KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

50 lat Wydziału Ekonomicznego UMCS
 
Kategoria UMCS Lublin

 



Jest to już trzecia konferencja, poświęcona kondycji polskiej gospodarki.

Uczestnicy debatować będą nad kwestiami przepisów podatkowych,

ochrony konsumentów przez prawo bankowe,

interwencją państwa w rynek,

zagadnieniem funduszy unijnych

i problemami lokalnej przedsiębiorczości. 




 

Swobody działań na rynku – konferencja z okazji 50-lecia Wydziału Ekonomicznego UMCS

 

Witold Modzelewski, Ryszard Bugaj, Stanisław Kluza, Cezary Kaźmierczak, a także inni eksperci, przedsiębiorcy i przedstawiciele administracji będą gościli w dniach 19-21 maja w Lublinie. Okazją do spotkania jest trzecia edycja konferencji o wolnym rynku.

W dniach 19-21 maja br. odbędzie się cykl paneli dyskusyjnych poruszających bieżące problemy ekonomiczne. Uczestnicy debatować będą nad kwestiami przepisów podatkowych, ochrony konsumentów przez prawo bankowe, interwencją państwa w rynek, zagadnieniem funduszy unijnych i problemami lokalnej przedsiębiorczości.

Inspiracją do tej edycji konferencji była organizowana w lipcu zeszłego roku na UMCS debata „Wybierz swoją przyszłość: ZUS czy OFE”, podczas której ekonomiści dyskutowali na temat przyszłości polskiego systemu emerytalnego. Zainspirowani tym wydarzeniem organizatorzy postanowili powtórzyć ten sukces, tym razem jednak poszerzając formułę projektu i organizując cykl paneli dyskusyjnych.

Pierwszego dnia konferencji, w Auli III Wydziału Ekonomicznego UMCS o godzinie 10:00 odbędzie się panel ekspercki poświęcony tematyce polskiego prawa podatkowego. Udział w nim wezmą: Paweł Budrewicz - prezes fundacji PAFERE; prof. Jolanta Szołno-Koguc z UMCS, a także Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju i Marek Kułakowski z Warsaw Enterprise Institute. Eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytanie: na ile polskie przepisy podatkowe są odpowiednie dla prowadzenia biznesu i jakie zmiany należy do nich wprowadzić.

Następnie około godziny 14:00 odbędzie się dyskusja na temat bankowości. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące pozycji konsumenta w systemie bankowym czy ochrony klientów banków przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Z tymi zagadnieniami zmierzą się między innymi: Paweł Dobrowolski – Absolwent Harwardu
i ekspert ekonomiczny; Cezary Kaźmierczak – Prezes Związku Przedsiębiorców
i Pracodawców czy Dr Stanisław Kluza - były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i przedstawiciel Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Panel ten poruszy problematykę kredytów we frankach szwajcarskich, na którą uczestnicy będą mogli spojrzeć z wielu punktów widzenia: przedsiębiorców, ekspertów jak również przedstawicieli Nadzoru Finansowego.

Kolejnego dnia, w tych samych godzinach również odbędą się dyskusje na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Tematem pierwszego panelu będzie zagadnienie interwencji państwa w rynek - ich zasadności i celowości. Panel ten będzie głosem świata nauki. Udział w nim wezmą między innymi prof. Ryszard Bugaj z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz prof. Maciej Bałtowski z UMCS. Drugi panel tego dnia będzie poświęcony tematyce funduszy unijnych. Eksperci debatować będą nad efektywnością i celowością ich wydatkowania i ich wpływu na gospodarkę.

Ostatni dzień konferencji odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Collegium Iuridicum w sali 300. Tego dnia o godzinie 9.30 rozpocznie się panel prawniczy poświęcony zasadzie swobody umów, gdzie głos zabierze między innymi prof. Witold Modzelewski, twórca polskiego systemu podatkowego. Kilka godzin później odbędzie się panel dotyczący przedsiębiorczości naszego regionu. Głos zabiorą przedstawiciele samorządu i polityki: prezydent Krzysztof Żuk i marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski, a także radny Artur Soboń i Marek Zuber, znany komentator telewizyjny.

Wstęp na wszystkie panele jest bezpłatny. Na koniec oddajmy głos organizatorom: „Zapraszamy każdego, który choć odrobinę interesuje się swoim osobistym budżetem, jak bowiem wskazują eksperci, poza osobistą przedsiębiorczością na nasze życie mają wpływ również czynniki makroekonomiczne, dlatego też warto znać aktualny stan prawa
i gospodarki, aby móc przewidzieć przyszłe zdarzenia”
.

 


 

 

Tekst i informacja: Magdalena Kozak-Siemińska, rzecznik Prasowy UMCS

Opracowanie: Monika Pawlonka

 

                                                                                                              11 /05/2015

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.