KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Przegląd Tygodnia, 16.10.2015 r.
 
Kategoria Wieści z UE
KE

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!


Aktualności

Gaz bez granic

- Dzięki temu połączeniu będziemy silniejsi podczas negocjacji z kluczowym dostawcą gazu do UE – powiedziała premier Ewa Kopacz. W Brukseli odbyła się ceremonia podpisania umowy o udzieleniu dotacji na budowę gazociągu międzysystemowego, który po raz pierwszy w historii połączy sieci Polski i Litwy. Zakończy to długotrwałą izolację państw bałtyckich oraz dostarczy energii potrzebnej do pobudzenia dynamicznego rozwoju gospodarczego w regionie.

http://ec.europa.eu/polska/news/151015_gas_pl.htm

 

Szczyt UE o migracjach

Przed czwartkowym szczytem szefów państw i rządów UE w Brukseli Komisja Europejska podsumowała dotychczasowe działania związane z zarzadzaniem kryzysem migracyjnym. - Przeznaczyliśmy dodatkowe pieniądze, oddelegowaliśmy ekspertów do Grecji i Włoch, zobowiązaliśmy państwa do właściwego stosowania unijnej polityki azylowej – wyliczał przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

http://ec.europa.eu/polska/news/151014_migrants_pl.htm

 

Unia w oczach Ukrainy

Czy Ukraińcom zależy na integracji ze Wspólnotą? Jak oceniają działania UE w świetle konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju, jakie mają oczekiwania na temat wsparcia ze strony Zachodu? Na ten temat dyskutowali uczestnicy debaty „Ukraińcy patrzą na Zachód - jaka odpowiedź Zachodu?”, która odbyła się 14 października w Przedstawicielstwie KE w Polsce. Podczas debaty zaprezentowano najnowszy raport Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna.

http://ec.europa.eu/polska/news/151014_ukraina_pl.htm

 

Europa nauki i innowacji

16 miliardów euro – tyle Komisja Europejska zainwestuje w najbliższych dwóch latach w badania naukowe i innowacje w ramach programu „Horyzont 2020”. Wynika to z przyjętego właśnie programu prac 2016–2017. - Badania naukowe i innowacje są siłą napędową postępu w Europie i mają decydujące znaczenie dla rozwiązania pilnych wyzwań, takich jak imigracja, zmiana klimatu, czysta energia i zdrowe społeczeństwa – mówi komisarz Carlos Moedas.

http://ec.europa.eu/polska/news/151013_innowacje_pl.htm

 

Smacznego, to z Europy

W przyszłym roku europejscy producenci żywności skorzystają z programów o wartości 111 milionów euro, dzięki którym będą mogli dotrzeć do nowych rynków poza Unią Europejską oraz promowanie konsumpcji w Unii i poza nią. Promocja stanowi kluczowy element pakietu wsparcia dla rolników, jaki zaprezentowała właśnie Komisja Europejska.

http://ec.europa.eu/polska/news/151013_food_pl.htm

 

Unijny znak jakości

„Pieczęć doskonałości” to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma promować najbardziej obiecujące propozycje składane w ramach programu „Horyzont 2020”. Dzięki takiemu „znakowi jakości” projekty w zakresie badań i innowacji, które z różnych względów nie otrzymały unijnego finansowania, mogłyby liczyć na wsparcie z innych źródeł.

http://ec.europa.eu/polska/news/151012_seal_pl.htm

 

Zaproszenia

Szansa na staż

Zapraszamy studentów i absolwentów uczelni wyższych do odbycia praktyk w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce z siedzibą w Warszawie. Oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia w pracy w instytucji międzynarodowej oraz pogłębienia wiedzy o Unii Europejskiej. Mogą się Państwo ubiegać o praktyki w dziale komunikacyjnym, politycznym, prasowym lub w sekcji językowej.

http://ec.europa.eu/polska/news/151013_praktyki_pl.htm

 

Europejski Tydzień Kodowania (10-18 października)

Ruszyła trzecia edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania! Od 10 do 18 października 2015 r. miliony dzieci, młodzieży, dorosłych, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i decydentów ponownie spotkają się w całej Europie na imprezach i w klasach, aby uczyć się kreatywnego programowania.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/150619_code_week_pl.htm

 

 Konkursy

 

 

 Zielone miasta (do 19 października)

Dwie trzecie Europejczyków mieszka w miastach. Stale poszukuje się nowatorskich rozwiązań, dzięki którym obszary miejskie będą bardziej ekologiczne. Komisja Europejska nagradza takie rozwiązania. Do 19 października br. przyjmowane są zgłoszenia miast do konkursów o tytuł Zielonej Stolicy Europy i Zielonego Liścia Europy, który przyznawany jest mniejszym miastom – do 100 tys. mieszkańców.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150722_zielona_stolica_pl.htm

 

Juvenes Translatores (do 20 października)

Do 20 października szkoły średnie mogą zgłaszać się do udziału w Juvenes Translatores – corocznym konkursie dla młodych tłumaczy organizowanym przez Komisję Europejską. W konkursie może wziąć udział łącznie 751 szkół ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym 51 placówek z Polski. Jedną szkołę może reprezentować od dwóch do pięciu uczniów, urodzonych w 1998 r.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150907_juvenes_pl.htm

 

Europa Nostra 2016 (do 1 listopada)

Do 1 listopada br. przyjmowane będą zgłoszenia do nagrody Unii Europejskiej i Europa Nostra w dziedzinie dziedzictwa kulturowego za 2016 rok. Wyróżnienia przyznawane są architektom, rzemieślnikom, ekspertom ds. dziedzictwa kulturowego, wolontariuszom, szkołom, społecznościom lokalnym, właścicielom obiektów dziedzictwa kulturowego oraz mediom. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Madrycie w przyszłym roku.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150911_europa_nostra_pl.htm

 

Rozwój ma wiele twarzy (do 30 listopada)

Jakie znaczenie ma współpraca rozwojowa dla krajów rozwijających się, a jakie dla najbogatszych? Dlaczego warto się w nią angażować? W związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz całe społeczności szkolne do udziału w akcji edukacyjnej i konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”. Akcja edukacyjna zaczyna się przed wakacjami, a sam konkurs rozpocznie się 1 września 2015.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150901_konkurs_pl.htm

 

Konsultacje społeczne

Obywatelstwo UE (do 7 grudnia)

Z jakimi codziennymi problemami stykają się obywatele UE ucząc się, pracując czy po prostu podróżując po Europie? Jak usunąć te przeszkody i cieszyć się z pełni praw obywatelskich UE? Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych na temat wspólnych wartości, praw i demokratycznego uczestnictwa.

http://ec.europa.eu/polska/news/150915_obywatelstwo_pl.htm

 

Współpraca przez granice (do 21 grudnia)

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie utrzymujących się przeszkód we współpracy transgranicznej. - W latach 2014-2020 nasze regiony otrzymają z funduszy polityki spójności ponad 10 mld euro na cele rozwoju współpracy transgranicznej – przypomina komisarz Corina Creţu. Internetowe konsultacje potrwają do 21 grudnia i obejmą regiony położone przy granicach wewnętrznych UE.

http://ec.europa.eu/polska/news/150921_interreg_pl.htm

 

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Kraby z Madagaskaru

70 proc. mieszkańców Madagaskaru żyje poniżej progu ubóstwa, zaś kraj jest jedynym z najsłabiej rozwiniętych na świecie. Dla Julianne Rafafindrafara z rybackiej wioski Mahajanga szansą na lepszą przyszłość okazały się połowy krabów. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej Julianne może teraz w bardziej efektywny i odpowiedzialny sposób gospodarować tymi zasobami, dając przy tym pracę kilkudziesięciu rybakom. 

http://ec.europa.eu/polska/news/151012_historia_pl.htm

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Monika Pawlonka

 

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.