KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

XXV Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe"
 
Kategoria UMCS Lublin

 

 

 

25. „Mikołajki Folkowe”



10 grudnia br. rozpoczynają się jubileuszowe 25. „Mikołajki Folkowe”. Organizatorzy przewidzieli liczne atrakcje w postaci koncertów znanych wykonawców różnych odmian muzyki folk, wernisaży fotografii, a także konkursów: „Scena Otwarta” dla amatorskich zespołów folkowych oraz fotograficzny „Tradycja w obiektywie”. Podczas Festiwalu odbędzie się także konferencja „Kultura ludowa – jest czy jej nie ma?”.

Chętni będą mogli także wziąć udział w warsztatach: tańców węgierskich i pieśni afrykańskich. Odbędą się także specjalne muzyczne warsztaty dla dzieci.

Mikołajki Folkowe to przede wszystkim muzyka – dużo dobrego, folkowego grania. Wśród gwiazd tegorocznej edycji mamy m.in.: pochodzącą z Sanoka Mantragonę, lubelski Black Velvet Band, warszawską folkmetalową grupę Elforg, Węgrów z Söndörgö oraz rosyjską wokalistkę Innę Zhelannayą z zespołem. Nie zabraknie także Orkiestry św. Mikołaja. Festiwal potrwa do 13-go grudnia, a podczas finału zagra jeden z najbardziej znanych polskich zespołów folkowych -  Kapela ze Wsi Warszawa.

PROGRAM:

czwartek, 10 grudnia
19.00 – wernisaż wystawy fotografii „Tradycja w obiektywie” i wręczenie nagród laureatom konkursu (Czarne Foyer)
19.30 – wernisaż wystawy fotografii „i radzięccy i jędrzejowscy. Muzykanci” (hol Inkubatora)
20.00 – Black Velvet Band - POŻOGA Pre-listening party (kawiarnia) wejściówki

piątek, 11 grudnia
11.00 – „Kultura ludowa – jest czy jej nie ma?”– studencka konferencja naukowa
15.00 – konkurs Scena Otwarta (SW Inkubatora)
20.00 – Pożoga Live! – Black Velvet Band, Elforg, Merkfolk (SW) 10/15 zł
20.30 – Matragona – koncert zespołu (SW Inkubatora) 15 zł
sobota, 12 grudnia
Klub Festiwalowy
11.00 – warsztaty tańców węgierskich – Anna Braćko i Mateusz Dobrowolny (hol I piętra)
12.00 – Korowaje  – warsztaty pieczywa obrzędowego (Kiosk Art)
14.00 –  warsztaty pieśni afrykańskich – Lydie Kotliński (sala 22)
15.00 - spotkanie z litewską muzyką tradycyjną - prezentacja i koncert chóru żeńskiego Uniwersytetu w Szawłach "Pavasaris" (sala widowiskowa Inkubatora)
16.00 – Festiwalowa Żywa Biblioteka (hol Inkubatora)
16.00 –  Scena pod Schodami - Kapela Jana Kani z Lipnik - Kurpie i kapela Działoszacy z Działoszyc – Świętokrzyskie (hol parter)
18.00 – Koncert Główny – Orkiestra św. Mikołaja, Söndörgö (Węgry), Inna Zhelannaya z zespołem (Rosja), laureaci Sceny Otwartej (SW) 30/35 zł
niedziela, 13 grudnia
Klub Festiwalowy
10.00 i 11.00 – warsztaty zdobienia pierniczków – Bożena Sosnowska (Kiosk Art)
11.00 – warsztaty tańców węgierskich – Anna Braćko i Mateusz Dobrowolny (hol I piętra)
13.00 –  Warsztaty muzyczne dla dzieci – Tomasz „Bozdek” Kozdraj (sala 36)
14.00 –  warsztaty pieśni afrykańskich – Lydie Kotliński (sala 22)
15.00 –  Dziadkowe Opowieści  – filmy animowane – Stowarzyszenie Folkowisko (SW Inkubatora)
16.00 – Festiwalowa Żywa Biblioteka (hol Inkubatora)
16.00 – Scena pod Schodami - Kapela Henryka Zawadzkiego ze Strzałkowa – Mazowsze, Kapela Stacha z Dzwoli – Lubelskie (hol parter)
18.00 – Folk Off – Kapela ze Wsi Warszawa,  Kapela Maliszów (SW) 25/30 zł 

 

Mikołajki Folkowe 2015

Koncerty

SCENA OTWARTA

Piątek, 11 grudnia, g. 15.00 – Konkurs (SW Inkubatora)
Konkurs „Scena Otwarta” ma długą historię. Już na drugim festiwalu organizatorzy ogłosili nabór na „Scenę Otwartą" - nikt się nie zgłosił, ale już rok później zagrało pięciu wykonawców. Z roku na rok ich przybywało, „Scena Otwarta" stymulowała rozwój rodzimego ruchu folkowego. Tu zaczynały Matragona, Sarakina, Chudoba, Czeremszyna, Kapela ze Wsi Warszawa. Taką rolę „Mikołajkowy" konkurs odgrywa do dziś. Daje on okazję do stanięcia oko w oko z życzliwym i profesjonalnym jury złożonym z dziennikarzy, muzyków i producentów oraz zmierzenia się z publicznością. Daje możliwość spotkania i muzykowania z innymi artystami, zdobycia kontaktów i doświadczeń. Podczas występu jurorzy biorą pod uwagę poziom wykonawczy, ale też oryginalność repertuaru i niebanalny sposób interpretacji. W tym roku odbędzie się 23. edycja konkursu. W tym roku muzyków oceniać będą: Magdalena Sobczak - Kotnarowska (etnomuzykolog, muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa), Agata Kusto (muzykolog, Instytut Muzyki UMCS, redaktor naczelna Pisma Folkowego), Jadwiga Marchwica (muzykolog, dziennikarz, zastępca red. naczelnej serwisu www.entosystem.pl), Tomasz Janas (dziennikarz muzyczny, felietonista Pisma Folkowego) i Bogdan Bracha (organizator festiwalu, muzyk Orkiestry św. Mikołaja):

MATRAGONA
Piątek, 11 grudnia, g. 20.30 (SW Inkubatora)
Matragona to zespół multiinstrumentalistów podążających w swej twórczości śladami muzycznych tradycji różnych kultur. Sięgając po bogate, etniczne instrumentarium, poszukują własnych dźwięków oraz muzycznych wątków. Inspirację i energię czerpią z zapomnianej legendy dzikiej, bieszczadzkiej Matragony – góry będącej symbolem ich baśniowej krainy muzycznej. Zespół został założony w Sanoku w 1992 roku przez Maćka Harnę. Jest laureatem pierwszych nagród m.in. na Mikołajkach Folkowych w Lublinie oraz w Nowej Tradycji w Warszawie. Muzyka zespołu umyka prostej definicji, uogólnianiem będzie klasyfikowanie jej jako world music. To propozycja dla wszystkich szukających muzyki akustycznej, refleksyjnej, wysublimowanej. To podróż ku tradycyjnym kulturom, w nieznane pejzaże dźwiękowe; nostalgiczna, barwna, oniryczna. Przenosi słuchaczy w świat tworzony z zachwytu nad ginącym pięknem ziemi. Podczas koncertów Matragona wykorzystuje ponad 40 instrumentów z całego świata i różnych epok, pojawia się śpiew, często w mało znanych językach. Koncerty mają charakter spektaklu, teatru instrumentów – co wymaga od słuchaczy pewnej uwagi, współtworzenia atmosfery. Grupa wydała wiele płyt m.in.: „Budzenie Góry” (1998) oraz „Balicki Księżyc” (2012).

BLACK VELVET BAND
Piątek, 11 grudnia, g. 20.00 – Pożoga Live (SW)
Zespół Black Velvet Band powstał w 2008 roku i początkowo działał jako formacja akustyczna. Dopiero w 2011 roku zdecydował się dołączyć do swojego instrumentarium gitarę elektryczną oraz pełny zestaw perkusyjny. Dotychczas lubelska załoga wydała dwa albumy: EP „Black Velvet Band” (2012) oraz LP „Pieśni Obłąkane” (2013). 22 maja br. BvB wypuścił na rynek singel „Nowa Krew”, który był zwiastunem nowego materiału, promowanego podczas serii 12 koncertów pt. „Pożoga On Tour pt. I”. Zespół odwiedził m.in. takie miejscowości jak Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań czy Wrocław. Nowy album, który nosi tytuł „Pożoga”, to siedem epickich i rozbudowanych kompozycji, utrzymanych w klimacie melancholijnego folk metalu, które zamykają się w łącznym czasie 60 minut. BvB w studiu wspomagał Męski Zespół Wokalny Kairos oraz Żeński Zespół Wokalny Sine Nomine. Wydaniem materiału zajęła się polsko-niemiecka wytwórnia Art of the Night Productions.

ELFORG
Piątek, 11 grudnia, g. 20.00 – Pożoga Live (SW)
Elforg to warszawska formacja folkmetalowa, która przebojem wdarła się na rodzimą scenę. Melodyjny folk metal, prezentowany przez stołeczny zespół, spotyka się tu z technicznym death metalem oraz klimatycznymi wstawkami charakterystycznymi dla muzyki gotyckiej. Solidna postawa grupy dowodzonej przez charyzmatycznego wokalistę, Mateusza Rybaka, została dostrzeżona przez włodarzy polsko-niemieckiej wytwórni Art of the Night Productions, która zdecydowała się wydać ich debiutancki album. Premiera krążka miała miejsce pod koniec sierpnia bieżącego roku.

MERKFOLK
Piątek, 11 grudnia, g. 20.00 – Pożoga Live (SW)
Merkfolk powstał na początku 2013 roku z inicjatywy rodzeństwa – Irminy i Rafała. Po kilku miesiącach poszukiwań udało się im zebrać pełny skład i pod koniec listopada zagrali swój pierwszy koncert. W lipcu 2014 roku zmienił się basista zespołu. Nazwa zespołu w luźnym tłumaczeniu (z norweskiego) oznacza „niosący folk”. Utwory grupy to wpadające w ucho melodie, grane na akordeonie i skrzypcach, oraz ciężkie brzmienie gitar i perkusji, okraszone kobiecym growlem. Merkfolk jest laureatem kilku przeglądów. W marcu 2014 roku zespół udostępnił na swoim kanale YouTube, nagrany w domowych warunkach utwór pt. „Nananana”. W lipcu ukazała się płyta, na której znalazły się: „Topielica” i „Trust”. W październiku miał premierę teledysk do pierwszego z tych utworów. W lipcu 2015 roku  zespół wydał nakładem wytwórni Art of the Night Productions swoją pierwszą płytę pt. „The folk bringer”, na której znalazło się 14 utworów.



ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA
Sobota, 12 grudnia, g. 18.00 – Koncert Główny (SW)
Stanie przez „swoją publicznością” w przededniu wydania kolejnego albumu „Mody i kody”. Mody można rozumieć dwojako – jako modne style ale również jako skrót od słowa “modyfikacja”, który dobrze znają komputerowi gracze. Pojęcie modu to znak czasu. Dla każdej ludowej piosenki muzycy szukali, na jakim modzie najfajniej się ją gra - takie dekodowanie starej muzyki na nowym sprzęcie. Tytułowe kody to przede wszystkim dwa bardzo charakterystyczne i osłuchane kody muzyczne: przeboje ludowej estrady i technika melodeklamacji, dziś najbardziej rozpowszechniona w wersji hip-hop czy ragamuffin, ale od zawsze istniejąca w kulturze tradycyjnej na granicy mowy i śpiewu. Dzięki temu połączeniu udało się stworzyć piosenki stosunkowo proste a jednocześnie melodyjne i opisujące konkretne sytuacje czy historie, co w muzyce ludowej nie jest regułą.   Od cepeliowskich hitów zawsze się kapela odżegnywała. Cały folk powstał w opozycji do tzw. zespołów pieśni i tańca. Ale ich kody są solidne. Wystarczy zmienić „skórkę”, żeby odkryć je na nowo. Historie się nie zmieniają. Ostatecznie chodzi o to, aby cały czas je opowiadać, jak kto umie i lubi. I w ten sposób – jak Szeherezada – utrzymywać się przy życiu.
„Mody i kody” to czternasty album zespołu, który podczas swego istnienia zagrał około 2000 koncertów. Wśród nich są i te najbardziej prestiżowe, te na wielkich imprezach, takich jak Rudolstadt Festival, Sfinks Festival, Colours of Ostrava, Rain Forest Festival, ArtPole, i te kameralne, równie ważne  zarówno dla muzyków jak i dla słuchaczy i te 25 występów na „Mikołajkach Folkowych”.

SÖNDÖRGÖ (Węgry)
Sobota, 12 grudnia, g. 18.00 – Koncert Główny (SW)
Söndörgö założyli trzej bracia, Áron, Benjamin i Salamon Eredics, wspólnie z kuzynem Dávidem Eredicsem i Attilą Buzásem (tambura), w 1995 roku w małym miasteczku Szentendre pod Budapesztem. Söndörgö wyciąga z ludowych tradycji węgierskich wszystko, co najlepsze. Zespół do swojego składu, oprócz tradycyjnych skrzypiec, dodał też tamburę, podobny do mandoliny instrument pochodzenia tureckiego, chętnie wykorzystywany przez muzyków z południowych Węgier, podatnych na tradycje serbskie i chorwackie. Album „Tamburocket” z 2014 roku jest dopiero drugim krążkiem o międzynarodowym zasięgu w historii zespołu. Do wydania tej płyty Söndörgö przygotowywali się długo, zbierając tradycyjne melodie i pieśni z węgierskich annałów i opracowań etnograficznych. Ciekawym utworem jest wykonany na altowej tamburze (basszprímtambura) „Srpski Madjarik”. Natomiast weselne „Majka Kceru” grupa dostosowała do bardziej żywiołowej rytmiki. W 2014 roku zespół otrzymał prestiżową Kossuth Prize, która jest jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród węgierskich w dziedzinie kultury.


INNA ZHELANNAYA Z ZESPOŁEM (Rosja)
Sobota, 12 grudnia, g. 18.00 – Koncert Główny (SW)

Inna Zhelannaya jest jedną z największych gwiazd „world music” w Rosji. Założyła zespół „Farlanders”, który grał dla tysięcy ludzi na najbardziej prestiżowych festiwalach folkowych, jazzowych i związanych z innymi gatunkami muzyki na całym świecie. Albumy grupy zostały wydane w Niemczech oraz w USA i zdobyły czołowe miejsca na międzynarodowych listach przebojów, a ich koncerty były transmitowane m.in. przez takie stacje telewizyjne i radiowe jak: BBC (Wielka Brytania), ZDF, NDR, WDR (Niemcy), Radio France International (Francja), Radio Holandia (Holandia). W lutym 2007 roku Zhelannaya założyła nowy zespół. Jego repertuar nadal opiera się na tradycyjnych pieśniach z różnych części Rosji, Ukrainy i Białorusi. Członkowie grupy w innowacyjny sposób przekształcają zapomniane melodie, które nie przyciągają uwagi od 100-200 lat, w hipnotyzujące kombinacje elektroniki i rocka. W 2014 roku zespół wydał rewelacyjny podwójny album „Izvorot” z  gościnnie występującymi muzykami, wśród których znaleźli się m.in.: Trey Gunn (King Crimson) i Radik Tiuliush (Huun-Huur-Tu). Wydane płyty solowe: „Zima” (2008), „Kokon” (2009), „Live in Tele-Club” (2010), „Izvorot” (2014).

KAPELA MALISZÓW
Niedziela, 13 grudnia, g. 18.00 (SW)

Kapela Maliszów to rodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski) założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest w tradycyjny sposób – na skrzypcach, basach i bębnie. Archaiczne wykonanie łączy się z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela Maliszów nie ogranicza się w swojej twórczości jedynie do odtwarzania starych melodii – zespół tworzy również własne utwory, w których polski charakter łączy się doskonale z wypracowanym przez grupę stylem. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie. W roku 2014 Kapela zajęła m.in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” oraz II miejsce na Festiwalu „Nowa Tradycja”, a Kacper Malisz zdobył Złote Gęśle. Zespół ma na swoim koncie koncerty w Niemczech. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim w ramach Koncertu Nadzwyczajnego poświęconego Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie. W latach 2013-2014 muzyka grupy była również prezentowana na Międzynarodowych Targach Sztuki „Womex”.


KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Niedziela, 13 grudnia, g. 18.00 (SW)

Kapela ze Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z  terenu szeroko pojętego Mazowsza. Choć instrumentarium Kapeli jest bardzo tradycyjne, to skrzypce, cymbały czy barabany brzmią wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z didżejami.
Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. na Mikołajkach Folkowych. Debiutancki album „Hop Sa Sa”, został nagrany na żywo w Studiu Polskiego Radia, a słuchacze Trójki uznali go za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku. W 2001 roku zespół wydał krążek „Wiosna Ludu”. W 2003 roku płyta ta otrzymała Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie folkowe przyznane przez Europejską Unię Radiową. W 2006 roku Kapela otrzymała Fryderyka w kategorii najlepszy album folk/etno za „Wykorzenienie” oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy.
Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem... Ponad 30 państw, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Moskwę, Paryż, Lizbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze.

KAPELA JANA KANI Z LIPNIK
Sobota, 12 grudnia, g. 16.00 (hol parter)

Kapela Jana Kani z Lipnik powstała w 1980 r. Początkowo była to dwuosobowa grupa. W 1982 roku do składu włączono skrzypce, a rok później trąbkę. W 2004 roku zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Jest uważana za najlepszą kapelę kurpiowską – zarówno na Kurpiach, jak na Podlasiu czy Mazurach. Obecnie kapela przygrywa w trzech zespołach dziecięcych, jednym młodzieżowym, jednym pokoleniowym i w pięciu grupach śpiewaczych kobiet. Kapela Jana Kani z Lipnik odwiedziła ze swoją muzyką takie państwa jak: Białoruś, Litwa, Niemcy, Finlandia, Włochy Francja, Szwajcaria, Ukraina i Rosja. Założyciel kapeli w ubiegłym roku otrzymał za swoją pracę twórczą Nagrodę im. Oskara Kolberga.

KAPELA DZIAŁOSZACY Z DZIAŁOSZYC
Sobota, 12 grudnia, g. 16.00 (hol parter)
Kapela ludowa Działoszacy powstała w 1988 roku i działa przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach. Założycielem oraz  kierownikiem artystycznym kapeli jest Adam Kocerba (akordeon,  harmonia polska, śpiew). Pozostali członkowie kapeli to: Marek Juzaszek (skrzypce), Piotr Wierzba (klarnet), Paweł Wierzba (trąbka), Tadeusz Nalepa (kontrabas). Na przestrzeni 27 lat działalności najdłużej z kapelą współpracowali: Stanisław Mucha (skrzypce), Andrzej Madetko (klarnet), Stanisław Kozłowski (klarnet), Lesław Tracz (trąbka), Zbigniew Leszczyński (śpiew). Kapela wielokrotnie występowała i zdobywała laury na imprezach folklorystycznych, takich jak: Buskie Spotkania z Folklorem, Wojewódzki Przegląd Kapel w Chrobrzu i Niegłosławicach, Festiwal Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej, Międzywojewódzki Przegląd Kapel i Solistów Instrumentalistów w Końskich oraz festiwal w Kazimierzu Dolnym.Za propagowanie muzyki ludowej Ponidzia otrzymali wiele nagród i odznaczeń.

KAPELA STACHA Z DZWOLI
Sobota, 13 grudnia, g. 16.00 (hol parter)
Kapela Stacha powstała w 2007 roku w oparciu o dwóch wspaniałych artystów ludowych, z których każdy ma bogatą artystyczną przeszłość. Liderem jest Stanisław Głaz  (skrzypek), laureat niezliczonej ilości nagród, w tym tej najważniejszej – Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, nagród na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków Ludowych w Nowej Sarzynie i innych. Otrzymał również Nagrodę im. Oskara Kolberga. Drugim członkiem kapeli jest autentyczny wiejski muzykant, grający wcześniej w Kapeli Mateusza – Bronisław Rawski z Kocudzy. Gra na instrumentach pasterskich, skrzypcach, harmonijce ustnej, a w kapeli prezentuje mistrzowskie wykonania na bębenku sitowym. Wcześniej był członkiem zespołu obrzędowego Kocudzanki, a obecnie grupy obrzędowej Janowiacy. Mimo że panowie współtworzą grupę od niedawna, Kapela Stacha zdobyła ogromne uznanie potwierdzone czołowymi nagrodami na Powiślakach w Maciejowicach, na kazimierskim festiwalu i w wielu innych miejscach. Jest to jedna z ostatnich tradycyjnych kapel kultywujących bogaty folklor pogranicza janowsko-biłgorajskiego. W repertuarze posiada polki, oberki, walczyki, charakterystyczne dla tego regionu podróżniaki oraz liczne melodie pieśni ludowych.

KAPELA HENRYKA ZAWADZKIEGO ZE STRZAŁKOWA
Niedziela, 13 grudnia, g. 16.00 (hol parter)
Kapelę tworzą muzykanci, którzy wcześniej występowali w innych zespołach i każdy z nich ma bogate doświadczenie muzyczne. Grywali ze znanymi muzykantami, m.in. ze Stanisławem Stępniakiem z Wieniawy, z kapelą Mariana Pełki czy Jana Wochniaka. Wszyscy są samoukami. W obecnym składzie kapelą kieruje Henryk Zawadzki, grający na harmonii trzyrzędowej (z wytwórni Stanisława Jędrycha z Dęblina). Na skrzypcach prym wiedzie Michał Kapturski, a skład dopełnia Piotr Kusztal na barabanie. Grywali na weselach i różnych imprezach okolicznościowych. Są laureatami wielu przeglądów i festiwali, m.in. w Pawłowie, Przysusze, Maciejowicach i Kazimierzu Dolnym.



Klub Festiwalowy
Konferencje

„KULTURA LUDOWA – JEST CZY JEJ NIE MA?” – STUDENCKA KONFERENCJA NAUKOWA

Piątek, 11 grudnia, g. 11.00 (sala 36)

    Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów przy Instytucie Filologii Polskiej UMCS zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Kultura ludowa – jest czy jej nie ma?”. Zarówno prelegentów, jak i gości zachęcamy do dyskusji nad tym czy kultura, którą zwykliśmy określać jako „ludowa” i kojarzyć z folklorem, gdy „ludu” jako takiego nie ma, to dziś może raczej kultura „wiejska”, „tradycyjna” albo „typu ludowego”. Porozmawiamy na jej kształtem dawnym i współczesnym, przyczynach transformacji, działaniach służących ochronie, i podtrzymaniu. Zastanowimy się, czy możliwa jest reanimacja tej kultury w dawnej formie (zwyczaje, wierzenia, obrzędy)? A może jest to proces zbędny, bowiem i tak w sposób naturalny kultury się krzyżują, dając nową, twórczą jakość? Oczywiście, nie pominiemy też sfery muzyki. Mikołajki Folkowe to przecież festiwal, podczas którego szczególnie aktualne staje się pytanie o formę nawiązywania do tradycji we współczesnych utworach.

Warsztaty i pokazy

Black Velvet Band - POŻOGA Pre-listening party (kawiarnia) wejściówki
czwartek, 10 grudnia, g. 20.00 (kawiarnia)
Black Velvet Band oraz Art of the Night Productions zapraszają wszystkich zainteresowanych na przedpremierowy słuchanie najnowszej płyty zespołu pt "Pożoga". W kawiarni Chatki Żaka, będzie można przesłuchać cały krążek, spotkać się z członkami zespołu oraz kupić płyty i koszulki. Impreza jest bezpłatna, zaproszenia można zdobyć zapisując się na specjalną listę gości poprzez maila bvblbn@o2.pl lub kontaktując się z zespołem bezpośrednio przez ich profil na facebooku - www.facebook.com/blackvelvetbandpl . Ilość miejsc ograniczona.

WARSZTATY TAŃCÓW WĘGIERSKICH – ANNA BRAĆKO I MATEUSZ DOBROWOLNY
Sobota, 12 grudnia, g. 11.00 (hol I piętra)
Niedziela, 13 grudnia, g. 11.00 (hol I piętra)

Warsztaty tańców węgierskich prowadzą Anna Braćko i Mateusz Dobrowolny. Oboje instruktorzy kilkanaście razy uczestniczyli w tzw. tanecznych taborach organizowanych w węgierskich wsiach Siedmiogrodu. W czasie warsztatów trenerzy pokażą tańce parowe z regionu Mezőség: lassú (cigánytánc, akasztós), ritka csárdás (cigány tánc) oraz sűrű csárdás (sűrű cigánytánc, szökős). Różne elementy pozwolą zbudować spójną całość, dającą możliwość zabawy i improwizacji w parze. Materiał taneczny z Mezőség stanowi dobrą bazę do dalszej przygody z tańcem węgierskim. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się między innymi uniwersalnych „sygnałów”, które wysyłają tańczący, aby osiągnąć porozumienie i harmonię ruchu. Panowie muszą zaopatrzyć się w wygodne buty, dobrze trzymające stopę, z lekkim „poślizgiem", dające dodatkowo możliwość tupania. Paniom w tańcu bardzo pomoże niewysoki obcas i wirująca spódnica.

KOROWAJE – WARSZTATY PIECZYWA OBRZĘDOWEGO
Sobota, 12 grudnia, g. 12.00 (Kiosk Art)
Korowaj to rodzaj weselnego pieczywa obrzędowego. Tradycja wypiekania korowaja znana jest głównie wschodnie. Jest to ciasto drożdżowe o starym, słowiańskim rodowodzie. Piekły je wybrane gospodynie zwane „korowajnicami”. Ciasto było ozdabiane w różny sposób w zależności od regionu – najczęściej powtarzającymi się motywami o znaczeniu symbolicznym (związanym z drzewem życia) są ptaki, gałązki, kwiaty itp. Udany był wróżbą dostatku i pomyślności dla młodej pary. W czasie wesela był dzielony między gości.
W tym roku warsztaty pieczenia korowaja poprowadzi Anna Szpura. Jest pasjonatką kuchni regionalnej. Od lat odtwarza ginące tradycje kulinarne gminy Stara Kornica. Prowadzi warsztaty z pszczelarstwa, tradycyjnego rękodzieła i przyrządzania potraw. Zajmuje się również florystyką i animacją kultury. Pod jej okiem uczestnicy warsztatów poznają tajniki przyrządzania starokornickiej wersji korowaja. Organizatorem wydarzenia jest Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS.

WARSZTATY PIEŚNI AFRYKAŃSKICH – LYDIE KOTLINSKI
Sobota, 12 grudnia, g. 14.00 (sala 22)
Niedziela, 13 grudnia, g. 14.00 (sala 22)

Lydie Charlotte Kotlinski (sopran) rozpoczęła naukę śpiewu klasycznego w konserwatorium w Wersalu w 1987 roku. W latach 1991-1993 studiowała jazz polifoniczny pod okiem Christiane Legrand w renomowanej szkole CIM w Paryżu. Śpiewa standardy w duecie, trio, kwintecie, nagrywa muzykę do filmów krótkometrażowych. Grupa wykonująca jazz eksperymentalny, Lunatik Jazz Orchestra, w której Lydie jest wokalistką, zdobyła  w 1993 roku Grand Prix na festiwalu Tremplin w Awinionie. Od 2003 roku wokalistka współtworzy grupę Les Tisseuses d’étoiles, żeńskie trio wokalne wykonujące utwory gospel, afroamerykańskie i afrykańskie oraz jest współautorem dźwiękowej opowieści o historii muzyki gospel „Le Chant de Dahnani”, wpisanej do katalogu rozwoju kulturalnego Regionu Bouches-du-Rhône. Z Les Tisseuses d’étoiles wyrusza na liczne koncerty, śpiewają a cappella pieśni z Afryki i gospel. Od października 2012 roku prowadzi chór Łontanara, który stale współpracuje ze znanym perkusistą – Słomą. W grudniu 2014 roku grupa zdobyła Nagrodę Publiczności podczas festiwalu Mikołajki Folkowe. Lydie prowadzi również warsztaty pieśni afrykańskich Koyemba. Mają one na celu popularyzację wiedzy o kulturze afrykańskiej poprzez naukę tradycyjnych pieśni oraz wyjaśnianie ich znaczenia. Zajęcia obejmują utwory z Afryki Zachodniej (Kongo, Benin, Senegal) oraz Południowej (języki Zulu i Xhosa). Warsztaty są adresowane do wszystkich, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania muzycznego. Program zajęć oraz sposób ich prowadzenia jest dostosowywany do potrzeb grupy warsztatowej.

WARSZTATY ZDOBIENIA PIERNICZKÓW - BOŻENA SOSNOWSKA
13 grudnia, g. 10.00 i 11.00 (Kiosk Art)
Warsztaty zdobienia pierniczków prowadzone przez Bożenę Sosnowską odnoszą nas do tradycyjnego ich wypieku w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ciasta z dodatkiem miodu znane były w kuchni Słowian od wieków. Dopiero jednak po wyprawach krzyżowych, po których do Europy zaczęły trafiać słodkości znane już starożytnym dzięki wschodniemu bogactwu przypraw korzennych, rodzime miodowniki stały się piernikami. Z czasem wypiekano je w zasobniejszych domach staropolskich. Piernik był nie tylko słodką przekąską, ale pełnił także rolę podarunku lub pamiątki. Ciemnozłote ciasteczka o lśniącej powierzchni, zdobione kolorowym lukrem z posypkami cukrowymi lub bakaliami kuszą zapachem miodu i korzeni, przyciągają wzrok bogactwem kształtów i apetycznym wyglądem. W kuchni tradycyjnej do barwienia lukru stosowano np. sok z buraków. W okresie Bożego Narodzenia są ozdobą stołu i atrakcyjną dekoracją choinki. Podczas warsztatu dzieci będą mogły nauczyć się nie tylko jak zrobić takie pierniczki, ale również jak w kreatywny sposób je ozdobić, by przyciągały nie tylko zapachem i smakiem, ale również wyglądem. Wspólne pieczenie i dekorowanie pierników powinno być nieodzownym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, gdyż chwile przepełnione słodkim aromatem na zawsze pozostaną w dziecięcej pamięci. Dlatego nie mogło zabraknąć ich na Mikołajkach Folkowych. Warsztaty adresowane są przede wszystkim do najmłodszych. Ilość uczestników ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie festiwalu od 10. grudnia.

WARSZTATY MUZYCZNE TOMKA KOZDRAJA
13 grudnia, g. 13.00 (sala 36)
Tomasz „Bozdek” Kozdraj, jak sam o sobie mówi, jest muzykantem, pasjonatem i wielbicielem muzyki, a także twórcą instrumentów. Pochodzi z Łodzi, ale 30 lat temu przeniósł się na podlubartowską wieś, gdzie już istniało tzw. „zagłębie bębniarskie”, znane w całej Polsce i poza nią. Zapragnął mieć własny instrument i go zrobił. Od tej pory rozpoczęła się jego muzyczno-rzemieślnicza przygoda z ręcznym wykonywaniem instrumentów perkusyjnych. Początkowo były to tylko bębny monolitowe (rzeźbione z jednego kawałka drewna). Tomasz dużą uwagę przywiązuje do wyglądu zewnętrznego bębnów, więc wiele z nich stało się prawdziwymi rzeźbami. Obecnie oprócz bębnów, takich jak djembe, conga, dunduny, robi ręcznie kalimby z drewna i kokosa, rury didgeridoo i kije deszczowe z bambusa, burzowce, dzwonki, fujarki, a także gazofony (zwane także tank drum lub happy drum). Przy ich udziale będziemy się wspólnie bawić. Warsztaty będą polegały na zapoznaniu się z instrumentami i nauce prostych rytmów. Wydarzenie jest skierowane do dzieci od 7 roku życia.

Spotkanie z tradycyjną muzyką litewską
13 grudnia, g. 15.00 (SW Inkubatora)
Prezentacji poświęconej ludowej litewskiej będzie towarzyszył Kameralny  Chór Uniwersytetu w Szawlach ”Pavasaris” ( Wiosna) to zespół powołany w 1959 roku. Śpiewają w nim studenci różnych fakultetów i specjalności a od pewnego czasu również nauczyciele muzyki z Szawli i szawelskiego regionu. Od 2011 roku dyrygentem zespołu Chóru jest docent Gedyminas Ramanauskas. „Pavasaris” bierze udział we wszystkich Studenckich Świętach Krajów Nadbałtyckich „Gaudeamus”, Narodowych Świętach Pieśni oraz Świętach Pieśni Litwinów na emigracji. Jest uczestnikiem i laureatem licznych konkursów i festiwali. Z koncertami gościł w Polsce, na Łotwie, w Estonii i Rosji oraz w 2012 roku – w USA.

FESTIWALOWA ŻYWA BIBLIOTEKA
Sobota, 12 grudnia, g. 16.00 (hol Inkubatora)
Niedziela, 13grudnia, g. 16.00 (hol Inkubatora)

Festiwalowa Żywa Biblioteka to druga edycja nowatorskiego wydarzenia na Mikołajkach Folkowych! W naszej bibliotece znajdą Państwo „książki” inne niż wszystkie – w ich rolę wcielają się bowiem osoby związane z festiwalem. Wśród nich znajdziemy organizatorów, muzyków, folklorystów, dziennikarzy i wielu innych członków ruchu folkowego. Goście Żywej Biblioteki mogą wypożyczyć jedną z naszych „książek”, aby w przyjemnej atmosferze z Nią porozmawiać. Marzyliście o poznaniu ludzi, których zazwyczaj widujecie jedynie na scenie? Jeśli tak – musicie pojawić się w Żywej Bibliotece!
Projekt nawiązuje do koncepcji historii mówionej, która jest prądem naukowym polegającym na nagrywaniu, archiwizowaniu i analizowaniu ustnych relacji o historii. Organizatorami wydarzenia są Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS oraz Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”.

DZIADKOWE OPOWIEŚCI – FILMY ANIMOWANE
Niedziela, 13 grudnia, g. 15.00 (SW Inkubatora)
Dziadkowe Opowieści to trzy filmy animowane Stowarzyszenia Folkowisko. Jako scenariusze do nich posłużyły ludowe historie z Roztocza: legenda o tomaszowskiej Siwej Dolinie i dwie dykteryjki: o leniwych wołkach i kłótliwych sąsiadach. Zostały one zapisane i opracowane w formie animacji przez młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych Roztocza.   Pod względem artystycznym projektem opiekowała się Anna Chabros-Piłat – artystka-plastyczka, laureatka nagrody „Żurawie – Lubelskie wyróżnienia kulturalne”. Styl tworzenia filmów, zwany animacją poklatkową, jest kontynuacja tradycji polskiej szkoły filmowej związanej ze studiem SE-MA-FOR. W produkcjach wykorzystano muzykę krakowskiego zespołu Kapela na Krzywych Dźwiękach. Pokaz filmików wzbogacony będzie o spotkanie z opowiadaczem, który przekazał swoje historie na potrzeby filmów - ponad osiemdziesięcioletnim Aleksandrem Solą z Przytyk.

Wystawy


WYSTAWA „TRADYCJA W OBIEKTYWIE”

Czwartek, 10 grudnia, g. 19.00 (Czarne Foyer)
    Konkurs, „Tradycja w obiektywie", ma niewielki staż. Będzie organizowany dopiero po raz drugi. Pierwsza edycja zakończyła się sporym sukcesem, w zmaganiach wzięło udział ponad 80 osób. Ten sukces zachęcił organizatorów do kontynuacji. Konkurs adresowany jest do fotografów - amatorów, czyli nie mających wykształcenia w tej dziedzinie i niepracujących w tym zawodzie. „Tradycja w obiektywie” ma na celu popularyzację folkloru oraz przedstawienie zjawisk współczesnych inspirowanych kulturą tradycyjną. Jest też zaproszeniem do współorganizacji festiwalu. W tym roku w jury w składzie Robert Pranagal (fotografik, członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej), Kuba Szymański (fotografik, Grupa Twórcza Motycz) i Marcin Skrzypek (fotograf – amator, przedstawiciel organizatorów, Orkiestra św. Mikołaja) oceniło 155 zdjęć przesłanych przez 72 osoby. I miejsce zdobyła Agnieszka Gontarska za zdjęcie „Najlepsze wakacje”, II – Paweł Malarczyk za fotografię „Karol węglarz”, III – Karolina Kacperek za „Wypas”. Wyróżnienia zdobyli: Diana Pisarczyk –  „Razem przez życie”, Joanna Śliwińska – „Lepienie pierogów”, Michał Zabokrzecki –  „Cepy”. Do wystawy zakwalifikowano zdjęcia następujących autorów:  Krzysztof Bednarski –  „Młodość i Tradycja”, Jan Brdej – Wyskok”, Robert Garstka – „Turki”, Hanna Golis –  „Sandomierz”, Agnieszka Gontarska - „Tajemnice stodoły”, Karolina Kacperek - „Łasuchy”, Elżbieta Komarzyńska – „Rycerz”, Paweł Malarczyk – „Pszczelarz”, Sabina Marusza –  „Śmiergust”, Jakub Ochnio – „Modlitwa”, Michał Teresiński – „Więź”, Rafał Woźniak –  „Szczupak”, Michał Zabokrzecki – „Orka”, Joanna Zarzecka – „Pasterz”.

WYSTAWA „i radzięccy i jędrzejowscy. Muzykanci”
Czwartek, 10 grudnia, g. 19.30 (hol Inkubatora)
Na wystawę „i radzięccy i jędrzejowscy. Muzykanci” składają się archiwalne fotografie radzięckich i jędrzejowskich muzykantów, w tym wiele wykonanych w latach 30. i 40. Radzięcin i Jędrzejówka leżą w zachodniej, najbardziej górzystej części Roztocza. Do lat 50. i 60. były to miejscowości tętniące muzyką, śpiewem i tańcem. Tu i w najbliższej okolicy było co najmniej 20 wziętych skrzypków, a poza tym: klarneciści, harmoniści oraz wielu świetnych śpiewaków i śpiewaczek. A także istniejące od „przedwojnia” orkiestry dęte.
Taki stan rzeczy zastała ekipa Jadwigi i Mariana Sobieskich, która zawitała tam latem 1950 roku w ramach Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. Spośród nagranych wtedy na płytach decelitowych muzykantów i śpiewaków, urodzonych między 1882 a 1909 rokiem, właściwie tylko Anna Malec z Jędrzejówki doczekała się swoistej kariery w systemie „folklorów” i festiwalu w Kazimierzu. A muzycznych osobowości, sądząc po nagraniach, było tam niemało. Podczas otwarcia autorzy wystawy, Agnieszka Szokaluk i Krzysztof Gorczyca, zaprezentują archiwalne nagrania muzyczne oraz opowiedzą o swoich roztoczańskich spotkaniach i próbach przywrócenia dawnej muzyki do lokalnej pamięci.
Wystawę zrealizowano w ramach projektu stypendialnego finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków programu Aktywność Obywatelska.
 

Informacja: Aneta Adamska - Rzecznik prasowy UMCS
Opracowanie: Iwona Pańko
03/12/2015
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.