KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Interes dziecka ma być najważniejszy w transgranicznych sporach między rodzicami o prawo do opieki -
 
Kategoria Wieści z UE

 

W przyjętej w czwartek rezolucji posłowie podkreślają, że to dzieci ponoszą konsekwencje braku współpracy państw członkowskich Unii i nieskutecznego stosowania przez nie zasady pierwszeństwa dobra dziecka w transgranicznych postępowaniach sądowych w sprawie opieki rodzicielskiej i adopcji. Posłowie chcą wyspecjalizowanych instancji w krajowych sądach rodzinnych by przyspieszyć rozstrzyganie transgranicznych sporów o dzieci.

Posłowie apelują do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o wprowadzenie przepisów nakazujących automatycznie wzajemne uznawanie przez państwa krajowych orzeczeń o adopcji i unikanie rozdzielania rodzeństwa.

Potrzeba lepszej współpracy w sprawach rodzinnych o charakterze transgranicznym. Chodzi nam nie o to, by narzucić jedną wizję tego, jak rozwiązywać konflikty rodzinne lub dbać o dobro dziecka, ale o zapewnienienie, żeby unijna zasada wolności ludzi miala zastosowanie w praktyce również wtedy, gdy jest to związane ze sprawami rodziny"- powiedziała Cecilia Wikström (ALDE, SE), przewodnicząca Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, która przygotowała projekt rezolucji.

Rezolucja powstała w reakcji na setki petycji z całej Unii Europejskiej w różnych sprawach dotyczących dzieci. Posłowie zalecają w niej usunięcie luk prawnych w rozporządzeniu "Bruksela IIa", które dotyczy wzajemnego uznawania i stosowania prawa rodzinnego w państwach członkowskich w zakresie prawa rodzinnego. Okazją do nowelizacji powinien być zbliżający się przegląd przepisów.

Ochrona praw dziecka w postępowaniu sądowym

Parlament chce, aby państwa członkowskie Unii wyznaczyły w sądach rodzinnych lub w organach mediacji transgranicznej izby wyspecjalizowane w rozpatrywaniu spraw transgranicznych. Pozwoliłoby to na szybsze rozstrzyganie sporów o dzieci. Sprawy te dotyczą różnych przypadków, w których rodzice maja różne obywatelstwa, takich jak arbitralne umieszczenie dziecka w placówce zagranicznej, uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców, spór o prawo do opieki nad dzieckiem.

Parlament wzywa państwa członkowskie do poprawy ich współpracy prawnej, a Komisję Europejską do ułatwienia obywatelom dostępu do klarownych informacji na temat prawodawstwa różnych krajów dotyczącego praw rodzicielskich.

Posłowie podkreślają też, że dzieci, o które toczy się transgraniczny spor sądowy, mają prawo do regularnych kontaktów z rodzicami i dlatego, gdy nie stanowi to zagrożenia dla dziecka, państwa powinny zagwarantować prawo do wizyt a również możliwość używania przez rodziców podczas wizyt języka ojczystego w rozmowie z dziećmi.

Unikanie rozdzielania rodzeństwa

Posłowie zwracają też uwagę na konieczność uregulowania przez państwa członkowskie i Komisję kwestii automatycznego uznawania krajowych orzeczeń o adopcji i dokumentów wydanych w innym państwie członkowskim, bez biurokratycznych barier.

Uważają też, że przy podejmowaniu decyzji o przysposobieniu dziecka lub umieszczeniu go w placówce opiekuńczej należy dać mu szansę zachowania więzi kulturowych i umożliwić naukę i używania języka ojczystego. Parlament wzywa państwa członkowskie by dołożyły "wszelkich możliwych starań" w celu uniknięcia rozdzielania rodzeństwa. Apeluje też o szczególnie wnikliwe analizowanie spraw rodziców, zwłaszcza matek, którzy sami byli ofiarami przemocy domowej i którzy bywają automatycznie pozbawiani praw rodzicielskich, gdy stosują przemoc wobec dzieci. Zdaniem posłów zasługują oni na wsparcie, bo odebranie im prawa do opieki może oznaczać ponowne uczynienie z nich ofiar ("ponowną wiktymizację przez automatyczne pozbawienie opieki nad dziećmi").

Rezolucja nie jest prawnie wiążąca. Głosowanie odbyło się przez podniesienie ręki.

* * *

Debata: środa, 27 kwietnia

Głosowanie: czwartek, 28 kwietnia

Procedura: Pytania ustne do Rady i Komisji, rezolucja nielegislacyjna

 

Więcej informacji

 

 

  

Żródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego
Opracowanie: Monika Pawlonka

28/04/2016

 

 
 
 
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.