KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Przegląd tygodnia, 18.09.2015
 
Kategoria Wieści z UE
KE

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!

 


Aktualności

Pomoc dla 12 milionów

Komisja Europejska proponuje nowe podejście do osób długotrwale bezrobotnych. Obecnie to grupa aż 12 milionów ludzi w całej Europie. KE proponuje m.in. indywidualną i szczegółową ocenę wskazującej na potrzeby oraz możliwości każdej osoby pozostającej bez pracy dłużej niż 18 miesięcy, a także umowę o integracji zawodowej, która będzie zawierać plan powrotu na rynek pracy.

http://ec.europa.eu/polska/news/150917_bezrobocie_pl.htm

 

TAK dla uchodźców

Wniosek w trybie pilnym dotyczący relokacji 120 000 osób poszukujących azylu, z Grecji, Włoch i Węgier, do innych krajów członkowskich UE, uzyskał poparcie Parlamentu Europejskiego. Propozycję Komisji Europejskiej przyjęto 370 głosami, przy 134 głosach przeciw i 52 wstrzymujących się. Pierwszy wniosek dotyczący relokacji 40 000 osób w przeciągu dwóch lat, z Włoch i Grecji, został przyjęty przez PE 9 września.

http://ec.europa.eu/polska/news/150917_relokacja_pl.htm

 

Inwestycje: jak rozstrzygać spory?

Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący nowego i przejrzystego systemu rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami – trybunału inwestycyjnego. Ma on zastąpić obowiązujący mechanizm rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem (ISDS) we wszystkich toczących się i przyszłych negocjacjach inwestycyjnych UE, w tym rozmowach między UE a USA w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

http://ec.europa.eu/polska/news/150916_ttip_court_system_pl.htm

 

Klimat na mobilność

Jeżeli będziemy więcej chodzić, jeździć na rowerze, korzystać z transportu publicznego, skorzysta na tym całe społeczeństwo – mówi komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc zachęcając do udziału w Europejskim Tygodniu Mobilności (16-22 września). Udział w nim bierze ponad 1500 miast, w tym sześć z Polski. Miasta są głównym frontem walki ze zmianą klimatu – mieszka w nich 75 proc. Europejczyków, tam też zużywa się 80 proc. energii.

http://ec.europa.eu/polska/news/150915_mobility_week_pl.htm

 

Europa czeka na inwestycje

Jak pobudzić inwestycje w UE? Jak będzie działać Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych? Gdzie uzyskać pomoc techniczną przy przygotowaniu projektów? To zagadnienia seminarium na temat Planu Inwestycyjnego dla Europy, które odbyło się w poniedziałek 14 września w siedzibie Przedstawicielstwa KE w Polsce. W spotkaniu, którego partnerem był Europejski Bank Inwestycyjny, uczestniczyło blisko 100 osób.

http://ec.europa.eu/polska/news/150914_efsi_pl.htm

 

Konkursy

Zielone miasta (do 19 października)

Dwie trzecie Europejczyków mieszka w miastach. Stale poszukuje się nowatorskich rozwiązań, dzięki którym obszary miejskie będą bardziej ekologiczne. Komisja Europejska nagradza takie rozwiązania. Do 19 października br. przyjmowane są zgłoszenia miast do konkursów o tytuł Zielonej Stolicy Europy i Zielonego Liścia Europy, który przyznawany jest mniejszym miastom – do 100 tys. mieszkańców.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150722_zielona_stolica_pl.htm

 

Juvenes Translatores (do 20 października)

Do 20 października szkoły średnie mogą zgłaszać się do udziału w Juvenes Translatores – corocznym konkursie dla młodych tłumaczy organizowanym przez Komisję Europejską. W konkursie może wziąć udział łącznie 751 szkół ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym 51 placówek z Polski. Jedną szkołę może reprezentować od dwóch do pięciu uczniów, urodzonych w 1998 r.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150907_juvenes_pl.htm

 

Europa Nostra 2016 (do 1 listopada)

Do 1 listopada br. przyjmowane będą zgłoszenia do nagrody Unii Europejskiej i Europa Nostra w dziedzinie dziedzictwa kulturowego za 2016 rok. Wyróżnienia przyznawane są architektom, rzemieślnikom, ekspertom ds. dziedzictwa kulturowego, wolontariuszom, szkołom, społecznościom lokalnym, właścicielom obiektów dziedzictwa kulturowego oraz mediom. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Madrycie w przyszłym roku.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150911_europa_nostra_pl.htm

 

Rozwój ma wiele twarzy (do 30 listopada)

Jakie znaczenie ma współpraca rozwojowa dla krajów rozwijających się, a jakie dla najbogatszych? Dlaczego warto się w nią angażować? W związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz całe społeczności szkolne do udziału w akcji edukacyjnej i konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”. Akcja edukacyjna zaczyna się przed wakacjami, a sam konkurs rozpocznie się 1 września 2015.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150901_konkurs_pl.htm

 

Konsultacje społeczne

KE pyta o rynek cyfrowy (do 30 września)

Jak w epoce cyfrowej możemy ulepszyć przepisy UE dotyczące telewizji i audiowizualnych usług medialnych na żądanie? W jaki sposób wspierać europejską twórczość, pobudzać różnorodność kulturową, promować bezpieczny dostęp do informacji i regulować rynek reklamy w internecie? Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach dotyczących mediów audiowizualnych.

http://ec.europa.eu/polska/news/150707_digital_pl.htm

 

Konsultacje: kapitał i banki (do 7 października)

W wyniku kryzysu finansowego w UE wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące wymogów kapitałowych wobec banków. Teraz KE chce dowiedzieć się jak niektóre z tych zasad działają w praktyce np. jaki mają wpływ na udzielanie kredytów MŚP czy na finansowanie projektów infrastrukturalnych. Dlatego ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie, które potrwają do 7 października.

http://ec.europa.eu/polska/news/150715_kapital_pl.htm

 

Obywatelstwo UE (do 7 grudnia)

Z jakimi codziennymi problemami stykają się obywatele UE ucząc się, pracując czy po prostu podróżując po Europie? Jak usunąć te przeszkody i cieszyć się z pełni praw obywatelskich UE? Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych na temat wspólnych wartości, praw i demokratycznego uczestnictwa.

http://ec.europa.eu/polska/news/150915_obywatelstwo_pl.htm

 

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Nowy start w Mołdawii

Wielu obywateli Mołdawii zdecydowało się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy. Część z nich postanowiła jednak powrócić do swojej ojczyzny i na nowo rozpocząć w niej życie. Agencja NEXUS, przy udziale środków Unii Europejskiej, wspiera ich w realizacji planów zawodowych, a także pomaga osobom, które decydują się na emigrację zarobkową. Z pomocy agencji skorzystała Vera Craciun, która po 12 latach, wróciła do kraju i założyła własną firmę.

http://ec.europa.eu/polska/news/150914_historia_pl.htm

 

 

 

Źródło:  Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Iwona Pańko
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.