KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Przegląd tygodnia, 04.09.2015
 
Kategoria Wieści z UE
KE

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!


Aktualności

Bałtyk: limity połowów na 2016 r.

W przyszłym roku siedem z dziesięciu podstawowych stad ryb w Bałtyku zostanie objętych limitami połowów. To najszerszy jak do tej pory zakres limitowania. W stosunku do obecnego rok całkowity dopuszczalny połów wszystkich stad - z wyjątkiem łososia - ma zostać zmniejszony o około 15 proc. Całkowite dopuszczalne połowy są potem dzielone na tzw. kwoty połowowe. Zarządzają nimi państwa członkowskie, które rozdzielają swoje kwoty krajowe pomiędzy statki rybackie.

http://ec.europa.eu/polska/news/150902_baltyk_pl.htm

 

Nauka bez radykalizmu

KE i państwa członkowskie apelują o zacieśnienie współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia do 2020 r., w szczególności o propagowanie idei włączenia społecznego w europejskich szkołach. Chodzi o przeciwdziałanie radykalizacji postaw po atakach w Paryżu i Kopenhadze. - Musimy jak najszybciej poprawić dostęp do edukacji we wszystkich naszych społecznościach – powiedział komisarz Tibor Navracsics.

http://ec.europa.eu/polska/news/150901_szkola_pl.htm

 

Warszawa z klimatem

Tysiące warszawiaków i turystów odwiedziło w niedzielę 30 sierpnia Plac Zamkowy, gdzie odbywał się „Piknik z Klimatem” - największe plenerowe wydarzenie informacyjno-edukacyjnym poświęcone środowisku i zmianom klimatycznym. Na gości odwiedzających namiot Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej czekało wiele atrakcji - liczne quizy i rodzinne konkursy z nagrodami. Organizatorem całej imprezy był Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

http://ec.europa.eu/polska/news/150831_klimat_pl.htm

 

EuroLato 2015 już za nami!

Blisko 40 tysięcy osób odwiedziło namioty Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, które były częścią trasy koncertowej „Lata z Radiem”. Wakacyjna akcja edukacyjno-informacyjna rozpoczęła się pod koniec czerwca w Uniejowie, zaś zakończyła w niedzielę 30 sierpnia w Wałczu. Dzień wcześniej (sobota 29 sierpnia) bawiliśmy się w Drezdenku, gdzie odwiedziło nas ponad 2 tys. osób.

http://ec.europa.eu/polska/news/150831_eurolato_final_pl.htm

 

Zaproszenia

Dialog o TTIP (18 września, Warszawa)

Cecilia Malmström - komisarz UE ds. handlu - będzie gościem specjalnym Dialogu Obywatelskiego o TTIP, który odbędzie się w Warszawie w piątek 18 września. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) to umowa negocjowana właśnie przez UE i Stany Zjednoczone. Dialog Obywatelski będzie wyjątkową okazją, żeby podyskutować z główną polityczną negocjatorką o przewidywanych efektach partnerstwa. Rejestracja już ruszyła i potrwa do 16 września.

http://ec.europa.eu/polska/news/150818_dialogttip_pl.htm

 

Europejski Tydzień Kodowania (10-18 października)

Już teraz przygotuj się do trzeciej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania! Od 10 do 18 października 2015 r. miliony dzieci, młodzieży, dorosłych, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i decydentów ponownie spotkają się w całej Europie na imprezach i w klasach, aby uczyć się kreatywnego programowania.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/150619_code_week_pl.htm

 

Eksperci poszukiwani

Komisja Europejska zaprasza zainteresowane osoby do przedstawiania kandydatur na ekspertów w dziedzinie analizy gospodarczej polityki handlowej. Zgłoszenia przyjmowane są przez okres pięciu lat, począwszy od 1 maja br. Celem oficjalnego zaproszenia Komisji jest utworzenie listy ekspertów ds. analizy gospodarczej polityki handlowej.

http://ec.europa.eu/polska/news/150703_eksperci_pl.htm                          

 

Konkursy

Rozwój ma wiele twarzy

Jakie znaczenie ma współpraca rozwojowa dla krajów rozwijających się, a jakie dla najbogatszych? Dlaczego warto się w nią angażować? W związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz całe społeczności szkolne do udziału w akcji edukacyjnej i konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”. Akcja edukacyjna zaczyna się przed wakacjami, a sam konkurs rozpocznie się 1 września 2015.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150901_konkurs_pl.htm

 

Nagroda dla zaangażowanych (do 10 września)

Działasz w ramach organizacji pozarządowych? Uważasz, że jesteś świadomym obywatelem? Bliskie są Ci takie pojęcia jak empatia i altruizm? Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EESC) po raz kolejny ogłosił Civil Society Prize – nagrodę dla osób aktywnych w swoich społecznościach. Tegoroczna edycja nawiązuje do walki z ubóstwem.

http://ec.europa.eu/polska/news/150811_civil_society_pl.htm

 

Zielone miasta (do 19 października)

Dwie trzecie Europejczyków mieszka w miastach. Stale poszukuje się nowatorskich rozwiązań, dzięki którym obszary miejskie będą bardziej ekologiczne. Komisja Europejska nagradza takie rozwiązania. Do 19 października br. przyjmowane są zgłoszenia miast do konkursów o tytuł Zielonej Stolicy Europy i Zielonego Liścia Europy, który przyznawany jest mniejszym miastom – do 100 tys. mieszkańców.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150722_zielona_stolica_pl.htm

 

Konsultacje społeczne

Morskie konsultacje (do 15 września)

Oceany stanowią kluczowe źródło pełnowartościowego pożywienia, lekarstw, minerałów i energii odnawialnej. Są one miejscem występowania bogatej, delikatnej i mało znanej różnorodności biologicznej, która zapewnia liczne usługi ekosystemowe. Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (MARE) zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących międzynarodowego zarządzania zasobami oceanów.

http://ec.europa.eu/polska/news/150701_mare_pl.htm

 

KE pyta o rynek cyfrowy (do 30 września)

Jak w epoce cyfrowej możemy ulepszyć przepisy UE dotyczące telewizji i audiowizualnych usług medialnych na żądanie? W jaki sposób wspierać europejską twórczość, pobudzać różnorodność kulturową, promować bezpieczny dostęp do informacji i regulować rynek reklamy w internecie? Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach dotyczących mediów audiowizualnych.

http://ec.europa.eu/polska/news/150707_digital_pl.htm

 

Konsultacje: kapitał i banki (do 7 października)

W wyniku kryzysu finansowego w UE wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące wymogów kapitałowych wobec banków. Teraz KE chce dowiedzieć się jak niektóre z tych zasad działają w praktyce np. jaki mają wpływ na udzielanie kredytów MŚP czy na finansowanie projektów infrastrukturalnych. Dlatego ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie, które potrwają do 7 października.

http://ec.europa.eu/polska/news/150715_kapital_pl.htm

 

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Prawa dzieci w Nigrze

W Nigrze wielu rodziców nowonarodzonych dzieci nie rejestruje ich w urzędzie. Ponieważ jeden urzędnik przypada na 47 tys. mieszkańców, dostęp do nich jest ograniczony. Rodzi to jednak poważne konsekwencje. Bez dokumentów młody człowiek nie może potem kontynuować nauki na poziomie ponadpodstawowym, normalnie podróżować, pracować. Dlatego Unia Europejska i UNICEF wspierają władze w rozwijaniu struktur urzędów stanu cywilnego.

http://ec.europa.eu/polska/news/150901_historia_tygodnia_pl.htm
 

 

 

Źródło:  Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Monika Pawlonka
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.