KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Handel zagraniczny Polski po dwóch miesiącach 2016 r.
 
Kategoria oniszczuk

                        

Według wstępnych danych GUS, po dwóch miesiącach 2016 r. eksport towarów z Polski wyniósł 28,3 mld euro i był o 3 proc. wyższy w porównaniu z poziomem sprzed roku. Import natomiast zwiększył się          o 2,1 proc., do 27 mld euro. Wpłynęło to na dalszą poprawę salda obrotów towarowych, do 1,3 mld euro.

W okresie styczeń-luty br. kontynuowana była tendencja do szybszego wzrostu obrotów z rynkami rozwiniętymi (wzrost eksportu o 4,9 proc., importu o 2,7 proc.) niż z rynkami słabiej rozwiniętymi (spadek wywozu o ok. 9 proc. oraz zwiększenie przywozu o 1 proc.).

Nieznacznie wolniej niż do całej grupy rynków rozwiniętych wzrósł eksport do Unii Europejskiej –                        o 4,4 proc. (do 23 mld euro), w tym do Niemiec o 6,9 proc., Wielkiej Brytanii o 0,2 proc., Francji o 3,1 proc., Włoch o 10,1 proc., Niderlandów o 3,3 proc., Hiszpanii o 2,1 proc. oraz Szwecji o 13,4 proc.

Dynamicznie za to zwiększył się eksport na pozaunijne rynki rozwinięte – o ponad 12 proc., w tym do Stanów Zjednoczonych o ok. 17 proc., Kanady o 10,5 proc. oraz Japonii o blisko 27 proc.

W przypadku eksportu na rynki WNP odnotowano spadek na poziomie 5,5 proc., w tym do Rosji o 10,5 proc. Łagodniejsza niż w ostatnim okresie skala spadków do tej grupy państw wynikała z ożywienia sprzedaży na Ukrainę (wzrost o 5,7 proc.) oraz do Białorusi (o ok. 7 proc.).

Podobnie jak przed miesiącem, niekorzystnie kształtowały się wyniki eksportu do pozostałych rynków rozwijających się (poza WNP) – spadek o ponad 11 proc. Wśród ważniejszych państw tej grupy, spadki eksportu notowano m.in. do Turcji (o 2,5 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o ok. 40 proc.), Meksyku (o ponad 30 proc.), Maroka (o ok. 45 proc.) oraz Brazylii (o prawie 25 proc.). Nie zdołał tego skompensować dynamiczny wzrost eksportu m.in. do Chin (o 8,7 proc.), Indii (o prawie 65 proc.), Singapuru (o ok. 55 proc.) czy Egiptu (o ponad 25 proc.). Jednocześnie import z tej grupy rynków zwiększył się ponad 2-krotnie szybciej niż przeciętnie (o 4,4 proc.), co przełożyło się na pogłębienie i tak pokaźnego deficytu, do blisko 4,9 mld euro.

W przekroju towarowym najszybciej wzrósł eksport wyrobów przemysłu lekkiego (o ok. 35 proc.), wyrobów ceramicznych (o ok. 13 proc.) oraz drzewno-papierniczych (o 8,4 proc.). Niewielki natomiast wzrost eksportu odnotowano w przypadku dominujących w polskiej wymianie z zagranicą, wyrobów elektromaszynowych (o 1 proc.), a spadek m.in. w przypadku wyrobów metalurgicznych (o 6 proc.) oraz produktów mineralnych (o ponad 20 proc.).

W 2016 roku po raz kolejny rośnie eksport produktów rolno-spożywczych z Polski. Od 2 do 6 %. może się zwiększyć wartość sprzedaży zagranicznej.  Oznacza to, że nasi eksporterzy mogą zainkasować nawet 25 mld euro, t.zn., że padnie kolejny rekord w eksporcie rolno-spożywczym. Dobra passa eksportu rolno-spożywczego trwa od wejścia Polski do UE w 2004 r. Od tego momentu zwiększył się on, licząc w euro, o ponad 300 proc.Tym samym eksport żywości stał się jednym z filarów polskiego handlu zagranicznego, z udziałami sięgającymi 13 proc.

Żródło: Ministerstwa: Rozwoju i Rolnictwa, Portal Żywności i GUS

 

Warszawa, 18 kwietnia 2016 r.                                         Mikołaj ONISZCZUK

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.