KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Przegląd tygodnia, 11.12.2015
 
Kategoria Wieści z UE
KE

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!



Aktualności

Smog w Trybunale

Niska jakość powietrza, przepisy dotyczące praw jazdy oraz bezpieczeństwa ludzkiej krwi – to trzy obszary, wobec których Polska nie dopełniła zobowiązań jako państwo członkowskie. Komisja Europejska zadecydował o skierowaniu tych spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja wezwała także Polskę do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących systemów gwarancji depozytów bankowych.

http://ec.europa.eu/polska/news/151210_infingments_pl.htm

 

E-zakupy bez barier

Jak odblokować jednolity rynek cyfrowy i zachęcić konsumentów do transgranicznego korzystania z jego możliwości? KE przedstawiła wnioski, które z jednej strony mają lepiej chronić e-klientów w całej UE, z drugiej zaś pomogą firmom w rozszerzaniu oferty w internecie. - Konsumenci odniosą korzyści dzięki prostym i nowoczesnym przepisom; natomiast przedsiębiorstwa - dzięki większej pewności prawnej – powiedziała komisarz Věra Jourová. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151209_e_uslugi_pl.htm

 

Film w smartfonie w całej UE

Europejczycy podróżujący po UE często są pozbawiani dostępu do serwisów on-line z filmami, muzyką, e-bookami lub grami, choć w swoim kraju wykupili dostęp. KE zamierza to zmienić proponując zmiany w prawie autorskim, które dawałyby możliwość przenoszenia treści przez granicę. - Pragniemy stworzyć prawo autorskie, które będzie stymulujące, sprawiedliwe, nagradzające inwestycje w kreatywność – deklaruje komisarz Günther Oettinger. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151209_digital_pl.htm

 

Lotnicza rewolucja

Zdobycie pozycji lidera w dziedzinie lotnictwa międzynarodowego, utrzymanie wysokich standardów w zakresie ochrony, bezpieczeństwa, środowiska i praw pasażerów, ramy prawne dla wykorzystania dronów – to założenia nowej strategii UE w dziedzinie lotnictwa. – Dla obywateli to korzyści z większego wyboru połączeń, niższych cen oraz najwyższych poziomów ochrony i bezpieczeństwa – podkreśla komisarz ds. transportu Violeta Bulc. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151207_aviation_pl.htm

 

Barka nagrodzona

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania znalazła się wśród laureatów tegorocznej Nagrody dla Społeczeństwa Obywatelskiego. Przyznaje ją Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES). Barka wyróżniona za stworzenie Centrum Integracji Społecznej, które oferuje szkolenia zawodowe dla osób długotrwale bezrobotnych - niepełnosprawnych, byłych więźniów, uchodźców i osób uzależnionych.

http://ec.europa.eu/polska/news/151207_ekes_pl.htm

 

COP21: ostatnia prosta

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatycznych COP21 w Paryżu wkracza w drugą, decydującą fazę. Komisja Europejska podkreśla swoje zobowiązanie do osiągnięcia kompleksowego, trwałego i dynamicznego porozumienia. Główny negocjator UE Miguel Arias Cañete, komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej, będzie nadal promować pozycję Europy.

http://ec.europa.eu/polska/news/151207_cop21_next_pl.htm

 

Od konfliktu do rozwoju

Od kryzysu do stabilizacji: jak skutecznie rozwiązywać kryzysy i konflikty na rzecz rozwoju? – to temat wykładu wygłoszonego w piątek 4 marca na Uniwersytecie Warszawskim przez Carla Bildta. Były premier i minister spraw zagranicznych Szwecji, twórca programu Partnerstwa Wschodniego był gościem projektu Kapuściński Development Lectures. Od 2009 r. ponad 60 wykładów zgromadziło już ponad 20 000 uczestników.

http://ec.europa.eu/polska/news/151204_kapuscinski_lectures_pl.htm

 

Miliony dla naukowców

Czworo Polaków otrzyma granty przyznane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN). W sumie unijne dofinansowanie – nawet do 1,5 mln euro na projekt – otrzyma 291 młodych naukowców. Wsparcie o łącznej wartości 429 mln euro pozwoli im na tworzenie własnych zespołów badawczych i realizowanie przełomowych pomysłów.

http://ec.europa.eu/polska/news/151204_granty_pl.htm

 

Dombrovskis w Polsce

Spotkania z wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim oraz ministrem finansów Pawłem Szałamachą rozpoczęły wizytę wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa w Polsce (3-4 grudnia). Rozmowy z przedstawicielami rządu, parlamentarzystami oraz partnerami społecznymi odbywają się w ramach cyklicznych spotkań na temat Semestru Europejskiego, jakie wiceszef Komisji Europejskiej odbywa w poszczególnych państwach członkowskich UE.

http://ec.europa.eu/polska/news/151203_dombrovskis_waw_pl.htm

 

Zaproszenia/Zapowiedzi

Szansa na staż

Zapraszamy studentów i absolwentów uczelni wyższych do odbycia praktyk w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce z siedzibą w Warszawie. Oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia w pracy w instytucji międzynarodowej oraz pogłębienia wiedzy o Unii Europejskiej. Mogą się Państwo ubiegać o praktyki w dziale komunikacyjnym, politycznym, prasowym lub w sekcji językowej.

http://ec.europa.eu/polska/news/151013_praktyki_pl.htm

 

Jakie jest Twoje ID?

„Jakie jest Twoje ID?” to warsztat dla młodzieży i dorosłych zainspirowany filmem „I am Europe” Jefa i Margot Vingerhoedt. Jego celem jest refleksja nad wartościami europejskimi w oparciu o konkretne przykłady, sytuacje i własne doświadczenia. Projekt jest zrealizowany w Polsce w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151120_warsztat_pl.htm

 

Konkursy

 

 

Zaprojektuj logo Eurojust (do 27 stycznia)

Eurojust – Europejska Jednostka Współpracy Sądowej z siedzibą w Hadze (Holandia), zajmująca się zwalczaniem transgranicznej przestępczości zorganizowanej, ogłasza konkurs na nowy znak graficzny. Zachęcamy studentów sztuk pięknych, grafiki, projektowania, architektury, marketingu oraz innych chętnych do nadsyłania swoich propozycji. Na najlepsze prace czekają wysokie nagrody pieniężne. Projekty można nadsyłać do 13 stycznia 2016 r.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/151120_logo_eurojust_pl.htm

 

Konsultacje społeczne

Współpraca przez granice (do 21 grudnia)

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie utrzymujących się przeszkód we współpracy transgranicznej. - W latach 2014-2020 nasze regiony otrzymają z funduszy polityki spójności ponad 10 mld euro na cele rozwoju współpracy transgranicznej – przypomina komisarz Corina Creţu. Internetowe konsultacje potrwają do 21 grudnia i obejmą regiony położone przy granicach wewnętrznych UE.

http://ec.europa.eu/polska/news/150921_interreg_pl.htm

 

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Resocjalizacja więźniów w Brazylii

Jelletly, od samego dzieciństwa miał problemy z prawem. Z czasem, naruszenia te były coraz gorsze, a tradycyjne metody karania nie dawały skutku, dopóki mężczyzna nie trafił do Stowarzyszenia na rzecz Ochrony i Wsparcia Skazanych (APAC). Projekt realizowany przez APAC, przy wsparciu Unii Europejskiej, pomaga w resocjalizacji więźniów w Brazylii, dzięki któremu już 3 tys. osób otrzymało pomoc. Wśród nich jest Jelletly, który jako wolontariusz pomaga innym skazanym w ponownym wejściu na rynek pracy.

http://ec.europa.eu/polska/news/151207_historia_pl.htm

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Monika Pawlonka

 

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.