KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Przegląd tygodnia, 18.12.2015
 
Kategoria Wieści z UE
KE

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!



Aktualności

Wsparcie dla Litwy i Polski

Zrównoważone wykorzystanie zasobów przyrody i kultury na potrzeby turystyki, mobilność zatrudnienia i pracowników, wspieranie włączenia społecznego, zwiększanie transgranicznej współpracy instytucji publicznych – to obszary, jakie obejmie program „Interreg V-A Litwa-Polska, przyjęty przez właśnie KE. Z unijnego budżetu otrzyma on ponad 50 mln euro.

http://ec.europa.eu/polska/news/151216_polska_litwa_pl.htm

 

Migracja na szczycie

W najbliższy czwartek 17 grudnia w Brukseli rozpocznie się szczyt szefów państw i rządów krajów członkowskich UE. Ostatnia w tym roku Rada Europejski podsumuje m.in. dotychczasowe działania dotyczące kryzysu migracyjnego i uchodźczego. KE właśnie opublikowała trzy sprawozdania z postępów w realizacji środków wprowadzonych we Włoszech, Grecji i wzdłuż szlaku zachodniobałkańskiego.

http://ec.europa.eu/polska/news/151215_sprawozdanie_pl.htm

 

Straż na granicach Unii

Utworzenie europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, która będzie mogła interweniować w krytycznych sytuacjach, wprowadzenie systematycznych kontroli obywateli UE na granicach zewnętrznych Unii – to pakiet reform zaproponowany przez Komisję Europejską. Zmieni się również rola i prawne umocowanie Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich UE (FRONTEX), której siedziba znajduje się w Warszawie.

http://ec.europa.eu/polska/news/151215_borders_pl.htm

 

Fundusze na rozwój

Fundusze strukturalne i inwestycyjne (EFSiI) powinny wspierać unijne strategie na rzecz wzrostu, plan inwestycyjny oraz priorytetowe obszary wyznaczone przez Komisję Europejską – przypomina wiceprzewodniczący Jyrki Katainen. W okresie 2014-2020 EFSiI mają być przeznaczane głównie na cztery kluczowe sektory: badania naukowe i innowacje, technologie cyfrowe, wsparcie gospodarki niskoemisyjnej i małych przedsiębiorstw. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151214_fundusze_pl.htm

 

Energetyczny most

LitPol Link połączy Olitę na Litwie z Ełkiem, zaś NordBalt - szwedzkie Nybro z litewską Kłajpedą. Te dwa połączenia zwiększą o 1200 MW zdolności przesyłowe w regionie. Oznacza to, że po raz pierwszy rynki energetyczne w krajach bałtyckich będą połączone ze szwedzką i polską siecią elektroenergetyczną. Inauguracja mostu energetycznego odbyła się z udziałem m.in. polskiego wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

http://ec.europa.eu/polska/news/151214_lit_pol_pl.htm

 

COP21: Europa z klimatem

Zatrzymanie ocieplenia atmosfery Ziemi poniżej 2 stopni Celsjusza w odniesieniu do epoki przedindustrialnej – to zobowiązanie zapisane w porozumieniu kończącym konferencję klimatyczną ONZ w Paryżu COP21. Jest to pierwsze takie zobowiązanie zawarte w XXI wieku, które ma prawnie obejmować 195 państw-sygnatariuszy. Unia Europejska odegrała kluczową rolę w dochodzeniu do porozumienia – jej priorytetem jest budowanie gospodarki niskoemisyjnej.

http://ec.europa.eu/polska/news/151212_cop21_pl.htm

 

Barka pomocy

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka odebrała w Brukseli nagrodę Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego dla Społeczeństwa Obywatelskiego. Jurorzy docenili inicjatywę stworzenia Centrum Integracji Społecznej, które pomaga wrócić na rynek pracy osobom długotrwale bezrobotnym, w tym niepełnosprawnych, byłym więźniom, uchodźcom i ludziom uzależnionym.

http://ec.europa.eu/polska/news/151211_barka_pl.htm

 

Wieś dla rozwoju

Zielone światło dla ostatniego z 118 unijnych programów rozwoju obszarów wiejskich. Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca Grecji oznacza, że można rozpocząć realizację budżetu celowego na lata 2014-2020, który wynosi 99,6 mld euro. - Programy rozwoju obszarów wiejskich służą rynkowi pracy, przyczyniają się do wzrostu gospodarki, inwestycji i konkurencyjności na europejskiej wsi – powiedział komisarz Phil Hogan.

http://ec.europa.eu/polska/news/151211_agri_pl.htm

 

Konsumenci bez granic

Bagaż zniszczony przez linię lotniczą, wadliwy towar kupiony w sklepie internetowym, umowa na usługi on-line przedłużona bez zgody zamawiającego – w takich i wielu innych sytuacjach już od dziesięciu lat pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie. W Polsce działalność ECK jest finansowana z budżetu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz przez Komisję Europejską. W ciągu 10 lat działalności ECK pomogło rozwiązać ponad 21 tys. spraw. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151211_eck_pl.htm

 

Stawiamy na współpracę!

Ile sieci informacyjnych Unii Europejskiej funkcjonuje w Polsce? Jakie są ich zdania i do kogo skierowane są ich działania? Jak można do nich dotrzeć? W piątek 11 grudnia w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce zebrali się przedstawiciele większości sieci informacyjnych, aby rozmawiać o planach na 2016 r. oraz możliwościach współpracy.

http://ec.europa.eu/polska/news/151211_sieci_pl.htm

 

Zaproszenia/Zapowiedzi

Spotkanie w Brukseli

Kryzys migracyjny, walka z terroryzmem, porozumienie klimatyczne, referendum w Wielkiej Brytanii – to tematy, jakie znalazły się w agendzie ostatniej w tym roku Rady Europejskiej. Dwudniowy szczyt przywódców państw i rządów krajów członkowskich UE rozpocznie się po południu w czwartek 17 grudnia w Brukseli. Dzień wcześniej liderzy UE spotkali się z prezydentem Ukrainy Peterem Poroszenką.

http://ec.europa.eu/polska/news/151216_summit_pl.htm

 

Szansa na staż

Zapraszamy studentów i absolwentów uczelni wyższych do odbycia praktyk w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce z siedzibą w Warszawie. Oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia w pracy w instytucji międzynarodowej oraz pogłębienia wiedzy o Unii Europejskiej. Mogą się Państwo ubiegać o praktyki w dziale komunikacyjnym, politycznym, prasowym lub w sekcji językowej.

http://ec.europa.eu/polska/news/151013_praktyki_pl.htm

 

Konferencja: Od Afganistanu po Zambię - Jaka współpraca rozwojowa po 2015 roku? (21 stycznia 2016 r.)

Neven Mimica, Komisarz UE ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju, będzie gościem specjalnym konferencji Jaka współpraca rozwojowa po 2015 roku?, która odbędzie się w Warszawie w czwartek 21 stycznia 2016 r. Jednym z organizatorów wydarzenia jest Komisja Europejska w Polsce. W debacie uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele polskiego MSZ, ONZ, Banku Światowego, akademicy i eksperci organizacji pozarządowych.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/151216_konferencja_pl.htm

 

Jakie jest Twoje ID?

„Jakie jest Twoje ID?” to warsztat dla młodzieży i dorosłych zainspirowany filmem „I am Europe” Jefa i Margot Vingerhoedt. Jego celem jest refleksja nad wartościami europejskimi w oparciu o konkretne przykłady, sytuacje i własne doświadczenia. Projekt jest zrealizowany w Polsce w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151120_warsztat_pl.htm

 

Konkursy

 

 

Zaprojektuj logo Eurojust (do 27 stycznia)

Eurojust – Europejska Jednostka Współpracy Sądowej z siedzibą w Hadze (Holandia), zajmująca się zwalczaniem transgranicznej przestępczości zorganizowanej, ogłasza konkurs na nowy znak graficzny. Zachęcamy studentów sztuk pięknych, grafiki, projektowania, architektury, marketingu oraz innych chętnych do nadsyłania swoich propozycji. Na najlepsze prace czekają wysokie nagrody pieniężne. Projekty można nadsyłać do 13 stycznia 2016 r.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/151120_logo_eurojust_pl.htm

 

Konsultacje społeczne

Współpraca przez granice (do 21 grudnia)

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie utrzymujących się przeszkód we współpracy transgranicznej. - W latach 2014-2020 nasze regiony otrzymają z funduszy polityki spójności ponad 10 mld euro na cele rozwoju współpracy transgranicznej – przypomina komisarz Corina Creţu. Internetowe konsultacje potrwają do 21 grudnia i obejmą regiony położone przy granicach wewnętrznych UE.

http://ec.europa.eu/polska/news/150921_interreg_pl.htm

 

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Tajlandia: seniorzy ze wsparciem

W Tajlandii od 2003 roku obowiązuje ustawa w sprawie osób starszych, której zadaniem jest ochrona praw seniorów. Jednak znajomość tych przepisów jest wciąż niewielka. By to zmienić fundacja na rzecz rozwoju osób starszych oraz organizacja HelpAge International przeszkoliły zespoły wolontariuszy, które działają już w 10 wioskach. Unia Europejska również wspiera te działania.

http://ec.europa.eu/polska/news/151214_historia_pl.htm

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Monika Pawlonka

 

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.