zrównaniem praw mieszczan i szlachty i objęciem przez monarchę opieki nad chłopami, co miało ograniczyć nadużycia związane z pańszczyzną.  Mimo, iż ów ład prawny, zaprojektowany głównie przez Hugo Kołłątaja i Ignacego Potockiego, przetrwał jedynie rok, stał się ważnym punktem odniesienia dla potomnych.

W Terespolu obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. za ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy. Następnie 30 delegacji złożyło wieńce pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Swoim przybyciem zaszczycił mieszkańców senator RP Grzegorz Bierecki. Obecne były delegacje władz miasta wraz z jednostkami podległymi, konsul RP na Białorusi, środowiska kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych i organizacje społeczne. Po części oficjalnej  delegacje wspólnie z mieszkańcami  tradycyjnie udali się do terespolskiej Prochowni, gdzie członkowie Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii przygotowali wystawę okolicznościową. Zwiedzających przywitał zespół śpiewaczy ,,Echo Polesia”, składający się z członków Klubu Seniora Srebrny Włos prezentując pieśni patriotyczne i ludowe. Wystąpił również lokalny harmonijkarz – Janusz Sałtrukiewicz. Na przybyłych gości czekały także inne wystawy, np: rękodzielnicza, militarna, kolejnictwa. Nie zabrakło również poczęstunku w postaci bigosu.

 Majówka w Terespolu

Majówka w Terespolu

Majówka w Terespolu

Majówka w Terespolu

Majówka w Terespolu

 

Informacja: Łukasz Pogrzelski MOK Terespol

Opracowanie: Monika Pawlonka

10/05/2016
 
Copyright 2020 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.