KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Przegląd tygodnia, 27.11.2015
 
Kategoria Wieści z UE
KE

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!



Zaproszenia

O TTIP globalnie (30 listopada)

Ignacio Garcia Bercero, Główny Negocjator UE ds. Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) będzie gościem konferencji „Wpływ TTIP na międzynarodową współpracę gospodarczą”. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, administracji państwowej i organizacji studenckich. Zapraszamy w poniedziałek 30 listopada 2015 w samo południe.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/151118_konferencja_pl.htm

 

Dziennikarzy zapraszamy w poniedziałek 30 listopada 2015 o godzinie 10.00 do Przedstawicielstwa KE w Polsce na konferencję prasową z udziałem Ignacio Garcia Bercero i prof. SGH Elżbiety Czarny.

http://ec.europa.eu/polska/press/conferences/151126_bercero_pl.htm

 

Szansa na staż

Zapraszamy studentów i absolwentów uczelni wyższych do odbycia praktyk w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce z siedzibą w Warszawie. Oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia w pracy w instytucji międzynarodowej oraz pogłębienia wiedzy o Unii Europejskiej. Mogą się Państwo ubiegać o praktyki w dziale komunikacyjnym, politycznym, prasowym lub w sekcji językowej.

http://ec.europa.eu/polska/news/151013_praktyki_pl.htm

 

Od kryzysu do stabilizacji (4 grudnia)

Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja im. Ronalda Reagana w Polsce, Komisja Europejska oraz UNDP zapraszają na otwarty wykład z cyklu Kapuściński Development Lectures. Wykład pt. „From crisis to stability: How to Effectively Solve Crises and Conflicts to Foster Development?” wygłosi w piątek 4 grudnia br. twórca programu Partnerstwa Wschodniego, były premier i minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt. 

http://ec.europa.eu/polska/news/events/151120_lectures_pl.htm

 

Jakie jest Twoje ID?

„Jakie jest Twoje ID?” to warsztat dla młodzieży i dorosłych zainspirowany filmem „I am Europe” Jefa i Margot Vingerhoedt. Jego celem jest refleksja nad wartościami europejskimi w oparciu o konkretne przykłady, sytuacje i własne doświadczenia. Projekt jest zrealizowany w Polsce w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151120_warsztat_pl.htm

 

Aktualności

Zasadna pomoc dla Poczty

Rekompensata przyznana przez Polskę dla Poczty Polskiej za świadczenie powszechnych usług pocztowych w latach 2013–2015 jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa – uznała Komisja Europejska. - To pierwszy raz, gdy KE zatwierdziła wykorzystanie mechanizmu funduszu kompensacyjnego do sfinansowania powszechnych usług pocztowych – zaznaczyła komisarz Margrethe Vestager. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151126_poczta_polska_pl.htm

 

Analiza wzrostu 2016

Komisja Europejską zaprezentowała roczną analizę wzrostu gospodarczego na 2016 r. Jej główne założenia to dalsza stabilizacja ożywienia gospodarczego i sprzyjanie konwergencji. - Ściślejsza koordynacja może być korzystna zarówno dla strefy euro, jak i UE jako całości – zaznaczył komisarz Pierre Moscovici. Prezentowany pakiet otwiera doroczny cykl zarządzania gospodarczego, który określa ogólne priorytety gospodarcze i społeczne dla UE oraz daje państwom członkowskim wytyczne polityczne na następny rok.

http://ec.europa.eu/polska/news/151126_analiza_wzrostu_pl.htm

 

Edukacja monitorowana

Jakie wspólne elementy mają europejskie systemy edukacji i jak powinny się rozwijać? Jak na tle innych krajów UE wypada Polska? W środę 25 listopada eksperci KE oraz polskich instytucji omawiali dwa raporty na temat polityki edukacyjnej: „Monitor Edukacji i Szkoleń” Komisji Europejskiej oraz „Spojrzenie na oświatę: Polska” Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 

http://ec.europa.eu/polska/news/151126_edukacja_pl.htm

 

COP 21: szansa dla klimatu

To historyczna szansa, by uniknąć groźnych zmian klimatu – uważa Komisja Europejska przed konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP 21), która rozpoczyna się w poniedziałek 30 listopada w Paryżu. Celem delegacji UE będzie osiągnięcie trwałego porozumienia, które przyspieszy globalne przekształcenie gospodarek na niskoemisyjne i odporne na zmiany klimatu. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151125_paris_climate_pl.htm

 

STOP przemocy wobec kobiet

Liczby są szokujące: co trzecia kobieta w UE doświadczyła pewnej formy przemocy uwarunkowanej płcią – piszą przedstawiciele Komisji Europejskiej we wspólnym oświadczeniu z okazji Międzynarodowego dnia przeciw przemocy wobec kobiet. Przypada on 25 listopada. W tym roku szczególną uwagę zwrócono na los kobiet szukających schronienia lub azylu w Europie.

http://ec.europa.eu/polska/news/151125_gender_violence_pl.htm

 

Kolejowe rekomendacje

Jak powinien zmieniać się polski sektor kolejowy? Czy fundusze unijne przeznaczone na kolejowe inwestycje infrastrukturalne są efektywnie wykorzystywane? Okazją do wymiany poglądów na te tematy było seminarium „Inwestycje kolejowe w Polsce – szanse i wyzwania”, które we wtorek 24 listopada obyło się w Przedstawicielstwie KE w Polsce. W dyskusji uczestniczyli m.in. eksperci Komisji Europejskiej oraz PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

http://ec.europa.eu/polska/news/151124_kolej_seminarium_pl.htm

 

Bezpieczne depozyty

KE przedstawiła projekt systemu gwarantowania depozytów bankowych – przewiduje on poziom ochrony do 100 tys. euro. - Wprowadzając go stopniowo, musimy dopilnować, żeby ograniczaniu ryzyka towarzyszył jego odpowiedni podział – powiedział komisarz Jonathan Hill. System gwarancji obejmowałby kraje strefy euro - jest on elementem zacieśniania unii bankowej. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151124_deposit_scheme_pl.htm

 

Uchodźcy: aktualna sytuacja

W połowie grudnia (17-18.12.2015) przywódcy państw i rządów krajów UE posumują dotychczasowe działania nakierowane na rozwiązania kryzysu uchodźczego. W maju KE przyjęła program w zakresie migracji, w którym zwróciła uwagę na konieczność wypracowania wszechstronnego podejścia do kwestii zarządzania migracjami. Od tego czasu m.in. uzgodniono dwa programy w ramach reagowania w sytuacji nadzwyczajnej, których celem jest relokacja 160 tys. osób. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151123_migration_pl.htm

 

Inwestycje w środowisko

160,6 mln euro – tyle przeznaczy Komisja w ramach współfinansowania poprzez program LIFE 96 projektów na rzecz ochrony środowiska, przyrody i bardziej zrównoważonej gospodarki. W Polsce realizowany będzie jedno działanie o łącznym budżecie 4,5 mln euro. Program LIFE to instrument finansowy UE na rzecz środowiska i działań w dziedzinie klimatu, realizowany od 1992 r. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151120_life_projects_pl.htm

 

Transportowe porównania

Komisja Europejska opublikowała drugie wydanie tzw. tabeli wyników UE w dziedzinie transportu, która porównuje postępy państw członkowskich w 29 kategoriach transportowych. Polska znalazła się wśród tych państw, które mają najwięcej zaległości. - Przedstawione liczby pokazują, co jeszcze należy zrobić, aby stworzyć miejsca pracy w sektorze transportowym lub poprawić jego zrównoważony charakter – mówi komisarz Violeta Bulc.  

http://ec.europa.eu/polska/news/151120_transport_pl.htm

 

Konkursy

 

 

Rozwój ma wiele twarzy (do 30 listopada)

Jakie znaczenie ma współpraca rozwojowa dla krajów rozwijających się, a jakie dla najbogatszych? Dlaczego warto się w nią angażować? W związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz całe społeczności szkolne do udziału w akcji edukacyjnej i konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”. Akcja edukacyjna zaczyna się przed wakacjami, a sam konkurs rozpocznie się 1 września 2015.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150901_konkurs_pl.htm

 

Zaprojektuj logo Eurojust (do 13 stycznia)

Eurojust – Europejska Jednostka Współpracy Sądowej z siedzibą w Hadze (Holandia), zajmująca się zwalczaniem transgranicznej przestępczości zorganizowanej, ogłasza konkurs na nowy znak graficzny. Zachęcamy studentów sztuk pięknych, grafiki, projektowania, architektury, marketingu oraz innych chętnych do nadsyłania swoich propozycji. Na najlepsze prace czekają wysokie nagrody pieniężne. Projekty można nadsyłać do 13 stycznia 2016 r.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/151120_logo_eurojust_pl.htm

 

Konsultacje społeczne

Obywatelstwo UE (do 7 grudnia)

Z jakimi codziennymi problemami stykają się obywatele UE ucząc się, pracując czy po prostu podróżując po Europie? Jak usunąć te przeszkody i cieszyć się z pełni praw obywatelskich UE? Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych na temat wspólnych wartości, praw i demokratycznego uczestnictwa.

http://ec.europa.eu/polska/news/150915_obywatelstwo_pl.htm

 

Współpraca przez granice (do 21 grudnia)

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie utrzymujących się przeszkód we współpracy transgranicznej. - W latach 2014-2020 nasze regiony otrzymają z funduszy polityki spójności ponad 10 mld euro na cele rozwoju współpracy transgranicznej – przypomina komisarz Corina Creţu. Internetowe konsultacje potrwają do 21 grudnia i obejmą regiony położone przy granicach wewnętrznych UE.

http://ec.europa.eu/polska/news/150921_interreg_pl.htm

 

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Lepsze piece dla Laosu

W Laosie 96 proc. społeczeństwa używa tradycyjnej biomasy jako paliwa do gotowania i ogrzewania. Jednak eksploatacja tradycyjnych pieców ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi i stan środowiska, ponadto jest bardzo kosztowna. W ramach inicjatywy "Lepszy piec kuchenny", finansowanej przez Unię Europejską, sytuacja powoli zmienia się na lepsze – nowe piece są wydajniejsze, trwalsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze.

http://ec.europa.eu/polska/news/151123_historia_pl.htm

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Monika Pawlonka

 

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.