KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Białystok - spacerem przez epoki
 
Kategoria UwB
 
 
 
 
Białystok - spacerem przez epoki
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                

 

 

 

 

Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu "Fontis et Futura" oraz Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB zapraszają na promocję książki dr. hab. Wojciecha Śleszyńskiego pt. "Białystok - spacerem przez epoki. Przewodnik Historyczny". Jest to druga publikacja w ramach prezentowanej serii wydawniczej i obejmuje lata 1915-1939.

Spotkanie odbędzie się 14 stycznia 2016 r. (czwartek) o godz. 16.30 w siedzibie Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, Pl. Uniwersytecki 1, s. 108A.
Jego uczestnicy będą mogli otrzymać książkę.

Oto fragment ze wstępu do publikacji autorstwa dr. hab. Wojciecha Śleszyńskiego:

Zapraszam Państwa na kolejny spacer po historycznym, nieistniejącym już mieście. Tym razem wybierzemy się w okres 1915-1939. W świat rodzącej się niepodległości i dwudziestu lat polskiego panowania w mieście nad Białą. Do miasta, które dzisiaj już nie istnieje i tylko pojedyncze budowle zaświadczyć mogą o tamtej przeszłości. Chciałbym, aby chodząc dzisiejszymi ulicami, można było jeszcze raz, choć na chwilę przenieść się w czasie. Odwiedzić najważniejsze, najbardziej charakterystyczne punkty ówczesnego miasta. Poznać nie tylko budowle, ale zrozumieć charakter przedwojennego, nieistniejącego już Białegostoku.

Białystok - spacerem przez epoki
 

PROJEKT
PRZEWODNIK HISTORYCZNY
BIAŁYSTOK - SPACEREM PRZEZ EPOKI


Celem prezentowanej publikacji jest ukazanie i stworzenie możliwości poznania miasta Białegostoku w różnych okresach jego rozwoju na przestrzeni zmieniających się dziejów. To samo miasto, w różnym czasie i pod rożnym rządami odgrywało inną rolę - na początku było stolicą posiadłości magnackiej, w XIX wieku rozwijało się jako ważny ośrodek przemysłowy, w okresie międzywojennym było miastem wojewódzkim zawieszonym pomiędzy Wilnem a Warszawą. Czas II wojny światowej to kres historycznego miasta, a powojenny, komunistyczny okres ukształtował zupełnie nowy, współczesny Białystok.

Prezentowany projekt ułatwia tak mieszkańcom miasta, jak i turystom, możliwość przeniesienia się w jeden z tych okresów. Możliwe to będzie, gdy współcześnie zachowane budowle, układy przestrzenne z przeszłości połączymy z rycinami, zdjęciami z epoki i naniesiemy na autentyczną mapę z danego historycznego okresu rozwoju naszego miasta oraz wyznaczymy, możliwy dzisiaj do zrealizowania, szlak edukacyjny w każdej z tych epok. Chodząc dzisiejszymi ulicami, jednocześnie poruszać się będziemy w przeszłości, przy pomocy autentycznej mapy z epoki. Poznamy nie tylko budowle, ale przede wszystkim otworzymy czas przeszły. Poznamy urzędy, wsłuchamy się w gwar uliczny. Służyć temu będzie atrakcyjna forma opisu, która nie akademickim językiem opowiadać będzie o przeszłości naszego miasta. Zasadnicza część opisu wzbogacona zostanie o dialogi z epoki, opowieści, anegdoty, dowcipy, kulinaria. Autorzy przedsięwzięcia pragną jednoznacznie zaznaczyć, iż prezentowany projekt nie będzie kolejnym opisem książkowym dziejów naszego miasta, ale stworzy możliwość aktywnego poznania jego przeszłości. Przygotowana publikacja uczyć będzie, w jaki sposób należy odszukiwać elementy z przeszłości we współczesnym układzie miejskim.

Historia miasta podzielona została na trasy opisujące jedną, wybraną epokę z dziejów miasta. W ramach niniejszego projektu opracowano dwa szlaki: Trasa A: Ku niepodległości (1914-1920), Trasa B: W wolnej Polsce (1920-1939).  Należy nadmienić, iż niedawno ukazał się pierwszy zeszyt przewodnika wydany w ramach serii: Białystok - spacerem przez epoki - przewodnik historyczny na lata 1939-1944. Opisane w nim zostały dwie trasy: Trasa A: Za pierwszego Sowieta (1939-1941), Trasa B: Koniec starego miasta – okupacja niemiecka (1941-1944). Proponowana trasa będzie zatem drugą częścią kompleksowego projektu przewidzianego do realizacji w okresie dwóch lat i zamykającego cały okres dziejów miasta Białegostoku.

Adresatami zadania są zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści. Każdy zeszyt posiadać będzie pełną wersję językową polską, angielską i rosyjską, co ułatwi dotarcie z działaniami informacyjnymi i promocyjnymi, również do gości z innych państw. Wydawnictwo będzie można otrzymać w siedzibach w.w. instytucji oraz podczas otwartych spotkań z autorami pomysłu (prezentacji) promujących „spacery historyczne” po Białymstoku. Na terenie miasta istnieją także Punkty Informacji Turystycznej, które będą mogły oferować – zwłaszcza przybyszom - gotową propozycję historycznej trasy miejskiej do samodzielnego pokonania z mini przewodnikiem w ręce. Ponadto zeszyt trafi do wszystkich (młodszych i starszych, mieszkańców i turystów), którzy zdecydują się wziąć udział w wycieczkach „ogórkiem” współorganizowanych przez Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku i Urząd Miejski w Białymstoku. Podjęte przedsięwzięcie nagłaśniane będzie za pośrednictwem Polskiego Radia Białystok, które jest zainteresowane propagowaniem niekonwencjonalnej metody poznawania dziejów miasta poprzez historyczny spacer z zeszytem w ramach audycji radiowych. Idea powinna dotrzeć również do odbiorców pozostałych mediów regionalnych, z którymi prowadzone są aktualnie rozmowy odnośnie propagowania „spacerów historycznych”.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura” przy współpracy z Wydziałem Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Współfinansowany jest ze środków Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego. Priorytet: Realizacja i wspieranie działań związanych z ochroną dóbr kultury oraz edukacji społeczeństwa w sferze zachowania i promowania dziedzictwa kulturowego miasta Białegostoku.
 
 

 Informacja: Katarzyna Dziedzik - rzecznik prasowy Uniwersytetu w Białymstoku
Opracowanie: Iwona Pańko
14/01/2016
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.