KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Mundurowi walczą z jednorękimi bandytami
 
Kategoria granica

 Jedenaście nielegalnych automatów do gier zarekwirowali funkcjonariusze służby celnej, policji i straży miejskiej z Białej Podlaskiej.
Przeprowadzone działania to kolejna w ostatnim czasie wspólna akcja bialskich służb skierowana przeciwko nielegalnemu hazardowi. Tym razem pod lupę stróżów prawa trafiły trzy lokale w Białej Podlaskiej zaaranżowane na salony gier na automatach.

O ustawionych w tych miejscach urządzeniach poinformowała celników i policjantów straż miejska. Po dokładnym sprawdzeniu maszyn okazało się, że wszystkie jedenaście działa wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Funkcjonariusze zatrzymali automaty. Będą stanowiły dowód w dalszym postępowaniu prowadzonym przez Urząd Celny w Białej Podlaskiej.
Nie była to pierwsza wizyta mundurowych we wspomnianych „salonach gier”. W ciągu ostatnich kilku miesięcy funkcjonariusze już dwu, trzykrotnie zatrzymywali działające tam niezgodnie z prawem urządzenia. Niestety, lekceważący stosunek do prawa właścicieli lokali oraz zyskowność nielegalnego hazardu sprawiają, że pomimo sankcji karnych i ryzyka kolejnych konfiskat w miejsce zatrzymanych automatów często już nawet następnego dnia pojawiają się nowe.
***
Rynek nielegalnie działających salonów z automatami jest niezwykle niepokojący. Organizatorzy takiego procederu dopuszczają do gry również młodzież szkolną, podczas gdy  badania wykazują, że ryzyko uzależnienia od gier hazardowych przed 18 rokiem życia wynosi aż 50%.  A tzw. „ jednoręcy bandyci”, czyli łatwo dostępne i pozornie niegroźne kolorowe maszyny uzależniają najbardziej, zwłaszcza że w grze chodzi o małe stawki i małe wygrane. Bo jak twierdzą specjaliści, im wygrana jest mniejsza, tym mniejszy jest dyskomfort związany ze strachem w razie przegranej.
Dostrzegając wagę tego problemu i widząc potrzebę przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu, Służba Celna, poza działaniami kontrolnymi, ma na swoim koncie również akcje profilaktyczne. Pierwsza kampania społeczna pod hasłem „Służba Celna ostrzega przed uzależnieniem od hazardu" przeprowadzona została jeszcze na przełomie 2012 i 2013 r. Rok później ruszyła kolejna ogólnopolska kampania „Nie daj się uzależnić od hazardu". Obie te akcje przestrzegały przed negatywnymi skutkami hazardu i skierowane były do osób narażonych na to zjawisko, jak też do różnych instytucji, m.in. szkół, parafii, lokalnych organów administracji, prokuratury. Nieco inny charakter miała  natomiast kampania informacyjna przeprowadzona w 2015 r. Służba Celna przestrzegała w niej właścicieli małych lokali przed konsekwencjami karnymi i administracyjnymi czerpania korzyści z urządzania gier na nielegalnych automatach. 

Mundurowi walczą z jednorękimi bandytami

Informacja: podkom. Marzena Siemieniuk, Rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej
Opracowanie: Iwona Pańko

01/03/2016

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.