KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Trwa zimowa rekrutacja na studia w UMCS
 
Kategoria UMCS Lublin

 

 

 

Trwa zimowa rekrutacja na studia w UMCS

 

 

 

Zimowa rekrutacja na studia w UMCS rozpoczęła się 15 grudnia 2015 r. i potrwa do 8 lutego br. Zostało więc już tylko kilka dni, aby kandydaci mogli rejestrować się w systemie irk.umcs na studia II stopnia (dzienne i zaoczne) z zakresu gospodarki przestrzennej. W każdym trybie studiów mamy po 60 miejsc.

 

GOSPODARKA PRZESTRZENNA II°

            Studia pozwalają zdobyć interdyscyplinarną wiedzę z zakresu organizacji przestrzeni, w której żyje człowiek oraz na temat sposobów i czynników jej kształtowania. Student nabędzie multidyscyplinarną, pogłębioną wiedzę z zakresu gospodarki przestrzennej i zostanie przygotowany do prowadzenia badań w tym obszarze. Celem studiów jest rozszerzanie i doskonalenie umiejętności praktycznych.

            Studia drugiego stopnia trwają 3 semestry. Prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Stworzyliśmy dwie specjalizacje - każda z nich odpowiada na aktualne potrzeby rynku i stanowi profesjonalną bazę do podjęcia pracy zawodowej:

 

• urbanistyka i polityka przestrzenna

• gospodarka regionalna

 

Przykładowe bloki tematyczne i przedmioty:

- Przestrzeń społeczno-ekonomiczna Europy

- Projektowanie i programowanie procesów rewitalizacji

- Polityka regionalna i fundusze UE

- Kształtowanie i zarządzanie obszarami metropolitalnymi

- Geomonitoring i środowisko przyrodnicze

- Partycypacja społeczna w gospodarce przestrzennej

 

ZAŁOŻENIA KIERUNKU - DO CZEGO DĄŻYMY

 

·         Praktyczny charakter studiów

Łączymy wiedzę teoretyczną z praktyką. Celem kierunku jest jak najlepsze przygotowanie przyszłych absolwentów przez naukę konkretnych, solidnych umiejętności.

·         Precyzyjnie opracowany program

W programie studiów przewidziane są kreatywne pracownie projektowe, zajęcia laboratoryjne i konwersatoria z aktywnym udziałem studentów. Naszym priorytetem jest przekazanie   studentom tzw. twardych kompetencji, które będą stanowić solidną podstawę w przyszłej pracy zawodowej.

·         Praktycy - ucz się od specjalistów

Poza wykwalifikowaną kadrą naukową współpracujemy z licznym gronem praktyków: planistów (planowania miejscowego i wielkoprzestrzennego), urbanistów, inżynierów, urzędników, projektantów, rzeczoznawców i specjalistów. Przekazują oni studentom swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie przygotowując ich pod kątem bieżących     potrzeb rynku.

·         Praktyki studenckie

      Realizowane zgodnie z indywidualnymi preferencjami studentów, pod kątem ich   zainteresowań i opracowywanych prac inżynierskich. Współpracujemy z wieloma         instytucjami samorządowymi, urzędami i pracowniami projektowymi. Pierwsze      doświadczenia zawodowe często są również początkiem dalszej pracy w danej instytucji.

·         Ćwiczenia terenowe

Polegają na wykonywaniu inwentaryzacji urbanistycznych. Ich celem jest nabycie umiejętności analizy, waloryzacji  dokumentacji przestrzeni.

 

 

SPECJALIZACJE:

·         Urbanistyka i polityka przestrzenna  

Specjalizacja zestawia wiedzę praktyczną z umiejętnością planowania i projektowania. Jej celem jest merytoryczne przygotowanie do wykonywania dokumentów planistycznych oraz projektów urbanistycznych uwzględniających regulacje prawne, zasady zrównoważonego rozwoju, ochronę wartości kulturowych  i przyrodniczych, partycypację społeczną oraz współczesne kierunki rozwoju miast i kształtowania przestrzeni. Program jest dostosowany do aktualnych zagadnień polityki przestrzennej, porusza m.in. tematy rewitalizacji urbanistycznej, zagospodarowania przestrzeni publicznych i projektowania terenów rekreacyjnych.

 

Przykładowe bloki tematyczne i przedmioty:

- Przykładowe bloki tematyczne i przedmioty:

- Przestrzeń w polityce i planowaniu rozwoju

- Planowanie przestrzenne w państwach UE

- Projektowanie terenów miejskich i wiejskich

- Rewitalizacja urbanistyczna

- Projektowanie i programowanie procesów rewitalizacji

- Planowanie i projektowanie na obszarach chronionych przyrodniczo cennych

- Ochrona zabytków i wartości kulturowych

- Zaawansowane techniki informatyczne w urbanistyce i polityce przestrzennej

- Strategie gospodarowania nieruchomościami

- Ekourbanistyka

 

·         Gospodarka regionalna

Celem specjalizacji jest przygotowanie studentów do modelowania, prognozowania i zarządzania w gospodarce przestrzennej oraz nauka strategii planowania w kontekście    uwarunkowań prawnych i przestrzennych kraju i Unii Europejskiej. Specjalizacja uczy projektowania strategii rozwoju w skali lokalnej, regionalnej i metropolitalnej opartej na aktualnych przepisach prawa i polityce przestrzennej Unii Europejskiej. Program obejmuje wiedzę teoretyczną z tematyki rozwoju regionalnego, strategie zarządzania i organizacji, podstawy prawa oraz nauka praktycznych umiejętności tj. techniki informatyczne.

 

Przykładowe bloki tematyczne i przedmioty:

- Przestrzenny wymiar procesów demograficzno-społecznych

- Zaawansowane techniki informatyczne w rozwoju regionalnym

- Ekonomia sektora publicznego i zarządzanie publicznego

- Przepływy i powiązania funkcjonalne w regionie

- Polityka komunikacyjna

- Programowanie rozwoju regionalnego

- Przykłady dobrej praktyki na świecie

- Obszary wiejskie w gospodarce przestrzennej

 

 

ORGANIZUJEMY:

 

·         STUDENCKIE KOŁO NAUKOWE PLANISTÓW UMCS

Powstało w roku akademickim 2012/13 z inicjatywy studentów gospodarki przestrzennej Aktywnie działające koło naukowe opracowuje projekty, stwarza warunki do wymiany poglądów, uczy pracy zespołowej i organizacji. Wspólne działanie pobudza pasje i zaangażowanie studentów do nauki i rozwoju.

·         DEBATY STUDENCKIE  „Gospodarka przestrzenna w teorii i praktyce”

Cykl otwartych spotkań organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Planistów UMCS stał się forum wymiany myśli i doświadczeń wielu środowisk i grup społecznych. Standardem każdego spotkania są goście specjalni - eksperci, urbaniści, architekci, projektanci, naukowcy, członkowie organizacji pozarządowych. Debaty posiadają liczne grono stałych współpracowników - przedstawiciele Rady Kultury Przestrzeni, Porozumienia Rowerowego, urzędnicy miejscy, planiści, naukowcy, studenci lubelskich uczelni, koordynatorzy projektów, które mają na celu poprawę jakości życia i ładu przestrzennego w miastach.

·         KONFERENCJE NAUKOWO-BRANŻOWE

Stałym wydarzeniem na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej są konferencje, toczące się wokół tematyki polityki miejskiej. Prelegentami są wybitni naukowcy, eksperci, dyrektorzy instytucji samorządowych i wyróżniających się firm sektora prywatnego. Istotnym elementem spotkań jest panel dyskusyjny, który umożliwia wymianę poglądów. Celem jest przekazanie doświadczeń, dialog i dyskusja pomiędzy środowiskami biorącymi czynny udział w rozwoju miasta i regionu. Stałym uczestnikiem spotkań jest Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, który bierze czynny udział w panelu dyskusyjnym.

·         FORUM DYSKUSYJNE  „Człowiek w przestrzeni” pt. "Strategia Lublin 2020"

Spotkania zostały zainicjowane przez prof. Mariana Harasimiuka, których czynnym organizatorem Studenckie Koło Naukowe Planistów. Tematyka koncentruje się wokół różnorodnych zagadnień i problemów związanych z miastem i tym samym strategią rozwoju Lublina.

·         WARSZTATY PROJEKTOWE

Warsztaty tematyczne koncentrujące się na istotnych problemach urbanistycznych i miejskich. Często organizowane w porozumieniu z lubelskimi instytucjami lub urzędami.

 

PERSPEKTYWY ZAWODOWE:

Absolwenci są przygotowani do pracy jako specjaliści od gospodarki przestrzennej, rozwoju, planowania zarówno w miastach jak gminach. Potencjalnym miejscem pracy są:

- pracownie planistyczne i projektowe

- jednostki administracji samorządowej i rządowej

- instytucje publiczne związane z gospodarką przestrzenną

- instytucje i organizacje działające na rzecz wspomagania rozwoju

- pracownik naukowy

- firmy konsultingowe i doradcze

- agencje rozwoju rynku

 

Trwa zimowa rekrutacja na studia w UMCS

Równocześnie w naszej Uczelni trwa rekrutacja na 20 kierunków studiów podyplomowych. Zachęcamy więc do uzupełniania dotychczas zdobytej wiedzy oraz podnoszenia kwalifikacji. Oferujemy możliwość wyboru spośród następujących kierunków:

Administracja publiczna
Fotografia
Grafika wydawnicza
Mediacja szkolna i sądowa
Multimedia
Muzealnictwo
Nauczanie biologii w szkołach ponadpodstawowych
Nauczanie geografii w szkołach ponadpodstawowych
Nauczanie przyrody na drugim etapie kształcenia
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z metodyką teatralno-taneczną - nowość!
Prawo technologii informacyjnych - nowość!
Przedsiębiorczość - nowość!
Realizator dźwięku w studio i na koncercie
Reklama i komunikacja wizualna
Scenografia i wystawiennictwo
Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną
Strateg budowania marki pracodawcy
Translatoryka
Wiedza o kulturze
Zarządzanie w turystyce

Na większość z nich rekrutacja potrwa do końca lutego.
Opisy poszczególnych kierunków znajdziecie Państwo tutaj: http://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,35,rekrutacja-na-studia-podyplomowe-lista-kierunkow,27136.chtm

Ofertę zimowej rekrutacji na studia kierujemy przede wszystkim do absolwentów studiów licencjackich, którzy chcą uzyskać tytuł magistra (w przypadku studiów II stopnia) oraz do osób chcących uzupełnić dotychczas zdobytą wiedzę (w przypadku słuchaczy studiów podyplomowych).

Informacja: Aneta Adamska - Rzecznik prasowy UMCS
Opracowanie: Iwona Pańko
05/02/2016
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.