KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Ukraińcy patrzą na Zachód. Nowe badanie Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna
 
Kategoria Organizacje pozarządowe
Instytut Spraw Publicznych

 

Ukraińcy są nastawieni proeuropejsko i dostrzegają negatywne konsekwencja zbliżenia z Rosją. Jednocześnie chcą uniknąć sytuacji, gdy konflikt rosyjsko-ukraiński stanie się globalny.

 

 

Jak wynika z badań ISP i Fundacji Bertelsmanna Ukraińcy nie oczekują, że kraje zachodnie wyślą swoich żołnierzy na Ukrainę. Orientacja proeuropejska łączy się natomiast z oczekiwaniami, że Ukraina będzie odnosić korzyści z bliższych stosunków z UE - zarówno pod względem ekonomicznym, jak i na arenie międzynarodowej.

 Ukraińcy raczej pozytywnie oceniają zachodnią politykę wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, jednocześnie liczą na pomoc humanitarną dla uchodźców i wsparcie gospodarcze. Przedstawiciele ukraińskiego społeczeństwa oczekują jednocześnie, że UE zaostrzy lub przynajmniej utrzyma sankcje nałożone na Rosję.

 - Raport pokazuje wyraźnie że wybór kierunku europejskiego nadal cieszy się poparciem większości Ukraińców, spada jednak poparcie dla ściślejszych związków politycznych i gospodarczych z Rosją. Jednocześnie dostrzegalne są tradycyjne podziały w ukraińskim społeczeństwie – na bardziej proeuropejsko nastawionych mieszkańców zachodnich regionów Ukrainy, młodych i lepiej wykształconych oraz na bardziej eurosceptyczne grupy z regionów wschodnich i osoby starsze - podkreśla Łukasz Wenerski, analityk Programy Europejskiego ISP.

 Ukraina niezachwianie proeuropejska

 

Ukraińskie społeczeństwo popiera proeuropejski kurs dla swojego kraju. Połowa Ukraińców (51%) wspiera przystąpienie ich kraju do Unii Europejskiej.  Mniej niż jedna piąta badanych (17%) popiera członkostwo w modelu integracji proponowanym przez Rosję.

 

UE bardziej atrakcyjna niż Rosja

 Ukraińcy dostrzegają zalety zbliżenia do Unii Europejskiej. Ponad połowa mieszkańców Ukrainy twierdzi, że jest to w interesie Ukrainy wzmocni pozycję międzynarodową państwa ukraińskiego i jego gospodarkę. Jednocześnie uważają, że pogłębienie stosunków między Ukrainą, a Unią Europejską jest zgodne z interesami Unii Europejskiej.  Jednocześnie, jak podkreśla dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego „Ukraińcy dostrzegają wewnętrzne i zewnętrzne problemy UE zostały zauważone, co przekłada się m.in. na to iż w ciągu ostatnich dwóch lat przekonanie o pozytywach płynących ze zbliżenia do UE zmalało – czasem nawet o kilkanaście punktów procentowych”.

 Poglądy Ukraińców na temat zbliżenia ich kraju z Rosją są wyraźnie mniej korzystne niż w wypadku oceny integracji z Unią Europejską. Negatywne poglądy na temat Rosji często przeważają jednak nad stwierdzeniami pozytywnymi.

 

Ukraińcy wysoko oceniają politykę Polski wobec Rosji

 Połowa Ukraińców wysoko ocenia politykę zachodnich państw wobec konfliktu Rosja-Ukraina. Pozytywne opinie wyraźnie przeważają nad negatywnymi. Aktywność Polski (57%) jest postrzegana najbardziej pozytywnie, a za nią aktywność Niemiec (52%), Unii Europejskiej (51%) i Stanów Zjednoczonych (46%).

 

Pomoc humanitarna i gospodarcza - tak; wojska zachodnie – nie

 Ukraińcy oczekują ze strony państw zachodu pomocy humanitarnej dla uchodźców (75%) oraz pomocy gospodarczej (73%). Ponad połowa respondentów oczekuje również zniesienia wiz (56%) i wysłania sprzętu wojskowego na wschodnią Ukrainę oraz szkolenia armii ukraińskiej (55%). Tylko jeden na trzech respondentów chciałby, aby kraje zachodnie wysłały swoje wojska na Ukrainę.

 

Podziały są widoczne

 Szczegółowa analiza pokazuje, że społeczeństwo ukraińskie pozostaje wyraźnie podzielone - wybór proeuropejski i większe oczekiwania wobec Zachodu są wyrażane przez przedstawicieli zachodniej i centralnej Ukrainy, młodsze pokolenie i ludzi z wyższym wykształceniem. Mieszkańcy południowej i wschodniej Ukrainy, starsze pokolenie i mniej wykształceni Ukraińcy prezentują większe niezdecydowanie.

 

Informacje ogólne:

 Badanie zostało zlecone przez Fundację Bertelsmanna i Instytut Spraw Publicznych i przeprowadzone przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kucheriva i Centrum Analityczne Razumova w dniach  22 - 27 lipca 2015 jako badanie face-to-face wśród 2011 dorosłych mieszkańców Ukrainy. Raport z badań: J. Kucharczyk, A. Łada, Ł Wenerski, „Ukraińcy patrzą na Zachód – ocena polityki i oczekiwania” jest dostępny na stronie http://isp.org.pl/publikacje,25,869.html

 


Informacja: Instytut Spraw Publicznych

Opracowanie: Monika Pawlonka

 

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.