KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Przegląd tygodnia
 
Kategoria Wieści z UE
KE

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!


Aktualności

Polska z żółtą kartką

Polska nie przestrzega dyrektywy usługowej w dziedzinie zawodów regulowanych – uznała Komisja Europejska i wszczęła w tej sprawie postępowanie. Podobne zastrzeżenia KE zgłosiła wobec pięciu innych państw - Austrii, Cypru, Malty, Niemiec i Hiszpanii. Przepisy w tych krajach zawierają nadmierne lub nieuzasadnione przeszkody w dziedzinie usług świadczonych przez przedstawicieli wolnych zawodów.

http://ec.europa.eu/polska/news/150618_zawody_regulowane_pl.htm

 

Miasta z klimatem

Green Cities – globalna transformacja ku niskoemisyjnej przyszłości – korzyści dla gospodarki i dla ludzi – to temat konferencji zorganizowanej w środę 17 czerwca przez Ambasady Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji oraz przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Podczas dyskusji reprezentanci miast europejskich – Warszawy, Paryża, Manchesteru i Frankfurtu dzielili się dobrymi praktykami, realizowanym w tych aglomeracjach. 

http://ec.europa.eu/polska/news/150617_green_cities_pl.htm

 

KE pyta Niemcy o opłaty drogowe

Niemieckie władze w ciągu 2 miesięcy mają odpowiedzieć Komisji Europejskiej na jej zastrzeżenia dotyczące wprowadzenia opłaty drogowej, która – zdaniem KE – dyskryminuje cudzoziemców. Wątpliwości wynikają z tego, że niemieccy użytkownicy de facto nie będą wnosić opłat drogowych, zaś cena krótkoterminowych winiet, które zazwyczaj są kupowane przez zagranicznych użytkowników dróg, jest nieproporcjonalnie wysoka.

http://ec.europa.eu/polska/news/150618_roads_toll_pl.htm

 

Sprawiedliwe podatki dla firm

Opodatkowanie firm w Europie wymaga gruntownej zmiany – mówi komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici. KE właśnie przedstawiła plan działania na rzecz gruntownej reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Jego główne elementy to wprowadzenie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB) oraz efektywne opodatkowanie zysków tam, gdzie zostały one wypracowane.

http://ec.europa.eu/polska/news/150617_fair_taxation_pl.htm

 

Cyfrowa przyszłość Unii

Powinniśmy sprawić, aby Europa stała się miejscem, gdzie spełniają się marzenia informatyków – mówił podczas dwudniowej wizyty w Warszawie Günther H. Oettinger. W poniedziałek komisarz ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego wziął udział w konferencji na temat unii cyfrowej oraz spotkał się w przedstawicielami polskich władz. We wtorek był gościem specjalnym konferencji zorganizowanej przez firmy sektora energii i przemysłów energochłonnych z Europy Centralnej.

http://ec.europa.eu/polska/news/150615_unia_cyfrowa_pl.htm

 

Zielona energia Europy

Unia Europejska jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu 20 proc. w zakresie energii odnawialnej – wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej. - W Europie przypada na mieszkańca trzy razy więcej energii odnawialnej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Ponad milion osób pracuje w sektorze energii odnawialnej, którego roczna wartość sięga ponad 130 mld euro – podkreśla komisarz Miguel Arias Cañete.

http://ec.europa.eu/polska/news/150616_energia_pl.htm

 

Religijny dialog

„Jak żyć razem mimo odmiennych poglądów” – to temat przewodni tegorocznego spotkania Komisji Europejska z przywódcami religijnymi reprezentujących wspólnoty chrześcijańskie, żydowskie, muzułmańskie, hinduistyczne, buddyjskie i mormońskie. Gospodarzem spotkania był pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. W dyskusji wziął również udział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

http://ec.europa.eu/polska/news/150616_leaders_pl.htm

 

Cyfrowe bezpieczeństwo

Wspólne prawo gwarantujące ochronę danych w całej UE. Unijni ministrowie sprawiedliwości zatwierdzili wniosek KE w sprawie stworzenia nowoczesnych zasad, uwzględniających ostatnie zmiany technologiczne. - Ochrona danych to fundamentalna zasada jednolitego rynku cyfrowego, dzięki której Europejczycy będą mogli w pełni korzystać z innowacyjnych usług cyfrowych – przypomina wiceprzewodniczący KE Andrus Ansip.

http://ec.europa.eu/polska/news/150615_digital_pl.htm

 

Negocjacje przez Atlantyk

Aktualny stan negocjacji transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego, prognozowane korzyści dla polskiej gospodarki, obszary sporne – to temat spotkania „Co nowego w TTIP?” zorganizowanego przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. W debacie uczestniczyli eksperci, europosłowie, przedstawiciele polskiej administracji i niezależnych organizacji.

http://ec.europa.eu/polska/news/150615_ttip_pl.htm

 

Zaproszenia

Finansowanie dla innowacji (23 czerwca, Warszawa)

Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej zaprasza na seminarium poświęcone finansowaniu proinnowacyjnych przedsiębiorstw. Uczestnicy spotkania będą mówić o różnych sposobach pozyskiwania środków na rozwój innowacji. Będzie to również okazja do nawiązania kontaktów biznesowych oraz zadania pytań specjalistom w dziedzinie finasowania przedsiębiorstw.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/150617_info_day_pl.htm

 

Staże w Delegacjach (zgłoszenia do 30 czerwca)

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) wraz z Komisją Europejską ogłosiły nabór na prestiżowe staże w Delegacjach Unii Europejskiej na całym świecie. Program umożliwia młodym specjalistom zdobycie doświadczenia w pracy poza Unią Europejską oraz poznania roli delegacji w realizacji wspólnotowej polityki zewnętrznej.

http://ec.europa.eu/polska/news/150603_staze_pl.htm

 

Konsultacje o migracji (do 21 sierpnia)

Do 21 sierpnia potrwają konsultacje dotyczące programu w zakresie migracji, który w maju ogłosiła Komisja Europejska. Konsultacje skupiają się na dwóch zagadnieniach – tzw. niebieskiej karcie oraz polityce migracji zarobkowej w UE. Niebieska karta ułatwia dostęp do rynku pracy i zapewnia m.in. korzystne warunki łączenia rodzin oraz przemieszczania się na terytorium Unii Europejskiej.

http://ec.europa.eu/polska/news/150611_migracja_pl.htm

 

Konsultacje: przejrzyste podatki (do 9 września)

Rozpoczęły się konsultacje publiczne w sprawie przejrzystości podatku od przedsiębiorstw w UE. Komisja Europejska chce dowiedzieć się, czy nałożenie na firmy wymogu ujawniania większej ilości informacji dotyczących płaconych przez nie podatków może pomóc w walce z unikaniem opodatkowania i agresywnymi praktykami podatkowymi w UE.

http://ec.europa.eu/polska/news/150617_tax_consultation_pl.htm

Konkursy

 

 

Nagraj się na rozwój! (zgłoszenia: od 10 czerwca do 16 sierpnia 2015 r.)

Oscar Wilde powiedział, że artysta może wyrażać wszystko. Jerzy Stuhr zaś śpiewał, że… śpiewać każdy może. My więc zapraszamy do zaśpiewania o… Europejskim Roku na rzecz Rozwoju 2015. Napisz tekst, przygotuj podkład (autorski lub z darmowej bazy dźwięków), zaśpiewaj, nagraj, prześlij i wygraj! Organizatorem jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/150615_konkurs_pl.htm

 

Rozwój ma wiele twarzy

Jakie znaczenie ma współpraca rozwojowa dla krajów rozwijających się, a jakie dla najbogatszych? Dlaczego warto się w nią angażować? W związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz całe społeczności szkolne do udziału w akcji edukacyjnej i konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”. Akcja edukacyjna zaczyna się przed wakacjami, a sam konkurs rozpocznie się 1 września 2015.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150514_rozwoj_pl.htm

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Senegalska Mercedes

Sokhna Faye ma 50 lat i jest mamą siedmiorga dzieci. Pochodzi z Thiès, miejscowości leżącej około 100 km od Dakaru, stolicy Senegalu. W 1985 roku mąż Sokhny znalazł pracę w pobliskiej miejscowości – Mboro. Pojechała tam razem z nim. Jednak mizerne zarobki męża były niewystarczające. W związku z tym Sokhna postanowiła pójść do pracy, żeby wspomóc męża w utrzymaniu rodziny. Tak rozpoczęła się jej historia hodowli i eksportu cebuli.

http://ec.europa.eu/polska/news/150615_senegal_pl.htm

 

Źródło:  Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Monika Pawlonka

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.