KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Innowacje potrzebują kobiet!
 
Kategoria Aktualności

Dziewczyny na politechniki!

Innowacje potrzebują kobiet!

 

Prezentacje Raportu "Kobiety na politechnikach 2016", zapowiedź Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn 7 kwietnia oraz inauguracja drugiej edycji programu stypendialnego Intel-Perspektywy "Nowe technologie dla dziewczyn" były najważniejszymi punktami konferencji prasowej, która odbyła się 17 marca w Centrum Prasowym PAP.

- Nasza kampania tworzy nowe pokolenie kobiet, kompetentnych i innowacyjnych - powiedziała dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni akcji "Dziewczyny na politechniki!" i "Dziewczyny do ścisłych!". - To dla nas powód do dumy, że możemy się do takich zmian przyczyniać.

Prezentując wyniki szóstej edycji Raportu Kobiety na politechnikach, wskazała, że od roku 2007 liczba kobiet wzrosła tam do 37 procent. - Zbliżamy się do granicy 40 proc., którą uznaliśmy z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych za satysfakcjonującą, choć oczywiście najlepiej byłoby, gdyby proporcje płci na politechnikach układały się po równo.

- Trudno byłoby wyobrazić sobie, żeby polskie uczelnie techniczne nie uczestniczyłyby aktywnie w tej akcji - powiedział prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący KRPUT. - Dzięki niej mit o "męskich" zawodach legł w gruzach. Polska i europejska gospodarka potrzebują inżynierów, a losy absolwentów Politechniki Wrocławskiej wskazują, że studia techniczne to znakomita inwestycja w przyszłość. Z naszych badań wynika, że 70 proc. absolwentów PWr znajduje zatrudnienie w zawodzie w ciągu trzech miesięcy od otrzymania dyplomu, 20 proc. - w ciągu roku. Wspieramy też studentów i pracowników naukowych, zapewniając opiekę nad dziećmi wtedy, gdy rodzice mają zajęcia. Zatem można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że nie tylko wysyłamy dziewczyny na politechniki, ale także pomagamy im się tam rozwijać.

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest ważnym partnerem akcji "Dziewczyny na politechniki!" - powiedział Mateusz Gaczyński, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju MNiSW. - Hasło "Innowacje potrzebują kobiet!" uważamy za szczególnie trafne, bo badania naukowe pokazują, że bez kobiet szanse na pojawienie się innowacji zdecydowanie maleją. Dostrzegamy zatem rzeczywiste korzyści z tego, że kobiet na politechnikach jest coraz więcej.

Michał Dżoga, dyrektor ds. publicznych w firmie Intel powiedział, że w Europie jest w tej chwili milion nieobsadzonych miejsc pracy związanych z teleinformatyką. - Decyzja o podjęciu studiów na tych kierunkach może wiele osób uchronić przed bezrobociem i zbudować przewagę konkurencyjną naszego kraju - podkreślił. Michał Dżoga zapowiedział inaugurację drugiej edycji programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn", którego pierwsza edycja była wielkim sukcesem - zgłosiło się ponad 600 kandydatek. W drugiej edycji zostanie rozszerzona lista uczelni, na których mogą studiować stypendystki, a szansę na stypendium zyskają także studentki 4. roku studiów inżynierskich i studentki studiów magisterskich. Aplikować o udział w programie można już przez stronę www.stypendiadladziewczyn.pl

Raport Kobiety na politechnikach 2016: jesteśmy na dobrej drodze

Akcja "Dziewczyny na politechniki!" odbywa się w tym roku po raz dziewiąty, natomiast po raz szósty Fundacja Edukacyjna Perspektywy publikuje raport prezentujący wyniki analizy udziału kobiet w studiach na publicznych uczelniach technicznych.

Do ważnych wniosków płynących z Raportu zaliczyć trzeba fakt, że pomimo poważnego spadku liczby studentów w Polsce, związanego przede wszystkim z niżem demograficznym, uczelnie techniczne mają wciąż więcej studentów niż większość innych typów publicznych szkół wyższych. Ponadto, dzięki konsekwentnym, skoordynowanym działaniom promocyjnym skierowanym do uczennic szkół ponadgimnazjalnych, ustabilizowała się tendencja wzrostu udziału kobiet na uczelniach technicznych w ogólnej liczbie studentów. Udział ten w ostatnich 5 latach wyniósł średnio 36,3 proc. W tej chwili dziewczyny stanowią ponad 37 proc. studentów.

Raport wskazuje także na kształtowanie się nowej pozytywnej tendencji dotyczącej udziału kobiet w studiach na kierunkach informatycznych. Pomimo zaznaczającego się w ostatnich latach spadku zainteresowania kandydatów na studia kierunkami związanymi z informatyką i telekomunikacją, od zeszłego roku zaobserwowano wzrost zainteresowania tymi kierunkami wśród młodych kobiet - o 0,8 proc.

7 kwietnia - uczelnie zapraszają dziewczyny

Kulminacją akcji "Dziewczyny na politechniki!" jest, jak co roku, Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn, który w tym roku odbędzie się 7 kwietnia. Z tej okazji uczelnie przygotowały niezwykle interesujący program spotkań ze studentkami i wykładowczyniami, warsztatów twórczych, wizyt w laboratoriach i "tajnych" miejscach poszczególnych wydziałów. Nie zabraknie gier edukacyjnych czy koncertów. Tradycyjnie odbędzie się też Bieg w Kasku, organizowany wspólnie z AZS.

Do pobrania:

Informacja prasowa akcji "Dziewczyny na politechniki!".
Informacja prasowa na temat Dnia Otwartego
Raport "Kobiety na politechnikach 2016"

 

Wiecej informacji:
www.dziewczynynapolitechniki.pl

   
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.