KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

 
Kategoria oniszczuk

 

POLSKA – INDIE


                                                WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA



W dniach 12–16 lutego 2016 r. odbyła się Misja Gospodarcza do Indii. Przedstawicielem Ministerstwa Rozwoju był wiceminister Radosław Domagalski.

W programie Misji Gospodarczej były

·   Polsko–Indyjskie forum Gospodarcze w Bombaju, przygotowane we współpracy z Konfederacją Indyjskich Izb Przemysłowo Handlowych oraz lokalnymi organizacjami biznesowymi,

·   spotkania w ramach Make in India Week,

·   polsko-indyjskie rozmowy B2B

·   rozmowy z członkami indyjskiego rządu, w tym z premierem Narendrą Modim.

Wizyta polskiej delegacji była okazją do potwierdzenia kierunku realizacji polityki gospodarczej polskiego rządu, a także do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami. Misja stanowiła element aktywizacji projektu promocyjnego Go India, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Podczas wizyty zaprezentowane zostały polskie przedsiębiorstwa, a także zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz inkubatorów innowacyjnych.

Należy podkreślić, że Indie to kraj z szybko rozwijającą się gospodarką. Zgodnie z danymi Banku Światowego Indie rozwijały się w 2014 r. w tempie 7,28 proc., co oznacza, że gospodarka kraju po dwóch słabszych latach wróciła na tory szybkiego wzrostu. Szacuje się, że w 2015 r. wzrost gospodarczy Indii wyniósł ok. 7 proc. Obecnie jest on wyższy od chińskiego.

Kluczową rolę w wytwarzaniu Produktu Krajowego Brutto (PKB) Indii odgrywają usługi (57 proc. PKB). Wśród nich znajdują się przede wszystkim branże związane z outsourcingiem procesów biznesowych: centra obsługi telefonicznej, centra obróbki danych, elektroniczna obsługa klienta, konfigurowanie komputerów i oprogramowania, księgowość, wzornictwo oraz usługi w dziedzinie medycyny. Kolejne istotne gałęzie indyjskiej gospodarki to produkcja przemysłowa (26 proc. PKB) oraz rolnictwo (17 proc. PKB).
Współpracę gospodarczą Polska-Indie obrazują polsko-indyjskie obroty handlowe w roku 2014 osiągnęły wartość 2 261 mln dol. i wzrosły o 13,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Polski eksport w tym okresie wyniósł 550 mln dol. (+11 proc.) import, zaś 1 711 mln dol. (+16 proc.). Wstępne dane za 11 miesięcy 2015 r. wskazują, że nastąpiło nieznaczne (o 3,3 proc.) zmniejszenie wymiany handlowej z Indiami w stosunku do analogicznego okresu w 2014 r.

W ostatnich latach obserwuje się również korzystne zmiany struktury towarowej polskiego eksportu do Indii. W wywozie na ten rynek systematycznie zwiększa się udział wyrobów relatywnie wyżej przetworzonych o większym poziomie nowoczesności, tj. wyrobów elektromaszynowych. O ile jeszcze w 2010 r. odpowiadały one za ok. 35 proc. eksportu do Indii, to w 2014 r. już za 41,6 proc. W latach 2010-2014 eksport wyrobów elektromaszynowych zwiększył się blisko 2-krotnie, do 230 mln USD. Coraz większego znaczenia w polskim eksporcie do Indii nabierają artykuły rolno-spożywcze. W 2014 r. wartość sprzedaży produktów żywnościowych do Indii dynamicznie wzrosła o 64 proc. do kwoty 8,6 mln dol. Natomiast w polskim imporcie z Indii najważniejsze towary to wyroby przemysłu chemicznego, lekkiego oraz elektromaszynowego.

Jak wskazują dane Narodowego Banku Polskiego wartość kapitału zainwestowanego przez firmy indyjskie w Polsce na koniec 2014 r. wyniosła 45,4 mln dol. We wspomnianym okresie w Polsce funkcjonowały 122 spółki z udziałem indyjskiego kapitału, z czego większość (tj. 99) zatrudniała do 9 osób. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie indyjskich firm polskim sektorem usług. Swoje centra w Polsce otworzyły takie firmy jak: Tata Consultancy Services (Warszawa), Infosys BPO (przejęcie centrum obsługi BPO od firmy Philips, w tym centrum w Łodzi), HCL Technologies (Kraków), Wipro (Wrocław), MphasiS (Wrocław), ZenSar Technologies (Gdańsk). Inne indyjskie firmy działające w Polsce to np.: Sharda Group (tkaniny i pościel), Videocon (kineskopy), Escorts (ciągniki rolnicze), Eurobatt (baterie, AGD), Essel Propack (produkcja opakowań), Rishabh Instruments Pvt. Ltd. (85 proc. udziałów w Lubuskich Zakładach Aparatów Elektrycznych "LUMEL" S.A.), Uflex (fabryka opakowań foliowych we Wrześni).

Natomiast Indie są pierwszym miejscem lokalizacji polskich inwestycji bezpośrednich w Azji. Największe Polskie inwestycje w Indiach to zakład produkcji puszek Can Pack oraz fabryka materiałów opatrunkowych należąca do Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. W Indiach zainwestowała także firma Polmor, która utworzyła w Hyderabadzie z partnerem z Indii przedsiębiorstwo wytwarzające konstrukcje spawane do pojazdów szynowych.

Misja gospodarcza przyczyni się do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami, nawiązanie indywidualnych kontaktów z indyjskim rządem federalnym, rządami stanowymi oraz przedstawicielami lokalnego biznesu to główne cele wizyty polskiej delegacji w Mumbaju. Polska delegacja w ramach wizyty wzięła udział w targach gospodarczych Make in India Week. W forum oprócz władz indyjskich pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego uczestniczyli przedstawiciele rządów państw z całego świata oraz reprezentanci firm z Indii, Azji, Europy oraz Ameryki. Jak zaznaczył wiceminister Domagalski Make in India Week to sztandarowy projekt Indii związany z industrializacją tego kraju  i największą imprezą biznesowa odbywająca się w regionie w bieżącym roku.

Konferencja Make in India miała zachęcać zagraniczne firmy do inwestycji w bazę produkcyjną w Indiach. Dlatego nie mogło nas na niej zabraknąć. Udział w Indii dużej grupy polskich firm, a także reprezentacji polskiej administracji publicznej przyczni się do rozwoju współpracy gospodarczej                           i wymiany handlowej.

Uczestnicy polskiej misji gospodarczej odbyli szereg spotkań z przedstawicielami indyjskiego rządu federalnego oraz władzami stanowymi. Rozmowy odbyły się m.in. z premierem Indii Narendrą Modim, ministrem finansów, informacji i mediów Indii Arunem Jaitleyem, minister handlu i przemysłu Indii Nirmalą Sitharaman, ministrem energetyki i węgla Indii Piyushem Goralem, ministrem stali Indii Narendrą Singhiem Tomarem, minister przetwórstwa żywności Indii Harsimrat Kaur Badal, premierem stanu Maharasztra Devendrą Fadnavisem oraz premierem stanu Haryana Manoharem Lal Khattarem. Spotkania na szczeblu rządowym pozwolą na wykonanie dużego kroku w kierunku zacieśnienia współpracy w wielu dziedzinach gospodarki.

Zagadnienia dot. polsko-indyjskiej współpracy w branży górniczej wykazały  bardzo duże zainteresowanie strony indyjskiej w tym obszarze, a także możliwościami kooperacji w przemyśle rolnym i technologii ochrony środowiska.

 

Warszawa, 19 lutego 2016 r.                                        Mikołaj ONISZCZUK

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.