KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

O Polsko-Algierskiej wymianie handlowej oraz współpracy gospodarczej
 
Kategoria Gospodarka i Ekonomia
Instytut Spraw Publicznych Algieria jest jednym z priorytetowych partnerów gospodarczych Polski w regionie Afryki Północnej                  i Bliskiego Wschodu. 

 

 

W minionych 5 latach polsko-algierskie obroty wzrosły blisko 3-krotnie i stanowią podstawę  na ich dalszą dynamikę w przyszłości – stwierdzono podczas Forum Polska-Algieria, które  odbyło się 21 września 2015 r. w Warszawie. W spotkaniu tym wzięli udział eksporterzy ze wszystkich branż i regionów w tym członkowie Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.

Należy podkreślić, że Algieria posiada wysoki potencjał w ramach dwustronnej wymiany handlowej i współpracy gospodarczej. W 2012 roku MG podjęło decyzję o włączeniu Algierii do grupy  5 wybranych, obok Brazylii, Kanady, Kazachstanu i Turcji, najbardziej perspektywicznych dla Polski rynków pozaeuropejskich. Było to równoznaczne z  objęciem jej kompleksowym programem promocji ogólnej. - Kluczowym działaniem na rzecz rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej z Algierią są też działania rządu RP w ramach  strategicznego Projektu „Go Africa”, którego celem jest zwiększenie polskiej obecności w Afryce. Wstępne założenia nowego, Pięcioletniego Planu Rozwoju Gospodarczego i Społecznego Algierii na lata 2015–2019 zakładają przeznaczenie znacznych środków z budżetu państwa. W związku z tym Polska jest zainteresowana możliwością aktywniejszego włączenia się polskich firm w realizację projektów objętych programem inwestycji publicznych, mających na celu dostawy towarów, usług czy nowoczesnych technologii dla procesu modernizacji i unowocześniania kraju. Chodzi o wykorzystanie szansy współpracy w takich dziedzinach jak infrastruktura przemysłowa i transportowa, energetyka, budownictwo, gospodarka wodna, ochrona środowiska, rolnictwo, informatyka, przemysł motoryzacyjny, turystyka, hotelarstwo, konserwacja zabytków czy lecznictwo.

Podczas ww. spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a algierską Agence Nationale de Développement de l'Investissement.

Według danych GUS za 7 miesięcy 2015 r. polsko-algierskie obroty handlowe osiągnęły 251,9 mln dol., w tym polski eksport – 222,7 mln dol., natomiast import – 29,3 mln dol. W wymianie handlowej między Polską a Algierią od lat dominuje nasz eksport. W 2014 r., podobnie jak w latach poprzednich, najważniejszą pozycję stanowiły w nim produkty żywnościowe (ok. 282 mln dol.).

W strukturze eksportu do Algierii w 2014 r. największymi grupami towarowymi były: produkty pochodzenia zwierzęcego (gł. mleko w proszku, sery i twarogi) – 188 mln dol., 28 proc.; środki transportu (śmigłowce, pojazdy osobowe i dostawcze, części zamienne) – 173,5 mln dol., 26 proc.; urządzenia mechaniczne  i elektryczne (silniki, turbiny, urz. dźwigowe, aparatura do telefonii przewodowej, maszyny budowlane, kable, przewody) – 90 mln dol., 13 proc.; produkty pochodzenia roślinnego (gł. pszenica, jęczmień) – 63 mln dol., 9 proc. udział. Do Algierii wywozimy także produkty przemysłu chemicznego (odczynniki, soda) – 41 mln dol., 6 proc. i produkty mineralne (koks i półkoks) – 36 mln dol., 5 proc. udział. Wyeksportowaliśmy też duże ilości artykułów spożywczych (gł. produkty zbożowe, cukier, czekolada) – za kwotę 31,5 mln dol. Natomiast import z Algierii zdominowany był przez jedną pozycję tj. fosforany wapnia (56 mln dol., który stanowił ponad 96 proc. udział w naszym imporcie ogółem).

W związku z powyższym trzeba zaznaczyć, że dla rozwoju Polsko-Algierskiej wymiany handlowej i współpracy gospodarczej miało duże znaczenie w latach 2013-2014 m.in. zorganizowanie: 11 polskich wystąpień na imprezach targowo-wystawienniczych w Algierii; kilkanaście misji gospodarczych-przyjazdowych i wyjazdowych oraz 11 konferencji tematycznych.

Informację SEP opracowano  na podstawie materiałów MG

Informacja: Mieczysław Twaróg - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.

Opracowanie: Monika Pawlonka

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.