KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Przegląd Tygodnia, 02.10.2015 r.
 
Kategoria Wieści z UE
KE

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!


Aktualności

O energii w Polsce

- Pomysł Unii Energetycznej powstał m.in. dzięki polskiej inicjatywie, teraz jesteśmy w trakcie jej realizacji – przypominał w Sopocie Maroš Šefčovič. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej był gościem specjalnym Europejskiego Forum Nowych Idei. Podczas pobytu w Polsce Maroš Šefčovič spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, środowiskiem akademickim, think-tankami, władzami samorządowymi, zwiedził również rafinerię LOTOS.

http://ec.europa.eu/polska/news/151001_efni_pl.htm

 

EKES w nowym składzie

We wtorek 6 października w Brukseli odbędzie się pierwsze posiedzenie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w odnowionym składzie. 40 proc. członków spośród 350-osobowego EKES-u rozpoczyna swą kadencję po raz pierwszy. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem doradczym UE, reprezentującym organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu.

http://ec.europa.eu/polska/news/151001_ekes_pl.htm

 

Budżet na migracje

1,7 mld euro – to kwota, jaka w latach 2015-2016 zostanie przeznaczona z unijnego budżetu na program w zakresie migracji. - Komisja Europejska konsekwentnie i bez przerwy pracuje na rzecz skoordynowanych działań Europy w odpowiedzi na problem uchodźców i migracji – powiedział przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

http://ec.europa.eu/polska/news/150930_migration_pl.htm

 

Unia rynków kapitałowych

Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz unii rynków kapitałowych. Jego celem jest stworzenie jednolitego rynku kapitałowego dla wszystkich 28 państw członkowskich. KE zaprezentowała również najpilniejsze działania w ramach tego planu. - Chciałbym, aby unia rynków kapitałowych ułatwiła europejskim przedsiębiorstwom, w szczególności małym i średnim, dostęp do szerszego zakresu źródeł finansowania – powiedział komisarz Jonathan Hill.

http://ec.europa.eu/polska/news/150930_capital_union_pl.htm

 

Globalna Warszawa

Czym jest i jak w praktyce wygląda współpraca rozwojowa? 27 września tysiące warszawiaków i turystów odwiedziły Miasteczko Globalnej Edukacji, które było elementem obchodów Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju. Partnerem wydarzenia, zorganizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

http://ec.europa.eu/polska/news/150928_globalne_miasteczko_pl.htm

 

System azylowy do przeglądu

Więcej odpowiedzialności w zarządzaniu kryzysem związanym z uchodźcami. Komisja Europejska wszczyna 40 postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, aby zapewnić działanie europejskiego systemu azylowego. Polska powinna przyśpieszyć transpozycję dwóch dyrektyw: w sprawie procedur azylowych oraz warunków przyjmowania.

http://ec.europa.eu/polska/news/150928_azyl_pl.htm

 

Polska, Niemcy, współpraca

UE zainwestuje 134 mln euro, aby wesprzeć współpracę w regionie północnego odcinka granicy polsko-niemieckiej. Program „Interreg V-A Niemcy/Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia-Polska” będzie skupiać się na czterech priorytetach: dziedzictwo naturalne i kulturowe, transport i mobilność, programy edukacji i szkoleń oraz współpraca transgraniczna między instytucjami publicznymi i obywatelami.

http://ec.europa.eu/polska/news/150927_interrreg_pl.htm

 

Hahn: nadzieja w młodych

Jak wspomóc kraje sąsiedzkie UE w reformach? - To nie tak, że niektórzy sąsiedzi nie chcą z nami współpracować. Po prostu nie mogli sobie na to pozwolić ze względów politycznych czy gospodarczych - mówił w Warszawie Johannes Hahn. Komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych 24 września był gościem honorowym inauguracji roku akademickiego 2015/2016 w Kolegium Europejskim w Natolinie. 

http://ec.europa.eu/polska/news/150925_sasiedztwo_pl.htm

 

Zaproszenia

Seminarium "Rozwój z Unią" (9 października, Warszawa)

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Komisja Europejska zapraszają do udziału w seminarium „Możliwości współpracy z Unią Europejską na rynkach rozwijających się”. W spotkaniu, które odbędzie się 9 października 2015 r. wezmą udział eksperci Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele sektora prywatnego. Celem seminarium jest zachęcenie przedsiębiorców do korzystania z funduszy przeznaczonych na realizację polityki rozwojowej.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/150922_seminarium_pl.htm

 

Europejski Tydzień Kodowania (10-18 października)

Już teraz przygotuj się do trzeciej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania! Od 10 do 18 października 2015 r. miliony dzieci, młodzieży, dorosłych, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i decydentów ponownie spotkają się w całej Europie na imprezach i w klasach, aby uczyć się kreatywnego programowania.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/150619_code_week_pl.htm

 

 

 

Konkursy

 

 

Zielone miasta (do 19 października)

Dwie trzecie Europejczyków mieszka w miastach. Stale poszukuje się nowatorskich rozwiązań, dzięki którym obszary miejskie będą bardziej ekologiczne. Komisja Europejska nagradza takie rozwiązania. Do 19 października br. przyjmowane są zgłoszenia miast do konkursów o tytuł Zielonej Stolicy Europy i Zielonego Liścia Europy, który przyznawany jest mniejszym miastom – do 100 tys. mieszkańców.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150722_zielona_stolica_pl.htm

 

Juvenes Translatores (do 20 października)

Do 20 października szkoły średnie mogą zgłaszać się do udziału w Juvenes Translatores – corocznym konkursie dla młodych tłumaczy organizowanym przez Komisję Europejską. W konkursie może wziąć udział łącznie 751 szkół ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym 51 placówek z Polski. Jedną szkołę może reprezentować od dwóch do pięciu uczniów, urodzonych w 1998 r.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150907_juvenes_pl.htm

 

Europa Nostra 2016 (do 1 listopada)

Do 1 listopada br. przyjmowane będą zgłoszenia do nagrody Unii Europejskiej i Europa Nostra w dziedzinie dziedzictwa kulturowego za 2016 rok. Wyróżnienia przyznawane są architektom, rzemieślnikom, ekspertom ds. dziedzictwa kulturowego, wolontariuszom, szkołom, społecznościom lokalnym, właścicielom obiektów dziedzictwa kulturowego oraz mediom. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Madrycie w przyszłym roku.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150911_europa_nostra_pl.htm

 

Rozwój ma wiele twarzy (do 30 listopada)

Jakie znaczenie ma współpraca rozwojowa dla krajów rozwijających się, a jakie dla najbogatszych? Dlaczego warto się w nią angażować? W związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz całe społeczności szkolne do udziału w akcji edukacyjnej i konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”. Akcja edukacyjna zaczyna się przed wakacjami, a sam konkurs rozpocznie się 1 września 2015.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150901_konkurs_pl.htm

 

Konsultacje społeczne

Konsultacje: kapitał i banki (do 7 października)

W wyniku kryzysu finansowego w UE wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące wymogów kapitałowych wobec banków. Teraz KE chce dowiedzieć się jak niektóre z tych zasad działają w praktyce np. jaki mają wpływ na udzielanie kredytów MŚP czy na finansowanie projektów infrastrukturalnych. Dlatego ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie, które potrwają do 7 października.

http://ec.europa.eu/polska/news/150715_kapital_pl.htm

 

Obywatelstwo UE (do 7 grudnia)

Z jakimi codziennymi problemami stykają się obywatele UE ucząc się, pracując czy po prostu podróżując po Europie? Jak usunąć te przeszkody i cieszyć się z pełni praw obywatelskich UE? Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych na temat wspólnych wartości, praw i demokratycznego uczestnictwa.

http://ec.europa.eu/polska/news/150915_obywatelstwo_pl.htm

 

Współpraca przez granice (do 21 grudnia)

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie utrzymujących się przeszkód we współpracy transgranicznej. - W latach 2014-2020 nasze regiony otrzymają z funduszy polityki spójności ponad 10 mld euro na cele rozwoju współpracy transgranicznej – przypomina komisarz Corina Creţu. Internetowe konsultacje potrwają do 21 grudnia i obejmą regiony położone przy granicach wewnętrznych UE.

http://ec.europa.eu/polska/news/150921_interreg_pl.htm

 

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Uganda: los uchodźcy

72 tys. osób przebywających w obozie dla uchodźców w Nakivale w Ugandzie czeka na przyznanie im statusu uchodźcy. Większość z nich uciekła z sąsiednich krajów, takich jak Rwanda czy Demokratyczna Republika Konga, gdzie narażona była na ataki uzbrojonych band. UE wspiera programy mające na celu przyspieszenie procesu uzyskania statusu uchodźcy oraz zwiększenia bezpieczeństwa w Ugandzie.

http://ec.europa.eu/polska/news/150929_historia_pl.htm

 

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Monika Pawlonka

 

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.