KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz
 
Kategoria UMCS Lublin

 

 

 

Obrazy przetrwania



Esther Nisenthal Krinitz przeżyła okupację hitlerowską w Polsce, ukrywając się, podając się za Polkę, katoliczkę, córkę rolnika z północy kraju. W 1949 r. wraz z mężem Maxem Krinitzem i córką przybyła do Nowego Jorku.

W 1977 r., w wieku 50 lat, Esther Nisenthal Krinitz wzięła do ręki tkaninę i nici, i za ich pomocą postanowiła opowiedzieć bliskim o swoich wojennych losach. Esther była krawcową, ale nie posiadała wykształcenia artystycznego. Mimo to, przy użyciu różnych rodzajów materiału, igły i nici, stworzyła serię 36 kolaży, charakteryzujących się żywymi kolorami i dbałością o szczegóły oraz realizmem właściwym sztuce ludowej. Precyzyjnie wyszyte pod obrazami słowa składają się na poruszającą opowieść o przetrwaniu. Choć jej kolorowe obrazy na pierwszy rzut oka wydają się niemal radosne, ich bliższa analiza ujawnia uderzający kontrast pomiędzy sielskimi krajobrazami a przemocą, przerażeniem i zdradą, które je wypełniają.
Prace Esther Nisenthal Krinitz są obecnie regularnie wystawiane w muzeach i galeriach w Stanach Zjednoczonych, ale ona sama zawsze mówiła, że nie tworzyła ich, by je pokazywać na wystawach, ale by przekazać bliskim swoje wspomnienia. Stworzyła je dla swoich córek.

W 1999 r. Esther przyjechała do Polski, by pokazać swoim córkom i wnukom wszystkie te miejsca, które znali tylko z jej obrazów. Esther Nisenthal Krinitz zmarła w 2001 r.

Wystawa w Muzeum UMCS dostępna będzie dla zwiedzających do połowy stycznia 2016 r. Wstęp wolny.

Dodatkowych informacji w tej sprawie udziela prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska, tel.: 694 151 050 (proszę nie publikować numeru tel.).




10 grudnia br. (czwartek) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Wieczory Literackie". Gościem dr Anny Nasalskiej będzie prof. Karol Modzelewski.

Prof. Karol Modzelewski - historyk, znawca średniowiecza, opozycjonista, więzień PRL, senator I kadencji, kawaler Orła Białego, laureat nagrody literackiej NIKE 2014.

„Wieczory Literackie” odbywają się cyklicznie od 1999 r. Gośćmi wydarzenia są wybitni przedstawiciele kultury, m.in.: prozaicy, dramaturdzy, poeci, eseiści, publicyści, dziennikarze. Licznie zgromadzeni na comiesięcznych spotkaniach słuchacze mieli już okazję spotkać się z twórczością m.in.: Zygmunta Kubiaka, Józefa Hena, Hanny Krall, Normana Daviesa, Jacka Bocheńskiego, Tomasza Łubieńskiego, Władysława Bartoszewskiego, Ewy Lipskiej, Olgi Tokarczuk czy Julii Hartwig.


10 grudnia (czwartek) 2015 r.
godz. 17.00
Centrum Języka i Kultury Polskiej
dla Polonii i Cudzoziemców
/ul. Weteranów 18/


 

Informacja: Aneta Adamska - Rzecznik prasowy UMCS
Opracowanie: Monika Pawlonka
08/12/2015
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.