KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

ORIENTACJA NA RYNKI AZJATYCKIE
 
Kategoria oniszczuk

 

 

                              ORIENTACJA NA RYNKI AZJATYCKIE

 

W polskiej polityce współpracy gospodarczej z zagranicą – coraz większego znaczenia nabiera współpraca z krajami azjatyckimi, w tym z Chinami i z Wietnamem. Bo możliwości współpracy, w tym naszego eksportu na te rynki są przeogromne, ale jeszcze w małym stopniu wykorzystane. Przypatrzmy się więc bliżej…

                                         HANDEL Z CHINAMI

 

Jak na razie – Chin nie ma w pierwszej dziesiątce największych rynków zbytu dla polskiego eksportu, ale już są na drugim miejscu w dziesiątce pod względem naszego importu. Mamy więc pokaźne ujemne saldo obrotów. Dane GUS za rok 2014 ilustrują to następująco:

- obroty ogółem – 19086 mln euro, w tym:

- eksport polski – 1684 mln euro,

- import – 17402 mln euro,

- saldo – minus 15718 mln euro.

W stosunku do roku 2013 – eksport wzrósł o 6%, import o 19%, a obroty o 18%. Struktura towarowo – branżowa polskiego eksportu na rynek chiński jest bogata i urozmaicona. Największy w nim udział mają metale nieszlachetne (37,1%), maszyny (25%), tworzywa sztuczne (7%),k wyroby różne (6,1%) oraz gotowe artykuły spożywcze (4,8%). Udział wyrobów wysoko przetworzonych wzrósł w ciągu minionego roku z 29,1% do 30,6%. W imporcie z Chin – ponad połowę stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego (53,6%). Znaczące miejsce zajmują także wyroby włókiennicze (11,1%0 oraz wyroby różne (8,2%). W 2014 r. importowaliśmy m.in. aparaturę do telefonii i telewizji, komputery i części do nich, zabawki, transformatory, lampy i oprawy oświetleniowe, obuwie, części do maszyn drukarskich, walizki oraz części samochodowe.

 

                                       HANDEL Z WIETNAMEM

 

Według danych GUS za 2014 r.- sytuacja wygląda następująco:

- obroty ogółem – 1470,2 mln euro, w tym:

- eksport polski – 173,2 mln euro,

- import z Chin – 1296,9 mln euro,

- saldo – minus 1123,7 mln euro.

 

 

W porównaniu do roku 2013 – eksport zwiększył się o 18%, import o 13%, a obroty wzrosły o 14%.  Przedmiotem polskiego eksportu są produkty pochodzenia zwierzęcego, gotowe artykuły spożywcze, urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz produkty chemiczne i wyroby nieszlechetne.

A importujemy przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty pochodzenia roślinnego, obuwie, wyroby galanteryjne oraz materiały i wyroby włókiennicze.

Handel z Wietnamem jest więc niewielki. A ponadto – nasz eksport jest

 kilkakrotnie mniejszy od importu, więc i saldo obrotów jest ujemne. A możliwości dostaw eksportowych, pod rosnący tam popyt, są znaczne.

 

                              OBSZARY DO ZAGOSPODAROWANIA

 

Jest ich sporo. Ale na dwie dziedziny zwraca się uwagę szczególną.

Pierwszy, to współpraca inwestycyjno – kapitałowa. A tu jest, zwłaszcza w przypadku Chin – dorobek skromny. Potwierdzają to statystyki. Polskie inwestycje bezpośrednie w Chinach, na początku 2013 r. stanowiły wartość 131,3 mln euro, natomiast inwestycje chińskie w Polsce na koniec 2013 r. – 266 mln złotych czyli 0,14% ogółu inwestycji zagranicznych. Podobnie sytuacja wygląda w tej dziedzinie z Wietnamem. Ale zainteresowanie tą formą współpracy – istnieje. Drugą formą jest współpraca naukowo – techniczna.

To też dziedzina do szerszego wykorzystania. Bez niej trudno mówić choćby o rozwoju innowacyjnym czy postępie techniczno – technologicznym.

 

Na perspektywy współpracy patrzymy z uzasadnionym, acz jeszcze  z relatywnie umiarkowanym optymizmem. Pozytywnie trzeba ocenić fakt, że już obecnie   na terenie Chin działają 242 firmy z udziałem kapitału polskiego, w tym takie, jak Selena, Bioton, Rafako, Kopex i Fasing. A w Polsce – działa 826 spółek z udziałem kapitału chińskiego. A im będzie ich więcej z obu stron – odejdzie bezpowrotnie w cień anegdota, że bliżej Polski jest Księżyc niż Chiny, bo Księżyc widać gołym okiem, a Chin – nie. Chociaż na bazarach Chińczyków też równie dobrze gołym okiem  - widać.

 

Warszawa, 10 października 2015 r.              Mikołaj ONISZCZUK

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.